Jaka jest stawka dla Putina w Rosji w wyborach w USA?

Z komputerem stacjonarnym sekretarz stanu Georgia na południu Stanów Zjednoczonych powiedział w czwartek reporterom, że rozpowszechniane w mediach społecznościowych wideo rzekomo pokazujące Haitańczyków głosujących w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych na kandydatkę Partii Demokratycznej Kamalę Harris podróbka.

Według Brada Raffensbergera, urzędnika państwowego Gruzji, była to prawdopodobnie „produkcja rosyjskich farm trolli”.

Gdy długi i przeciągający się wyścig do Białego Domu wreszcie dobiega końca 5 listopada, kiedy Harris i były prezydent Donald Trump wdają się w zawzięty konflikt, Rosja po raz kolejny została uwikłana w wybory.

Podobnie jak w latach 2016 i 2020, Moskwa ponownie została oskarżona przez urzędników amerykańskich o próbę wpłynięcia na wyniki wyborów, a niedawny federalny akt oskarżenia zarzucał, że prawicowe osoby wpływowe w mediach społecznościowych otrzymywały uwagi od rosyjskich mediów państwowych. Incydenty te wzmacniają oskarżenia, że ​​Kreml woli Trumpa w Białym Domu.

Choć zwycięstwo Trumpa mogłoby pomóc Rosji, niektórzy analitycy twierdzą, że obliczenia Moskwy są bardziej złożone i jako dowód wskazują pierwszą kadencję kandydata Partii Republikańskiej na stanowisku prezydenta.

Lekcje z ostatnich ośmiu lat

Po zwycięstwie Trumpa w wyborach w 2016 roku w Rosji pojawiły się nadzieje, że polityka USA stanie się bardziej zgodna z Moskwą i jej interesami.

Jednakże nałożył nowe sankcje na Rosję i zatwierdził śmiercionośną pomoc dla Ukrainy, w tym rakiety przeciwpancerne Javelin – czego odmówił jego poprzednik, Barack Obama.

Mimo to napływ amunicji na Ukrainę pod rządami prezydenta Joe Bidena wzrósł o kilka rzędów wielkości, podczas gdy Trump rozważał ostatnio ograniczenie pomocy lub nawet jej całkowite odcięcie, co jest rozwiązaniem wyraźnie korzystnym dla Rosji.

To oraz obietnica Trumpa, że ​​natychmiast zakończy wojnę na Ukrainie, jeśli dojdzie do władzy, znalazły oddźwięk na rosyjskiej ulicy.

„Moja mama powiedziała dzisiaj, że Trump wkrótce wygra, a wojna na Ukrainie się skończy, ponieważ Ameryka w końcu przestanie dawać Ukrainie pieniądze” – powiedziała Al Jazeerze Isolda K, 38-letnia Moskalka.

Isolda dodała, że ​​chociaż jej matka nie była „wściekłą” zwolenniczką prezydenta Władimira Putina, „ [state] propaganda zrobiła swoje”.

„Ci na górze wiedzą lepiej. Dlatego są u władzy!”

„Przewidywalny” Harris czy „impulsywny” Trump?

Oficjalne stanowisko Kremla w sprawie wyborów jest stosunkowo powściągliwe.

Na wrześniowej konferencji we Władywostoku Putin zażartował, że on również wspiera Harris, powołując się na jej „zaraźliwy” śmiech. Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wyjaśnił później, że Putin żartuje, dodając, że stosunki rosyjsko-amerykańskie pogorszyły się do tego stopnia, że ​​nie ma większego znaczenia, kto zajmie Gabinet Owalny, ponieważ wszystkie kluczowe decyzje podejmuje „głębokie państwo” (wojsko-przemysłowy złożona i wywiadowcza), utrzymując spójność polityki zagranicznej niezależnie od naczelnego wodza.

Niemniej jednak obaj główni kandydaci na prezydenta zajęli odmienne stanowiska dyplomatyczne.

„Polityka Harrisa będzie silniejszą kontynuacją polityki Bidena. Ukraina będzie mogła polegać na USA w zakresie strumienia pomocy wojskowej i ogólnego wsparcia, chociaż nie sądzę, że Harris będzie na tyle odważny, aby w czasie wojny przyjąć Ukrainę do NATO” – powiedział rosyjski ekonomista i profesor Uniwersytetu w Chicago Konstantin Sonin .

Tymczasem Trump obwinia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego za dopuszczenie do rozpoczęcia wojny, nazywając go „największym sprzedawcą na Ziemi” za otrzymanie wielomiliardowej pomocy amerykańskiej. Trump twierdził również, nie wyjaśniając, w jaki sposób, jeśli zostanie wybrany, zaprowadzi pokój w ciągu jednego dnia.

Spotkało się to ze sceptycyzmem w Moskwie, w tym ze strony rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który dodał, że Harris był bardziej „możliwy do przewidzenia” będą się sprzeciwiać.

