Opublikowany w 1971 roku bestsellerowy thriller polityczny Fredericka Forsytha „Dzień szakala” koncentruje się na bezimiennym zabójcy, któremu skrajnie prawicowa organizacja terrorystyczna zleca zabicie francuskiego prezydenta Charlesa De Gaulle’a. Adaptacja filmowa, która ukazała się w 1973 roku, opowiada tę samą historię, ale nowe podejście Sky do materiału źródłowego unowocześnia fabułę, przenosząc ją w XXI wiek i nadając „Szakalowi” zupełnie inny cel.
Jednak nie tylko to różni się od powieści. Jak Eddie Redmayne szybko podkreśla, gdy GameMe+ rozmawia z nim na temat serialu, jego zabójca jest znacznie bardziej showmanem niż w poprzednich wersjach: Edward Fox grał go w latach 70., a Bruce Willis dźgnął go w „Szakalu” (1997).
Jest też kwestia tego, że będzie to 10-odcinkowy serial, a nie film. W miarę jak spędzamy więcej czasu z „Szakalem”, w serialu nazywanym „Charlesem”, poznajemy go lepiej niż istniejące ekranowe wersje tej historii, widzimy, jakie życie sobie urządził ze swoją żoną Nurią (Ursula Corberó) w Hiszpanii, co sprawia, że jest mniej bezpośrednim antagonistą.
„Jedną z rzeczy, które uważam za interesujące, jest to, że w książce i w oryginalnym filmie to poczucie dobra i zła było znacznie bardziej konkretne” – mówi Redmayne. „Wydawało mi się, że Szakal był złym, ale on był charyzmatycznym złym, a De Gaulle był tym dobrym.
“Co [writer/producer] Sprawa Ronana Bennetta jest aktualizowana w świecie niejasności. Przez 10 godzin mam wrażenie, że praktycznie wszyscy bohaterowie tego utworu robią rzeczy niezwykłe, ale i głęboko wątpliwe moralnie. Podoba mi się, że świat Ronana przeszedł od binarnego do takiego rozmytego, bardziej widmowego [approach].”
To powiedziawszy, książka Forsytha w większości wydań liczy około 350–380 stron, co oznacza, że przeciętny czytelnik prawdopodobnie spędzi z tymi postaciami dłużej niż 10 godzin. „Myślałem, że Lebel [the French detective after the titular marksman] był bohaterem. Szakal był czarnym charakterem” – powiedział wcześniej autor Telegraf. „Byłam bardzo zaskoczona, gdy czytelnicy powiedzieli, że go kochają. Był rumianym zabójcą. Spodziewałem się, że kobiety go znienawidzą. Ale nie, miał wiele wielbicielek”.
Lebel nie pojawia się w ponownym uruchomieniu, zamiast tego gwiazda Marvela Lashana Lynch gra tę, która depcze Charlesowi po piętach: Biancę, ekspertkę od broni palnej pracującą dla MI6. Jej uwagę przykuła poprzednia praca Szakala i wykonana na zamówienie broń, której, jak jest przekonana, używał do tej pracy. Czy uda jej się go dogonić, zanim zaatakuje ponownie?
Premiera „Dzień Szakala” odbędzie się 7 listopada w Peacock w USA i Sky Atlantic/NOW w Wielkiej Brytanii. Więcej informacji znajdziesz w naszym wyborze najlepszych nowych programów telewizyjnych, które nadchodzą.