Czy miasta potrafią przystosować się do ekstremalnych zjawisk pogodowych?

Miasta na całym świecie przystosowują się do radzenia sobie z ekstremalnymi falami upałów, silnymi burzami i powodziami. Oto, co mogą zrobić, aby chronić bezbronną populację. Dla niektórych mieszkańców Lagosu wyciąganie wyrzuconych plastikowych butelek, kulek z folii aluminiowej, puszek i innych odpadów ze ścieków i rynien oznacza coś więcej niż tylko oczyszczenie miasta. Może to również oznaczać różnicę między kałużami lub całkowitym zalaniem domów.

Przeczytaj także | Wiadomości Rozrywka | Quentin Tarantino pochwalił Lady Gagę i Joaquina Phoenixa za występ w filmie Joker: Folie a Deux.

„To niepokojące widzieć tak dużo śmieci i zatorów w naszych kanalizacjach i kanałach” – powiedziała Betty Aihoje, wolontariuszka w Resway, nigeryjskiej organizacji, która stara się edukować ludzi na temat problemów powodowanych przez śmiecenie. „Wysiłki mające na celu utrzymanie czystości i drożności naszych ścieków pomogą nam zaoszczędzić wiele rzeczy i problemów związanych z naszymi budynkami i ogólnie środowiskiem”.

Przeczytaj także | Wiadomości sportowe Jansen, Coetzee Powrót T20I do Indii Po „przerwach na kondycję”.

Problemy takie jak powódź. W nadchodzących latach w największym mieście Nigerii opady deszczu będą średnio mniejsze. Ale kiedy pada deszcz, szanse rosną, mówią eksperci. Oczyszczenie ścieków to tylko jeden mały krok, choć urzędnicy twierdzą, że systemy odwadniające wymagają modernizacji i przebudowy, aby zapobiec większym powodziom.

Lagos to tylko jedno z ośrodków miejskich na świecie, które będzie musiało dostosować się do skutków rosnących temperatur.

Miasta są domem dla ponad połowy światowej populacji i ocieplają się szybciej niż obszary wiejskie. Muszą znaleźć sposoby radzenia sobie z coraz bardziej ekstremalnymi falami upałów, suszami, ulewnymi deszczami, huraganami i pożarami, które powodują, że ludzie spalają paliwa kopalne na potrzeby energii, transportu i przemysłu.

Sposób, w jaki budowane są miasta, może zwiększać ryzyko związane z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Objętość betonu użytego do budowy dróg i budynków może nagrzać miasta, a także zapobiec nadmiernym opadom powodującym powodzie.

Świadomość tego problemu rośnie. W badaniu dotyczącym zagrożeń klimatycznych przeprowadzonym w 2023 r. wśród 169 samorządów gmin odpowiedzialnych za co najmniej 1 milion osób 122 zgłosiło, że ich miasto ma średni lub duży wpływ na powodzie.

Beton zatrzymuje również ciepło i zwiększa fale upałów. Ma to poważny wpływ na zdrowie ludzkie, infrastrukturę miejską i społeczeństwo, mówi William Nicholls, lider grupy ds. klimatu i zrównoważonego rozwoju w globalnej firmie wywiadowczej Verisk Maplecroft.

„Ekstremalne ciepło może na wiele sposobów obciążać instalacje elektryczne i wodne. Literatura pokazuje, jak długotrwałe upały mogą również wpływać na takie zjawiska, jak niepokoje polityczne i nieposłuszeństwo obywatelskie” – dodał.

Coraz większe upały w miastach

Liczba wyjątkowo gorących dni z temperaturą powyżej 35 stopni Celsjusza rośnie w miastach, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej i częściach Afryki.

Sadzenie drzew to jeden ze sposobów, w jakie miasta próbują walczyć z rosnącymi upałami. Niedawne badanie wpływu drzew ulicznych na temperaturę w miastach wykazało, że zwiększenie poziomu drzew z braku drzew do 50% w określonej lokalizacji spowodowało obniżenie temperatury o 0,5 stopnia Celsjusza.

