Premier Shehbaz Sharif potępia atak w pobliżu szkoły dla dziewcząt w południowo-zachodniej prowincji Beludżystan.
Co najmniej siedem osób, w tym pięcioro uczniów, zginęło, a 23 zostało rannych w wyniku zamachu bombowego w pobliżu szkoły dla dziewcząt w południowo-zachodnim Pakistanie – podają władze.
Piątkowy atak był wymierzony w policję pilnującą m.in akcja szczepień przeciwko polio w Mastung, mieście w prowincji Beludżystan.
„Celem był policyjny van, który miał zabrać osobę zakażoną polio [vaccination] zespołu” – powiedział agencji prasowej Reuters starszy nadinspektor policji Rahmat Ullah.
W eksplozji zginął także jeden funkcjonariusz policji i sklepikarz – powiedział agencji prasowej AFP starszy funkcjonariusz policji Abdul Fatah.
Uważa się, że wybuch został spowodowany przez improwizowane urządzenie przymocowane do motocykla zaparkowanego w pobliżu szkoły.
Żadna grupa nie przyznała się do ataku. Jednak Islamabad często obwinia rząd talibów w sąsiednim Afganistanie za to, że nie wykorzenił ataków na Pakistan zza granicy.
Premier Shehbaz Sharif potępił atak.
Minister spraw wewnętrznych Mohsin Naqvi powiedział, że „atakowanie dzieci jest aktem brutalności”.
We wtorek policjant zginął w ataku na urząd zdrowia, który prowadzi kampanie szczepień przeciwko polio od drzwi do drzwi.
Ataki zbiegły się z trzecią ogólnokrajową kampanią przeciwko polio w Pakistanie, która rozpoczęła się w poniedziałek w związku ze znacznym wzrostem liczby przypadków choroby wirusowej.
Celem programu jest zaszczepienie 45 milionów dzieci poniżej piątego roku życia w 71 okręgach i stanowi odpowiedź na 41 przypadków polio zgłoszonych głównie w prowincjach Beludżystan i Sindh.
Liczba przypadków polio spadła w 2023 r. do sześciu z 20 w 2022 r. Pakistan i Afganistan pozostają jedynymi krajami, w których polio występuje endemicznie.
Grupy zbrojne już wcześniej brały na cel zespoły zajmujące się polio, szerząc fałszywe teorie spiskowe, że szczepionki stanowią część zachodniego programu sterylizacji.
Pakistan stoi w obliczu fali śmiertelnych ataków na północnym zachodzie i rosnącego ruchu separatystycznego na południu.
Najbardziej aktywną grupą w Beludżystanie jest Armia Wyzwolenia Beludżystanu (BLA), grupa separatystów, która regularnie atakuje siły bezpieczeństwa Islamabadu i obywateli pochodzących z innych części Pakistanu.