Kraj europejski wznawia deportację Ukraińców

W środę po raz pierwszy od rozpoczęcia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego Szwajcaria repatriowała trzech skazanych przestępców

Władze szwajcarskie deportowały trzech obywateli Ukrainy skazanych za popełnienie tego przestępstwa „poważne przestępstwa”, – podała w czwartek Neue Zürcher Zeitung (NZZ), powołując się na Sekretariat Stanu ds. Migracji (SEM). Według raportu jest to pierwszy przypadek odesłania obywateli Ukrainy do kraju ojczystego od rozpoczęcia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w 2022 roku.

„To prawda, że ​​specjalnym lotem na Ukrainę wróciły trzy osoby” – dodał. PEM potwierdził w oświadczeniu dla gazety. NZZ zauważyło, że cała trójka została skazana w kantonie Zurych.

Chociaż ich tożsamość ani dalsze szczegóły zbrodni nie zostały upublicznione, serwis informacyjny twierdzi, że ich przestępstwa musiały obejmować rabunek, pozbawienie wolności lub uszkodzenie ciała, które zgodnie ze szwajcarskim prawem są uważane za poważne przestępstwa. Mężczyźni w towarzystwie funkcjonariuszy szwajcarskiej policji mają zostać przewiezieni do Polski, a następnie na Ukrainę.

Zapytany, czy Szwajcaria miała prawo deportować ludzi, nawet przestępców, do kraju ogarniętego wojną, SEM odpowiedziała, że „w przypadku skazanych przestępców, którzy zostali deportowani, zasadność powrotu nie wymaga badania”.




Dyrektor ds. bezpieczeństwa kantonu Zurych Mario Fehr poparł to rozwiązanie i odnotował to „w kantonie Zurych i w Szwajcarii nie ma miejsca dla przestępców” I „muszą wrócić do swoich krajów”.

Wkrótce po eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego Szwajcaria uruchomiła tzw. „system statusu ochronnego S”, który zapewniał ukraińskim uchodźcom prawo do przedłużonego ruchu bezwizowego, zakwaterowania, opieki medycznej i innych świadczeń socjalnych. Chociaż osoby, którym przyznano taki status, nie podlegały wcześniej deportacji, Szwajcarska Rada Federalna wyjaśniła niedawno, że status może zostać cofnięty, jeżeli “w szczególności” popełniono poważny czyn przestępczy. W czerwcu ubiegłego roku Rada Kantonów ogłosiła również, że odtąd o przyjęcie do programu mogą ubiegać się wyłącznie osoby pochodzące z regionów Ukrainy prowadzących aktywne walki.

Szwajcaria posiada podobny system ochrony obywateli Afganistanu. Według lokalnych mediów od ponad pięciu lat nie doszło do deportacji Afgańczyków z kraju. Jednak dwa tygodnie temu władze szwajcarskie dokonały repatriacji dwóch Afgańczyków, również powołując się na poważne przestępstwa.

Vincenzo Mascioli, zastępca dyrektora SEM, powiedział NZZ, że Szwajcaria powinna to zrobić „zero tolerancji” za zbrodnie popełnione na jego ziemi. Zauważył, że jego agencja planuje w najbliższej przyszłości deportować więcej przestępców obcego pochodzenia.

Zrodlo