Badanie twierdzi, że czarne dziury mogą napędzać ekspansję Wszechświata

Astronomowie badają kontrowersyjny pomysł, jakoby czarne dziury mogły być powiązane z przyspieszoną ekspansją Wszechświata napędzaną ciemną energią. Od dawna zakłada się, że ciemna energia, tajemnicza siła, która tworzy około 70 procent Wszechświata, rozprzestrzenia się równomiernie w przestrzeni, oddalając galaktyki już wkrótce po Wielkim Wybuchu. Badanie opublikowane w Journal of Cosmology and Astroparticle Physics wskazuje na związek pomiędzy ciemną energią a czarnymi dziurami. Praca ta wywołała debaty w środowisku naukowym, przedstawiając dowody na to, że czarne dziury powstałe w wyniku zapadania się masywnych gwiazd mogą przyczyniać się do powstawania ciemnej energii w miarę ich wzrostu.

Według badaniazespół wykorzystał instrument spektroskopowy ciemnej energii (DESI) na teleskopie Nicholasa U. Mayalla w Arizonie. Zespół podobno przeanalizował dane, aby oszacować ilość ciemnej energii w całym okresie życia Wszechświata. Ich odkrycia sugerują równoległy wzrost gęstości ciemnej energii wraz z masą czarnej dziury w czasie. Dr Gregory Tarlé, profesor fizyki na Uniwersytecie Michigan i współautor badania, zakłada, że ​​grawitacja w czarnych dziurach może odzwierciedlać wczesne warunki grawitacyjne panujące we Wszechświecie. Tarlé opisuje ten proces jako „odwrotną inflację”, podczas której zapadnięcie się masywnej gwiazdy może wygenerować ciemną energię, działając jak odwrócony Wielki Wybuch.

Rozwiązanie kosmologicznego „napięcia Hubble’a”?

Jeśli zostanie potwierdzona, hipoteza ta może również rozwiązać trwającą tajemnicę w kosmologii zwaną „napięciem Hubble’a” – obserwację, że różne części Wszechświata rozszerzają się z różnymi prędkościami, tworząc niespójności w obecnych modelach. Koncepcja zakłada, że ​​czarne dziury mogą mieć wpływ na te rozbieżności. Dr Duncan Farrah, profesor fizyki na Uniwersytecie Hawajskim i współautor, zauważył, że odkrycia wskazują na „wiarygodne” powiązanie, sugerując, że czarne dziury rzeczywiście mogą

wpływają na poziom ciemnej energii we wszechświecie.

Chociaż badanie dostarcza obiecujących wskazówek, zespół podkreśla, że ​​dodatkowe badania z wykorzystaniem instrumentów takich jak DESI będą niezbędne do potwierdzenia tych wstępnych obserwacji. Tarlé wyjaśnił, że to, czy czarne dziury przyczyniają się do powstawania ciemnej energii, jest obecnie „kwestią eksperymentalną”, wyznaczającą nowy rozdział w naszym rozumieniu czarnych dziur i sił kształtujących kosmos.

Zrodlo