„Putin i Pieskow telegrafują, że prezydentura Harrisa jest bardziej stabilna pod względem stanowiska w polityce zagranicznej, w tym wobec Rosji” – sugeruje Kimberly St Julian-Varnon, amerykańska historyczka Związku Radzieckiego.

„Rosja może liczyć na dalszą pomoc finansową i wsparcie wojskowe dla Ukrainy oraz wzmocniła wsparcie USA dla NATO i jego sojuszników w Unii Europejskiej” – powiedziała. „Zasadniczo więcej z tego, z czym Rosja sobie poradziła i na co przygotowywała się od 2022 roku”.

„Putin wie, że Trump jest bardziej impulsywny i reakcyjny, jeśli chodzi o politykę, i że nie można ufać jego słowu. Stanowisko Trumpa w sprawie wojny Izraela w Gazie jest zupełnie inne od stanowiska Putina i moim zdaniem wpływa to również na to, jak Putin i Pieskow wyobrażają sobie drugą prezydenturę Trumpa”.

Jak bardzo Trump mógłby pomóc Rosji?

Tymczasem współpracownik Trumpa, JD Vance, ma szczegółowy plan pokojowy na wojnę rosyjsko-ukraińską, który obejmuje strefę zdemilitaryzowaną wzdłuż obecnej linii frontu, skutecznie przekazując terytorium Ukrainy znajdujące się obecnie pod kontrolą Rosji i utrzymując Ukrainę z dala od NATO.

„Są to wyniki, które mocno faworyzują Rosję i wskazują, że administracja Trumpa nie będzie w dalszym ciągu dostarczać Ukrainie broni i wsparcia finansowego” – powiedział Varnon. „Może nastąpić również koniec lub poważne ograniczenie sankcji nałożonych na Rosję”.

Choć Trump lub Harris mogliby zostać głową państwa, nie mają oni ostatniego słowa.

„Polityka Trumpa będzie bardziej zmienna – będzie zatem dużo hałaśliwych wypowiedzi i znacznie większa niepewność co do zaangażowania USA we wsparcie Ukrainy” – powiedział profesor Sonin.

„Jednak moim zdaniem Trump nie zaprzestanie całkowicie przepływu pomocy wojskowej… Kongres ma władzę nad portfelem, więc prezydent musi budować poparcie dla pakietów pomocowych i tak dalej. Amerykańskie społeczeństwo i Kongres USA cieszą się silnym poparciem dla udzielenia pomocy Ukrainie, więc nawet prezydent Trump będzie musiał nadal wspierać Ukrainę”.

Varnon ostrzegł jednak, że sytuacja może się zmienić w obie strony.

„Chociaż Harris lub Trump dyktowaliby swoje cele w polityce zagranicznej, dla mnie Kongres jest ważniejszym graczem” – wyjaśniła.

„Nawet gdyby Harris wygrał i chciał kontynuować pomoc dla Ukrainy, kontrolowana lub zdominowana przez Republikanów Izba i Senat mogą z łatwością ograniczyć lub przełożyć tę pomoc, co miało miejsce zimą i wczesną wiosną 2024 r.”.

Co dalej?

Ale nawet jeśli pomoc zostanie wstrzymana, nie gwarantuje to rozmów pokojowych.

„Cele Moskwy na Ukrainie są nierealne; przez cały czas opierały się na urojeniowym światopoglądzie, w którym nie ma narodu Ukrainy, Polski, który byłby skłonny wykroić część Zachodu Ukrainy i tak dalej” – wyjaśnił Sonin.

Putin, dodał, będzie miał nadzieję na zwycięstwo Trumpa i narzucenie Ukrainie „pokoju”. Ale to, powiedział Sonin, odzwierciedla „złudzenia” Putina.

„W światopoglądzie Putina Ukraina jest marionetką Stanów Zjednoczonych, więc zrobią wszystko, co im każe prezydent USA. Oczywiście tak nie jest – sprawdź dowolnego sojusznika USA – czy naprawdę robią to, co każą im USA?” powiedział.

„Ukraina nie zamierza zaakceptować planów Putina, a Trump nie ma możliwości, aby ją na to narzucić”.

Tymczasem wielu zwykłych Rosjan, w dużej mierze apatycznych wobec własnej polityki i bezsilnych w niej, nie jest zbytnio zaangażowanych w zagraniczny proces wyborczy toczący się tysiące mil stąd.

//

Czy można zastosować inny cytat? Nie wnosi to zbyt wiele do artykułu, a tym bardziej w kontekście wulgaryzmów. Zasugeruj cięcie.

Mieszkaniec Moskwy Anton był bezceremonialny. „Naprawdę się nie przejmuję” – powiedział. „Ale spektakl może być całkiem interesujący”.

Zrodlo