Dalekosiężny dokument obejmuje tematykę od współpracy obronnej i morskiej po rozbrojenie nuklearne
Unia Europejska i Japonia podpisały szeroko zakrojony pakt bezpieczeństwa, ogłosił szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell po swojej wizycie w Tokio.
Borrell podpisał w piątek partnerstwo między Japonią a UE w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony ze swoim japońskim odpowiednikiem Iwayą Takeshim. Jak ogłosiła Bruksela, najwyższy dyplomata udaje się w podróż, która w nadchodzących dniach ma obejmie Koreę Południową.
„Japonia i UE wzmacniają swoje więzi i budują bezpieczniejszą przyszłość dla naszych obywateli, naszych regionów i reszty świata” Borrell napisał na X (dawniej Twitterze).
Opisał partnerstwo jako „pierwsze porozumienie tego typu” jaką Bruksela zawarła z jakimkolwiek państwem Azji i Pacyfiku, nazywając je a „historyczny i bardzo aktualny krok, biorąc pod uwagę sytuację w obu naszych regionach”.
Umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.
Jak wynika z kopii dokumentu opublikowanej na stronie internetowej japońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, porozumienie obronne będzie wyznaczać kierunki rozwoju polityki bezpieczeństwa w przyszłości.
Porozumienie stanowi obietnicę przyszłej współpracy między Japonią a UE w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego, morskiego i kosmicznego. Ponadto obie strony będą pogłębiać współpracę w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom informacyjnym i cybernetycznym „manipulacja i ingerencja w informacje zagraniczne”.
Umowa dotyka m.in „konsultacje w sprawie nieproliferacji, rozbrojenia, broni konwencjonalnej”, w tym zapobieganie rozprzestrzenianiu się broni biologicznej, chemicznej i nuklearnej.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Premier Japonii akceptuje „wyjątkowo ostry” wynik głosowania
Były minister obrony i nowo wybrany premier Japonii Ishiba Shigeru był zdecydowanym zwolennikiem utworzenia bloku w Azji na wzór NATO. W zeszłym miesiącu przed wyborami zaproponował utworzenie takiego ugrupowania wojskowego „musi szczególnie rozważyć podział przez Amerykę broni nuklearnej lub wprowadzenie broni nuklearnej do regionu”. Azjatycka wersja NATO miałaby służyć jako środek odstraszający wobec Chin, Rosji i Korei Północnej, powiedział.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: