Czwartek, 31 października 2024 – 17:01 WIB
Djakarta – Powszechnie wiadomo, że chodzenie ma wiele korzyści zdrowotnych, w tym utratę wagi.
Przeczytaj także:
Szybki marsz jest skuteczniejszy w odchudzaniu – sprawdź fakty
Uwierz, że każdy krok ma znaczenie, więc nie musisz się przytłaczać liczbą kroków. Chodzenie to nie tylko trend, ale stało się dziś częścią stylu życia ludzi.
Niestety, akt napinania się, pokazujący liczbę kroków i dystans przejścia, który pojawił się w mediach społecznościowych, wydaje się być odniesieniem.
Przeczytaj także:
Jak poprawić zdrowie psychiczne poprzez medytację i uważność
Cytowane z Fortuna Cóżczwartek, 31 października 2024 r., Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zalecają, aby dorośli chodzili 150 minut tygodniowo lub 75 minut z dużą intensywnością.
To pokazuje, jak ważna jest konsekwencja, a nie liczba kroków. Mniej silna jest opinia, że 10 tysięcy kroków dziennie to liczba idealna.
Przeczytaj także:
Przewodnik dotyczący dbania o zdrowie oczu dla użytkowników gadżetów
Ponieważ sugestia ta pochodzi z badań przeprowadzonych w Japonii w latach 60. XX wieku i nie ma innych danych potwierdzających.
Nie da się jednak zaprzeczyć, że im więcej i szybciej wykonywanych każdego dnia kroków, aż do 10 tys., przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na demencję. Wykazały to badania przeprowadzone w Anglii w 2022 roku.
Naukowcy z Brazylii zalecają chodzenie ze stałą prędkością, czyli 100 kroków na minutę przez 30 minut przez pięć dni. W ten sposób bez zadręczania się pokonasz 10 tysięcy kroków.
Eksperci ds. zdrowia z Holandii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych (USA) dokonali przeglądu 12 badań dotyczących korzyści płynących z chodzenia na podstawie liczby kroków. Okazuje się, że każdy krok nie jest daremny, oto recenzja.
- 2500 kroków każdego dnia przyczynia się do zmniejszenia ryzyka śmierci o 8 procent.
- 2700 kroków każdego dnia przyczynia się do zapobiegania chorobom układu krążenia, takim jak zawały serca i udary mózgu, które są znacznie zmniejszone o około 8 procent.
- Według badania z sierpnia 2023 r. 4000 kroków dziennie znacznie zmniejsza ryzyko śmierci.
- 4400 kroków dziennie może zmniejszyć ryzyko śmierci nawet o 41 procent w porównaniu z 2700 kroków dziennie, jak wynika z badania przeprowadzonego w maju 2019 r.
- 7000 kroków każdego dnia może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia nawet o 51 procent.
- 9 000 kroków dziennie zmniejszy ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny o 60 procent.
- Według badania z października 2022 r. wykonywanie od 8 000 do 9 000 kroków dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powszechnych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, bezdech senny, GERD, depresja i otyłość.
Wyjaśniono dalej, że każde 1000 dodatkowych kroków dziennie, co odpowiada 10-minutowemu chodzeniu, w pewnym stopniu zmniejszy ryzyko śmierci.
Tymczasem dodatkowe 500 kroków dziennie, czyli około pięciu minut marszu, przyczynia się do poprawy zdrowia osób o niskim poziomie aktywności fizycznej.
Następna strona
Nie da się jednak zaprzeczyć, że im więcej i szybciej wykonywanych każdego dnia kroków, aż do 10 tys., przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na demencję. Wykazały to badania przeprowadzone w Anglii w 2022 roku.