„Ekstremalne upały i powodzie. Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić w obu przypadkach, jest ponowna naturalizacja miejsc” – powiedział David Miller, dyrektor grupy miejskiej o nazwie C40 Center for Climate Policy and Urban Economics i były burmistrz Toronto . .

W stolicy Sierra Leone, Freetown, sadzenie drzew stało się częścią planu rozwoju miasta. Miasto finansuje program poprzez tokeny sprzedawane na rynku prywatnym i węglowym. Do końca roku planuje się posadzić w mieście milion sadzonek, a eksperci twierdzą, że takie projekty mają ogromny potencjał.

„Największe korzyści wiążą się z unikaniem uszkodzeń infrastruktury na skutek zagrożeń naturalnych, takich jak erozja wybrzeża, powodzie, podnoszenie się poziomu morza i osunięcia ziemi” – powiedział Michael Kapetanakis, analityk ds. badań w Międzynarodowym Instytucie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

Drzewa i tereny zalesione mogą pomóc przeciwdziałać skutkom ekstremalnych powodzi, spowalniając przepływ wody, stabilizując glebę i zapobiegając osuwaniu się ziemi. Pochłaniają także dwutlenek węgla, co pomaga redukować emisję gazów cieplarnianych i zwalczać zanieczyszczenie powietrza.

Kapetanakis, który porównał koszty projektu z korzyściami, stwierdził, że projekt we Freetown może zostać powiększony o co najmniej 3,8 miliona drzew do 2050 roku. „To bardzo proste, tanie i stabilne rozwiązanie, które rozwiązuje wiele problemów jednocześnie” – powiedział DW.

Miasta o wysokim ryzyku klimatycznym

Miasta w Afryce i Azji należą do najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne. Chartum w Sudanie, Mogadiszu w Somalii, Ahmedabad w Indiach, Hyderabad i Lagos w Pakistanie plasują się w pierwszej piątce rankingu Verisk Maplecroft Climate Risk and Vulnerability Index.

„Zagrożenie klimatyczne i podatność na zagrożenia to tak naprawdę połączenie fizycznego zagrożenia, przed którym stoi, oraz zdolności miasta do poradzenia sobie z tym zagrożeniem” – powiedział Nichols z Verisk Maplecroft.

Na przykład w kraju takim jak Nigeria na globalnym południu i na globalnej północy, jak Niemcy, mogą wystąpić ulewne deszcze. Na przykład mieszkańcy Nigerii odczują to bardziej, ponieważ istnieje mniej mechanizmów radzenia sobie z nimi. .

Chociaż obszary miejskie w Ameryce Północnej i Europie są również bardziej narażone na ekstremalne warunki pogodowe, lepsza infrastruktura, lepsze reagowanie na katastrofy i lepszy dostęp do opieki zdrowotnej sprawiają, że mieszkańcy są mniej bezbronni, powiedział Nichols.

Jednak nawet na bogatej północy globalnej są ludzie, którzy są bardziej bezbronni niż inni, mówi Tandil Chinyavanhu, działaczka „Stop wierceniom, zacznij płacić” w organizacji pozarządowej Greenpeace International.

Potwierdzają to badania ryzyka klimatycznego w miastach: Władze bogatszych i biedniejszych miast podają, że ekstremalne zjawiska pogodowe najbardziej dotykają gospodarstwa domowe o niskich dochodach, osoby starsze i niepełnosprawne, dzieci i inne bezbronne grupy społeczne.

„Wyraźny wpływ widać na społecznościach najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych, ponieważ infrastruktura nie jest tak rozwinięta jak w bogatszych obszarach” – powiedział DW Chinyavanhu. Na przykład w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki biedne społeczności żyją zazwyczaj na obszarach bardziej narażonych na poważne powodzie, ponieważ nie stać ich na miejsca z lepszym drenażem – dodał.

