Zwolnienia dotknęły 59 796 pracowników – stan na październik, wzrost o 25 tysięcy w ciągu 3 miesięcy

Piątek, 1 listopada 2024 – 00:06 WIB

Djakarta — Minister ds. siły roboczej (Menaker) Yassierli ujawnił, że liczba zwolnień pracowników (PHK) w Indonezji osiągnęła znaczącą liczbę i do końca października 2024 r. wyniosła 59 796 osób.

Przeczytaj także:

Ofiary zwolnień mogą zarobić miliony rupii na zatrudnieniu w BPJS. Zapoznaj się z warunkami i metodą

Liczba ta pokazuje uderzający wzrost – w ciągu zaledwie ostatnich trzech miesięcy przybyło dodatkowe 25 000 osób.

Ten niepokojący wzrost liczby zwolnień był głównym tematem spotkania koordynacyjnego (rakor), które odbyło się pomiędzy ministrem ds. siły roboczej Yassierlim, ministrem spraw wewnętrznych Tito Karnavianem i wszystkimi szefami regionów na szczeblu prowincji, powiatu i miasta.

Przeczytaj także:

Sritex upadł, Apindo potwierdza silny sygnał niepokojącego nielegalnego importu

Spotkanie to ma na celu ujednolicenie polityki zatrudnienia pomiędzy władzami centralnymi i regionalnymi, a także poprawę koordynacji w obliczu rosnącego wzrostu zwolnień.

Przeczytaj także:

Minister koordynujący Airlangga wyjaśnia 3 kroki rządu, aby uratować Sritex

„Na dzień 31 października 2024 r. odnotowaliśmy, że zwolnionych zostało 59 796 pracowników. „Liczba ta odzwierciedla gwałtowny wzrost, mianowicie 25 000 osób w ciągu ostatnich trzech miesięcy” – stwierdził Yassierli w swoim oświadczeniu.

W odpowiedzi na tę niepokojącą sytuację Minister ds. Siły Roboczej Yassierli zaprosił każdy region do zbudowania systemu wczesnego ostrzegania w celu wykrywania potencjalnych zwolnień w lokalnych firmach.

Można mieć nadzieję, że dzięki temu systemowi podjęte zostaną skuteczniejsze wysiłki łagodzące skutki społeczne i gospodarcze spowodowane dużą liczbą zwolnień.

„Mamy nadzieję, że wdrażając system wczesnego ostrzegania, złagodzimy skutki społeczne i gospodarcze wynikające z dużej liczby zwolnień. „To ważny krok w kierunku ochrony dobra pracowników i społeczeństwa” – powiedział.

Dyrektor Generalny ds. Rozwoju Stosunków Przemysłowych i Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Siły Roboczej (Kemnaker), Indah Anggoro Putri, również udzielił wyjaśnień dotyczących przyczyn ciągłego wzrostu fali zwolnień w Indonezji.

Do czynników, które to spowodowały, zalicza się osłabienie eksportu wyrobów włókienniczych i odzieżowych oraz działania zwiększające efektywność podejmowane przez przedsiębiorstwa w odpowiedzi na coraz bardziej zaostrzoną konkurencję światową.

„Przyczyniły się do tego również zmiany w strategiach marketingowych i sprzedażowych spowodowane cyfryzacją. „Oprócz tego zaobserwowaliśmy także poważny problem związany z wprowadzaniem na rynek indonezyjski nielegalnych wyrobów odzieżowych, co jeszcze bardziej pogorszyło sytuację” – wyjaśnił.

Można mieć nadzieję, że dzięki proponowanym środkom zapobiegawczym rząd będzie lepiej przygotowany na przyszłe wyzwania w zakresie zatrudnienia i stworzy bardziej stabilne środowisko pracy dla wszystkich pracowników w Indonezji.

Następna strona

Można mieć nadzieję, że dzięki temu systemowi podjęte zostaną skuteczniejsze wysiłki łagodzące skutki społeczne i gospodarcze spowodowane dużą liczbą zwolnień.

Następna strona



Zrodlo