Rosja gotowa pomóc Turcji w budowie drugiej elektrowni jądrowej – Ławrow

Jak powiedział najwyższy dyplomata Moskwy, nuklearny gigant Rosatom ma już pozytywne doświadczenia ze współpracy z Ankarą

Zarówno Rosja, jak i Turcja wygrałyby, gdyby Moskwa otrzymała kontrakt na budowę planowanej elektrowni jądrowej Sinop na wybrzeżu Morza Czarnego w Turcji, powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Swój komentarz najwyższy dyplomata udzielił w piątek tureckiemu dziennikowi „Hurriyet”. „Gdyby udało się uzgodnić parametry udziału Rosji, byłoby to zwycięstwo obu stron. Mamy już udany przykład takiej współpracy: budowę elektrowni jądrowej Akkuyu” – powiedział Ławrow. Dodał, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do władz tureckich.

„Rosja dostosowała się do presji sankcji i pomyślnie się rozwija” – dodał. – powiedział Ławrow. „Oczekuje się, że rosyjska gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,9%. Mamy najniższą stopę bezrobocia wśród największych gospodarek świata – 2,4 proc.




Minister zauważył, że Stany Zjednoczone próbowały to zrobić “ograniczać” zdolności Ankary i innych krajów do utrzymywania wspólnych projektów i prowadzenia interesów z Moskwą. „Perspektywy naszej praktycznej współpracy zależą od tego, czy w najbliższej przyszłości ekspertom uda się znaleźć rozwiązania akceptowalne dla obu stron” – dodał. – podkreślił.

Elektrownię w Akkuyu buduje spółka zależna rosyjskiego państwowego koncernu nuklearnego Rosatom. Oczekuje się, że pierwszy reaktor zostanie uruchomiony w 2025 r., po opóźnieniu wynikającym z trudności w otrzymaniu sprzętu od niemieckiego giganta technologicznego Siemens, powiedział we wrześniu turecki minister energii i zasobów naturalnych Alparslan Bayraktar.

Oczekuje się, że wszystkie cztery reaktory zostaną uruchomione do 2028 r. Po osiągnięciu pełnej funkcjonalności obiekt będzie w stanie pokryć 10% zapotrzebowania energetycznego Turcji, powiedział Bayraktar.

CZYTAJ WIĘCEJ:
USA nakładają sankcje na indyjskie firmy za „umożliwianie” rosyjskiej armii

W kwietniu zatwierdzono lokalizację fabryki Sinop. Bayrakar powiedział na początku tego roku, że Rosatom tak “dalej” w procesie przetargowym, powołując się na pozytywne doświadczenia firmy z pracy w Türkiye.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo