LOS ANGELES, 1 listopada (AP) Hrabstwo Los Angeles przeciwstawia się Pepsi i Coca-Coli w związku z ich rolą w zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi.
W pozwie złożonym w środę hrabstwo zarzuca, że firmy PepsiCo i Coca-Cola wprowadzały opinię publiczną w błąd w sprawie recyklingu plastikowych butelek i bagatelizowały negatywny wpływ odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko i zdrowie.
Przeczytaj także | Diwali 2024: Donald Trump przesyła pozdrowienia Deepavali i potępia atak na Hindusów w Bangladeszu.
„Cola i Pepsi muszą przestać oszukiwać i wziąć odpowiedzialność za problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, jaki powodują wasze produkty” – stwierdziła w oświadczeniu Lindsey Horvath, nadzorca hrabstwa Los Angeles. „Hrabstwo Los Angeles w dalszym ciągu zajmuje się poważnym wpływem na środowisko przedsiębiorstw, które stosują oszukańcze i nieuczciwe praktyki biznesowe”.
Coca-Cola jest właścicielem marek takich jak Dasani, Fanta, Sprite, Vitamin Water i Smartwater, podczas gdy PepsiCo jest właścicielem Gatorade, Aquafina, Mountain Dew itp. Według globalnej grupy ekologicznej Break Free From Plastic obie firmy są od pięciu lat z rzędu największymi na świecie podmiotami zanieczyszczającymi tworzywami sztucznymi, a Coca-Cola znajduje się na tym szczycie od sześciu lat.
Przeczytaj także | Diwali 2024: Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer przesyła pozdrowienia Deepavali, mówiąc: „Życzę Tobie i Twojej rodzinie bardzo szczęśliwych wakacji”.
Według Break Free from Plastic PepsiCo produkuje około 2,5 miliona ton plastiku, a Coca-Cola około 3,224 miliona ton plastiku rocznie.
Unijna organizacja zajmująca się ochroną konsumentów i środowiska złożyła w listopadzie zeszłego roku skargę prawną przeciwko Coca-Coli, Nestle i Danone, zarzucając im mylenie opakowań podczas prezentowania opakowań w 100% pochodzących z recyklingu lub w 100% nadających się do ponownego użycia.
W pozwie z Los Angeles zarzucono, że Coca-Cola i PepsiCo prowadziły „fałszywe kampanie informacyjne”, aby nakłonić konsumentów do kupowania jednorazowych tworzyw sztucznych, wierząc, że nadają się one do ponownego użycia i są mniej szkodliwe dla środowiska.
Twierdzi, że obie firmy obiecały stworzenie dla swoich butelek „gospodarki o obiegu zamkniętym”, w ramach której plastikowe butelki można wielokrotnie poddawać recyklingowi i ponownie wykorzystywać, podczas gdy w rzeczywistości plastikowe butelki są poddawane recyklingowi tylko raz
American Beverage Association, którego członkami są PepsiCo i Coca-Cola, oddaliło pozew w związku z etykietami recyklingu ich plastikowych butelek.
„Twierdzenie, że nasze opakowania nie są i nie będą poddawane recyklingowi, jest nieprawdziwe” – stwierdził w oświadczeniu rzecznik grupy William Dermody.
Dermody stwierdziła, że w 2023 r. w Kalifornii wskaźnik recyklingu butelek wyniósł 71%, jeden z najwyższych w kraju, a ich butelki „są zaprojektowane tak, aby można je było poddać recyklingowi i ponownemu przetworzeniu oraz mogą zawierać do 100% plastiku pochodzącego z recyklingu”.
Z pozwu wynika, że tylko w 2022 r. szacunkowo od 121 324 do 179 656 ton odpadów z tworzyw sztucznych trafi na ląd i ocean w Kalifornii, a tworzywa sztuczne będą stanowić siedem z 10 największych odpadów na plażach.
Dużą część problemu stanowią mikroplastiki.
Tworzywa sztuczne uwalniane do środowiska ostatecznie rozkładają się na małe kawałki plastiku o wielkości maksymalnie pięciu milimetrów. Mogą one wpływać na glebę i wzrost roślin, życie morskie i ryby, a ich usunięcie ze środowiska jest prawie niemożliwe – stwierdza pozew.
Niektórzy australijscy badacze na zlecenie World Wildlife Fund oszacowali w 2019 r., że wiele osób spożywa tygodniowo około 5 gramów plastiku ze zwykłej żywności i napojów, a mikrodrobiny plastiku znajdują się w tkankach i narządach organizmu. Chociaż badania są nadal ograniczone, rosną obawy, że mikrodrobiny plastiku w organizmie mogą być powiązane z chorobami serca, chorobą Alzheimera, demencją i innymi problemami.
Pozew ma na celu wydanie nakazu zaprzestania „nieuczciwych i oszukańczych praktyk biznesowych” firm, a także zasądzenie odszkodowań dla konsumentów i kar cywilnych do 2500 dolarów za każde naruszenie.
W lutym 2020 roku organizacja non-profit zajmująca się ochroną środowiska Earth Island Institute złożyła pozew w Kalifornii, żądając odszkodowania i nakazów od Coca-Coli, PepsiCo, Nestle USA, Procter & Gamble i sześciu innych firm w sprawie sprzątania odpadów z tworzyw sztucznych, które powinny być odpowiedzialne za ich.
W listopadzie ubiegłego roku stan Nowy Jork pozwał także firmę PepsiCo za jej rolę w wytwarzaniu odpadów z tworzyw sztucznych wpływających do rzeki Buffalo, która wpada do jeziora Erie i dostarcza wodę pitną do miasta Buffalo. (AP)
(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)