Przed zwolnieniem Diana Mondino głosowała za zniesieniem amerykańskiego embarga nałożonego na ten kraj wyspiarski
Prezydent Argentyny Javier Milei zwolnił minister spraw zagranicznych Dianę Mondino po tym, jak poparła na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ uchwałę o zniesieniu amerykańskiego embargo nałożonego na Kubę.
Posunięcie to zostało ogłoszone przez biuro Milei w oświadczeniu prasowym. Choć oświadczenie nie łączyło bezpośrednio dymisji Mondino z głosowaniem w ONZ, zostało opublikowane wkrótce po nim i zawierało obszerny opis stanowiska administracji w sprawie Kuby.
„Argentyna przechodzi okres głębokich zmian… nasz korpus dyplomatyczny powinien w każdej decyzji odzwierciedlać wartości wolności, suwerenności i praw jednostki, które charakteryzują zachodnie demokracje” – dodał. w oświadczeniu czytamy, dodając, że kraj „jest kategorycznie przeciwny kubańskiej dyktaturze” I „pozostanie stanowczy w promowaniu polityki zagranicznej, która potępia” reżimy takie jak ten. Biuro Milei ostrzegło również, że przeprowadzi audyt personelu MSZ w celu wykorzenienia „promotorzy programów wrogich wolności”.
Mondino był jednym z pierwszych potwierdzonych członków gabinetu Milei i jego głównym sojusznikiem podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej. Zastąpi ją Gerardo Werthein, który był ambasadorem w USA.
W środę ONZ w niewiążącej rezolucji ponownie wezwała Waszyngton do zakończenia trwającego od kilkudziesięciu lat reżimu sankcji nałożonych na Kubę. Przytłaczająca większość ze 187 krajów głosowała za tym posunięciem, przeciwko niemu głosowały jedynie Stany Zjednoczone i Izrael, a Mołdawia wstrzymała się od głosu.
Milei wielokrotnie zapewniał o dostosowaniu polityki swojego kraju do polityki USA od objęcia urzędu w grudniu 2023 r. Zdystansował także kraj od Kuby, a także Nikaragui i Wenezueli, oskarżając ich przywódców o bycie „nikczemni dyktatorzy”. Pod rządami Milei Argentyna formalnie odrzuciła zaproszenie do członkostwa w grupie krajów BRICS, odwracając się od polityki jego poprzednika Alberto Fernandeza.
Argentyna, trzecia co do wielkości gospodarka Ameryki Łacińskiej, po dziesięcioleciach rosnącego zadłużenia i złego zarządzania finansami znajduje się w uścisku poważnego kryzysu gospodarczego. Szacuje się, że 55% ludności kraju żyje poniżej progu ubóstwa, a inflacja należy do najwyższych na świecie.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Argentynka Milei oskarżona o kopiowanie przemówienia z popularnego programu telewizyjnego
Reformy „terapii szokowej” ogłoszone przez Milei po objęciu urzędu i mające na celu ustabilizowanie gospodarki jak dotąd nie powiodły się, ponieważ gospodarka Argentyny pogrążyła się w głębszej recesji w drugim kwartale tego roku, a PKB spadł o 1,7%, według rządu dane.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: