Niepewność to pojęcie znacznie bardziej złożone, niż nam się wydawało: obejmuje ono także znaczenia wykraczające poza warunki pracy i bardziej związane z niemożnością zapewnienia godnego poziomu życia.
Problem ten szczególnie dotyka zdrowia psychicznego młodych ludzi… i nie chodzi już tyle o brak stałej pracy, ile o świadomość, że jest się w słabej… niestabilnej… niepewnej sytuacji.
Obserwatorium Społeczne Fundacji La Caixa opracowało badanie, z którego wynika, że 31% młodych ludzi jest zagrożonych depresją lub stanami lękowymi właśnie z powodu poczucia niepewności. LARA MAESTRI – PIERI, jest jedną z autorek tego badania
„Ponieważ niepewność jest znacznie bardziej złożona niż po prostu brak stabilnej pracy. Mówi do nas o godności naszego życia, mówi do nas o naszych prawach jako obywateli, mówi do nas o naszej zdolności do życia takiego, jakie chcielibyśmy prowadzić.”
Z badania wynika, że bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstw domowych zostało zakwestionowane po pandemii, zwłaszcza ze względu na inflację i wzrost cen energii.
Wśród młodych ludzi, którzy twierdzą, że czują się w sytuacji skrajnej niepewności, dwie na trzy osoby wskazują te dwa czynniki jako źródło niepewności ekonomicznej w swoim domu…