Zmiany w bezbronnych społecznościach

Niektóre miasta próbują wprowadzić zmiany w dzielnicach o niskich dochodach, które rozwiązują wiele problemów społecznych i środowiskowych. W amerykańskim mieście Boston organizacje i mieszkańcy połączyli siły, aby stworzyć parki w biednych obszarach, które pomagają również chronić miasto przed ociepleniem klimatu.

Planowane zmiany w Moakley Beach Park obejmują włączenie tam w krajobraz parku, wykorzystanie roślin odpornych na sól i łąk deszczowych.

„Pomysł jest taki, że gdy nadejdzie burza trwająca 50–100 lat, parki te będą miejscem wchłaniającym wodę. Jednak z biegiem lat zaspokoiły lokalne potrzeby rekreacyjne w miejscu, które desperacko potrzebowało tego rodzaju obiektów. – stwierdził Miller.

Poprawa warunków na biednych obszarach może mieć pozytywny wpływ. Jednak problemem, przed którym stoi wiele miast, jest rozwój nieformalnych osiedli, w wyniku których coraz większa liczba ludzi przenosi się do miast.

„Na przykład widzimy miasta takie jak Lagos, w których ogromna ilość nieplanowanych inwestycji zajmuje dużą część miejsca zamieszkania ludzi. Z pewnością bardzo trudno jest wówczas uporać się ze zmianami klimatycznymi. Nie ma infrastruktury, która by to wspierała”. powiedział Nichols.

Pomocna może być praca z osobami znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji w celu zaspokojenia ich potrzeb, stwierdził Miller. Na przykład mieszkańcy biedniejszych obszarów Freetown w Sierra Leone, którzy nie mają siły gotować, wycinają drzewa na opał. Władze współpracują ze społecznościami zamieszkującymi nieformalne osiedla, aby zapewnić im wydajniejsze i czystsze alternatywy gotowania.

„Myślę, że najlepsza praktyka na świecie wywodzi się z filozofii, zgodnie z którą jeśli zamierza się przyjrzeć zmianom klimatycznym, zarówno skutkom, jak i przyczynom, należy rozmawiać bezpośrednio z ludźmi, a we wszystkich rozmowach z ludźmi, na których klimat ma wpływ , dodaj więcej” – powiedział Miller.

Finansowanie zmian w miastach globalnych

Jednak głównym wyzwaniem we wdrażaniu rozwiązań w miastach są fundusze, szczególnie na globalnym południu, dodał Miller.

Z raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska opublikowanego w 2023 r. wynika, że ​​pomimo konieczności zwiększenia finansowania dla krajów rozwijających się, aby pomóc im uporać się ze skutkami zmian klimatycznych, przepływ środków zmalał.

Jak wynika z szóstego sprawozdania oceniającego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, obecnie planowane działania adaptacyjne mogą już zmniejszyć wpływ globalnego ocieplenia na bogate i biedne społeczeństwa. Wdrożenie wszystkich możliwych dostosowań, które wymagają większych środków finansowych, mogłoby w jeszcze większym stopniu zmniejszyć nierówności klimatyczne.

W 2022 r. fundusze z krajów uprzemysłowionych na opłacenie zmian mających pomóc społecznościom w krajach rozwijających się w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatycznych osiągną poziom 32,4 miliarda dolarów, co stanowi prawie połowę drogi do celu, jakim jest podwojenie środków na adaptację do 2025 r.

„Jeśli pomyśleć o projektach adaptacyjnych, zwłaszcza nowoczesnych, potrzeba ogromnych inwestycji. Musimy więc zmobilizować ogromną ilość kapitału i to bardzo szybko” – powiedział Miller.

Dodatkowe raporty Odunayo Oreeni w Lagos.

Pod redakcją Janny Gruen i Tamsin Walker

Dane i kod stojący za tą historią można znaleźć w tym repozytorium. Więcej historii opartych na danych można znaleźć tutaj.

(Powyższa historia ukazała się po raz pierwszy 31 października 2024 r. o godzinie 16:31 czasu wschodniego. Więcej wiadomości i aktualności na temat polityki, świata, sportu, rozrywki i stylu życia można znaleźć na naszej stronie internetowej lastly.com).



Zrodlo