Senator Loren Legarda poparła wezwanie do włączenia inicjatyw dotyczących kobiet, pokoju i bezpieczeństwa (WPS) do polityk krajowych i ram budżetowych podczas Międzynarodowej Konferencji na temat Kobiet, Pokoju i Bezpieczeństwa (ICWPS), która odbyła się w Filipińskim Międzynarodowym Centrum Kongresowym (PICC), Miasto Pasay od 28 do 30 października 2024 r.
Wydarzenie to upamiętnia zbliżającą się 25. rocznicę uchwalenia w przyszłym roku rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325, która podkreśla rolę kobiet w budowaniu pokoju i bezpieczeństwa.
Legarda przypomniała, że podczas ubiegłorocznych obrad budżetowych Departamentu Spraw Zagranicznych zauważyła, że wniosek o kapitał początkowy dla ICWPS został wymieniony jedynie na marginesie i nie był traktowany priorytetowo.
„Rozumiejąc, jakie to ważne, wprowadziłam własną poprawkę do budżetu państwa, aby zapewnić tym niezwykłym kobietom możliwość zjednoczenia się” – powiedziała Legarda. Ta inicjatywa czwartej kadencji położyła podwaliny pod zobowiązanie całego rządu do zorganizowania konferencji na Filipinach.
„To cecha kobiety, która patrzy na szczegóły i dostrzega wagę rzeczy istotnych. Czy nie mówią, że to, co najważniejsze, często jest niewidoczne dla oczu? Cóż, widziałem to wśród stosu niezamówionych próśb, o które nie proszono, ponieważ nie było już środków w budżecie” – powiedziała Legarda.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Podczas dyskusji przy okrągłym stole z innymi parlamentarzystami Legarda zadała kluczowe pytanie: „W jaki sposób parlamentarzyści mogą lepiej opowiadać się za przyjęciem, przeglądem i wdrożeniem krajowych planów działania w sprawie WPS?”
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Legarda zidentyfikowała dwa kluczowe zadania Senatu. Po pierwsze, podkreśliła nadzorczą rolę Kongresu w zapewnianiu skutecznego finansowania i wdrażania przepisów, uznając, że wiele polityk wynikających z dobrych intencji nie jest realizowanych.
„Nasza rola nie polega tylko na kształtowaniu polityki, ale także na zapewnianiu nadzoru nad politykami już wprowadzonymi” – wyjaśniła Legarda. „Chociaż w ciągu wielu dziesięcioleci uchwaliliśmy tak wiele przepisów, niektóre z nich są niedofinansowane lub niedofinansowane, a może nawet nie są skutecznie i wydajnie wdrażane. Funkcja nadzorcza Kongresu, a pod tym względem Senatu Filipin, jest bardzo ważna. Funkcja nadzorcza, znaczenie już uchwalonych przepisów, niuanse związane z ich rewizją lub poprawką w oparciu o zmiany społeczne i globalne wyzwania – to ważne”.
„Od 1998 roku widziałem przepisy, które miały dobre intencje i fundusze, ale dlaczego ludzie nadal są biedni, pozbawieni, bezbronni i zubożeni? Ponieważ brakuje wdrożenia. I nie oznacza to oczerniania jakiejkolwiek administracji ani żadnego organu wykonawczego rządu. Chodzi o to, że musimy dostrzec większy i najdrobniejszy szczegół obrazu – sposób, w jaki musimy wstępnie rozmieścić towary, utworzyć centra ewakuacyjne uwzględniające płeć, zapewnić bezpieczne szpitale i szkoły oraz to, w jaki sposób kobiety, pokój i bezpieczeństwo muszą być rozumiane przez każde dziecko w szkole podstawowej” – powiedziała.
Po drugie, Legarda podkreśliła siłę wpływu legislacyjnego i budżetowego, opowiadając się za włączeniem WPS do głównego nurtu budżetu krajowego i podkreślając, że inicjatywy WPS powinny wykraczać poza tradycyjny 5-procentowy przydział środków na rzecz równości płci i rozwoju (GAD).
„Od dwóch, trzech dekad temu mieliśmy GAD, na który trzeba wydać 5 procent. Myślę, że trzeba to zaktualizować. Dlaczego tylko 5 procent? WPS należy uwzględnić w 5 bilionowym budżecie krajowym, podobnie jak zmiany klimatyczne, adaptacja, łagodzenie i odporność oraz ograniczanie ryzyka klęsk żywiołowych muszą zostać uwzględnione w całym budżecie krajowym. Podobnie kobiety, pokój i bezpieczeństwo muszą być trybikami w całym kole, którego nie można wykręcić” – podkreśliła Legarda.
„Tak, potrzebujemy tej polityki. Tak, sprawujemy nadzór. Tak, mamy finansowanie. Musimy jednak zadbać o to, aby ci, którzy wdrażają całą naszą politykę, wdrożyli ją sprawnie i skutecznie. Musimy dysponować narzędziami do pomiaru wpływu, czy jakość życia uległa znacznej poprawie i o ile procent. Nie powinno to mieć wyłącznie charakteru ilościowego, ale skupiać się na jakości życia Filipińczyków” – podsumowała Legarda.
PRZECZYTAJ: Loren Legarda jako pierwsza złożyła wniosek do COC i walczy o powrót do Senatu
Wsparcie Legardy i udział w ICWPS w mocny sposób przypominają o potencjale zmian wynikających z polityki w życiu kobiet i dziewcząt w społecznościach. Jej zaangażowanie na rzecz włączania WPS do procesów krajowych i legislacyjnych odzwierciedla jej szersze poparcie dla pokoju, bezpieczeństwa i włączającego zarządzania, co dodatkowo ugruntowuje Filipiny jako światowego lidera w realizacji programu WPS.