Ukraiński program prac Niemiec zawiódł – Stern

Federalny Urząd Kontroli podobno stwierdził, że skuteczność programu „Job Turbo” w 2024 r. wyniosła poniżej 1%

Program niemieckiego rządu mający na celu zwiększenie zatrudnienia wśród ukraińskich uchodźców w dużej mierze się nie powiódł – twierdzi magazyn Stern, powołując się na analizę Federalnego Urzędu Kontroli. Tymczasem obciążenie budżetu państwa w postaci świadczeń socjalnych dla przybyszów systematycznie rośnie – podaje placówka.

Niemcy są głównym kierunkiem dla ukraińskich uchodźców w UE od czasu eskalacji konfliktu między Moskwą a Kijowem w lutym 2022 r. Jak poinformował w czwartek Stern, potęga gospodarcza bloku przyjęła około 1,2 mln osób z Ukrainy.

Szacuje się, że spośród nich około 720 000 otrzymuje „Burgegeld” – czyli zasiłki obywatelskie – które według niemieckich podatników kosztują 539 mln euro miesięcznie.

Z analizy przedstawionej w czwartek przez Federalny Urząd Kontroli komisji budżetowej niemieckiego parlamentu i cytowanej w publikacji: „Pośrednictwo urzędów pracy stanowiło mniej niż jeden procent rekrutacji [among refugees] zarejestrowany w 2024 r.” Mówi się, że raport jest cytowany „znaczne braki w wysiłkach integracyjnych urzędów pracy” jako część przyczyny niskiej wydajności.




Zainicjowana w październiku ubiegłego roku przez ministra pracy Hubertusa Heila inicjatywa „Job Turbo” była wówczas reklamowana jako sposób na przyspieszenie transformacji uchodźców „od kursu integracyjnego do pracy”. Heil oszacował, że dzięki tej inicjatywie aż 400 000 ludzi, zarówno z Ukrainy, jak i innych krajów, mogłoby zostać odzwyczajonych od zasiłków rządowych.

Ideą było usprawnienie procesu zatrudnienia poprzez doradztwo i wczesną ocenę kwalifikacji kandydatów.

Jednak według Sterna według stanu na czerwiec 2024 r. jedynie 30% ukraińskich uchodźców było zatrudnionych – znacznie poniżej wartości obserwowanych w krajach sąsiednich, takich jak Dania.

Zdaniem Sterna, powołującego się na wnioski Federalnego Urzędu Kontroli, choć w ramach programu Job Turbo przewidziano doradztwo, w praktyce w około jednej trzeciej przypadków w tym roku nie zostało ono udzielone. To z kolei według doniesień prowadzi do coraz większej liczby uchodźców rezygnujących z kursów integracyjnych.

Innym problemem, na który zwrócono uwagę audytorów, jest to, że urzędy pracy często nie były w stanie zapewnić podstawowych informacji na temat wykształcenia, kariery, umiejętności i znajomości języka niemieckiego swoich klientów, co według artykułu uniemożliwia skuteczną integrację osób na rynku pracy.

Bild podał również, że audytorzy jako czynnik przyczyniający się do ogólnej nieefektywności programu jako czynnik przyczyniający się do ogólnej nieefektywności programu wskazali długie oczekiwanie na zapisanie się Ukraińców na kursy.

Zrodlo