Ostatnia partia wyprodukowanych w Korei Południowej automatycznych maszyn liczących (ACM), które zostaną wykorzystane w przyszłorocznych wyborach śródokresowych, dotarła lub jest w drodze do kraju, poinformowała w czwartek Komisja Wyborcza (Comelec).
Rzecznik Comelec, John Rex Laudiangco, powiedział, że część z 32 164 ładunków jest już w trakcie odprawy w Urzędzie Celnym w Manili lub jest w trakcie transportu kontenerowcem.
Około 10 000 osób przewieziono lub przewieziono ciężarówkami do portu w Pusanie w celu załadunku na statki towarowe płynące do Filipin.
„Produkcja ACM została ukończona prawie dwa miesiące przed terminem. Oczekujemy, że do listopada lub na miesiąc przed grudniowym harmonogramem pełnych dostaw wszystkie 110 620 ACM zostaną w całości dostarczone do Comelec w magazynie w Biñan” – powiedział Laudiangco reporterom w wiadomości Viber.
W magazynie Comelec w Biñan City w Lagunie Laudiangco poinformowało, że znajduje się już 78 456 jednostek, z czego 32 329 przeszło już test akceptacji sprzętu.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Urządzenia ACM są dzierżawione od spółki joint venture, na której czele stoi spółka Miru Systems Co. Ltd. z siedzibą w Korei Południowej, z którą Comelec podpisał kontrakt za 17,988 miliardów funtów w lutym ubiegłego roku.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
18 września ubiegłego roku Miru dostarczyła wszystkie serwery, drukarki i laptopy, które będą wykorzystywane do konsolidacji i akwizycji głosów na szczeblu gminnym, miejskim i prowincjonalnym, modemy/zestawy USB do transmisji głosów oraz zestawy słuchawkowe do użytku wyborców będących osobami niepełnosprawnymi.
Laudiangco powiedziało, że Miru dostarczyło również przed terminem „urządzenia peryferyjne”, takie jak baterie zewnętrzne, przewody zasilające, karty SD, papier termiczny, karty inteligentne dla komisji wyborczych i inne.
Nominacje z list partyjnych
Tymczasem organ wyborczy opublikował w środę na swojej stronie internetowej akty nominacji i zaświadczenia o przyjęciu nominacji (Con-cans) wszystkich kandydatów ze 156 grup list partyjnych biorących udział w przyszłorocznych wyborach.
Każda grupa list partyjnych ma 10 kandydatów. Każda z trzech grup otrzymała po dwa plansze przesłane przez frakcje, natomiast jedna grupa przedstawiła cztery konkurujące ze sobą plansze.
18 października ubiegłego roku przeprowadzono elektroniczną loterię, podczas której grupom przydzielono numery, które będą decydowały o ich kolejności w oficjalnym głosowaniu.
Zgodnie z konstytucją z 1987 r. 20 procent całkowitej liczby członków Izby przydziela się przedstawicielom list partyjnych. Podczas następnego Kongresu dostępnych jest sześćdziesiąt trzy miejsca w Izbie.
Ustawa Republiki nr 7941 lub ustawa o systemie list partyjnych z 1995 r. stanowi, że grupy, które zdobyły dwa procent głosów krajowych lub całkowitej liczby głosów oddanych na system list partyjnych, będą uprawnione po jednym mandatie. Grupa otrzyma następnie dodatkowe miejsce na każde dwa procent głosów krajowych, aż do uzyskania przez grupę maksymalnie dopuszczalnych trzech mandatów.
W 2009 roku Sąd Najwyższy orzekł, że jeśli miejsca w Izbie przeznaczone dla przedstawicieli z list partyjnych nie zostaną obsadzone, partie posiadające mniej niż dwa procent głosów w kraju mogą otrzymać jedno miejsce do wyczerpania wymaganej kwoty.
Zgodnie z RA 7941 Comelec wykreśla i anuluje rejestracje grup z list partyjnych, które nie uzyskały miejsca w Izbie lub nie uczestniczyły w dwóch kolejnych wyborach.