BI optymistycznie zakłada, że ​​inflacja w Indonezji osiągnie cel do końca 2024 r

Sobota, 2 listopada 2024 – 02:06 WIB

Dżakarta, VIVA – Bank Indonesia (BI) uważa, że ​​inflacja w Indonezji pozostanie pod kontrolą w docelowym przedziale 2,5 ± 1 proc. w latach 2024 i 2025. Jest to zgodne z inflacją w październiku 2024 r., która wyniesie 0,08 proc. miesiąc do miesiąca (mtm).

Przeczytaj także:

BI Contact Center cieszy się uznaniem na całym świecie. Przyjrzyj się jego zaletom

Szef Departamentu Komunikacji BI, Ramdan Denny Prakoso, powiedział, że w ujęciu rocznym inflacja w Indonezji spadła do 1,71 proc. rok do roku (rok do roku) w porównaniu z realizacją inflacji w poprzednim miesiącu, która wyniosła 1,84 proc. rok do roku.

„Bank Indonesia uważa, że ​​inflacja pozostanie pod kontrolą w docelowym przedziale 2,5 ± 1 procent w latach 2024 i 2025” – stwierdził Denny w swoim oświadczeniu z piątku 1 listopada 2024 r.

Przeczytaj także:

Ceny złota rosną, BPS ujawnia winowajcę

Denny wyjaśnił, że kontrolowana inflacja jest wynikiem konsekwentnej polityki pieniężnej i ścisłej synergii kontroli inflacji pomiędzy Bankiem Indonezji a rządem (centralnym i regionalnym), w Centralnych i Regionalnych Zespołach Kontroli Inflacji (TPIP i TPID) za pośrednictwem Krajowego Ruchu Kontroli Inflacji Żywności ( PNBIP) w różnych regionach.

Przeczytaj także:

Cennik żywności 1 listopada 2024 r.: Podwyżka cebuli, jaj kurzych i wołowiny

Jeśli chodzi o inflację bazową w październiku 2024 r., zanotowano ją na poziomie 0,22 proc. mtm lub wyższą od inflacji w poprzednim miesiącu wynoszącej 0,16 proc. mtm. Do kształtowania się inflacji bazowej przyczynił się wzrost cen surowców na świecie, przy utrzymujących się oczekiwaniach inflacyjnych w przedziale docelowym.

„Do realizacji inflacji bazowej w październiku 2024 r. przyczyniła się głównie inflacja złota, biżuterii, ryżu z dodatkami i kawy mielonej” – wyjaśnił.

Ponadto w październiku 2024 r. w grupie niestabilnej żywności doszło do deflacji na poziomie 0,11 proc. mtm, czyli nie tak głębokiej jak deflacja z poprzedniego miesiąca wynosząca 1,34 proc. mtm.

Do deflacji w niestabilnej grupie żywności przyczyniły się głównie różne towary, takie jak papryczki chilli, ziemniaki i świeże ryby. Spadkowi cen surowców spożywczych sprzyjał wzrost podaży wraz z trwającym okresem żniw, zwłaszcza surowców ogrodniczych.

„Przewiduje się, że w przyszłości zmienna inflacja żywności pozostanie pod kontrolą, czemu będzie sprzyjać synergia kontrolowania inflacji TPIP i TPID poprzez PNBIP w różnych regionach” – stwierdził.

Następna strona

Ponadto w październiku 2024 r. w grupie niestabilnej żywności doszło do deflacji na poziomie 0,11 proc. mtm, czyli nie tak głębokiej jak deflacja z poprzedniego miesiąca wynosząca 1,34 proc. mtm.

Następna strona



Zrodlo