Pocisk utrzymywał się w powietrzu przez 87 minut, osiągając wysokość 7000 km – podają urzędnicy Japonii i Korei Południowej.
Według państwowej agencji prasowej KCNA Korea Północna przeprowadziła próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) w ramach ostrzeżenia dla swoich regionalnych przeciwników.
W czwartkowym oświadczeniu rzecznik Ministerstwa Obrony w Pjongjangu określił test jako “kluczowy,” dodając, że zlecił to przywódca Korei Północnej Kim Dzong-un. Wystrzelenie rakiety „ zaktualizowała najnowsze dane dotyczące zdolności KRLD w zakresie rakiet strategicznych i wykazała nowoczesność i wiarygodność jej najpotężniejszego na świecie strategicznego środka odstraszania ” dodał. Urzędnicy Korei Północnej nie określili typu międzykontynentalnego pocisku balistycznego ani nie podali żadnych szczegółów technicznych.
Kim stwierdził, że test „jest odpowiednią akcją militarną, w pełni realizującą cel poinformowania rywali, którzy w ostatnim czasie celowo eskalowali sytuację w regionie i stworzyli zagrożenie dla bezpieczeństwa naszej Rzeczypospolitej”. Przywódca Korei Północnej oskarżył regionalnych przeciwników Pjongjangu o „niebezpieczne zacieśnienie sojuszu nuklearnego i różne awanturnicze manewry wojskowe” dodając, że te działania „w dalszym ciągu podkreślają znaczenie wzmocnienia naszych sił nuklearnych”.
Połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej (JCS) potwierdzili wystrzelenie, mówiąc, że międzykontynentalny pocisk balistyczny odbył podróż samolotem „wyniesiona trajektoria” – co oznacza, że leciał pod dużym kątem, aby zmaksymalizować wysokość, a nie odległość poziomą – w kierunku Morza Wschodniego.
Japoński minister obrony Gen Nakatani powiedział, że rakieta spadła około 300 km na zachód od wyspy Okushiri, dodając, że „najdłuższy jak dotąd lot jakiegokolwiek pocisku” uruchomiona przez Północ. Urzędnicy w Korei Południowej i Japonii oszacowali czas lotu na 87 minut, a rakieta wzniosła się na wysokość do 7000 km, pokonując 1000 km w poziomie.
Amerykańskie Dowództwo Indo-Pacyfiku potępiło test, wzywając Koreę Północną „powstrzymania się od dalszych bezprawnych i destabilizujących działań”. Dodał jednak, że start oznaczał nie „bezpośrednie zagrożenie” do personelu, terytorium lub sojuszników USA.
Chociaż Korea Północna regularnie przeprowadza testy rakietowe w obliczu napięć z Koreą Południową i USA, wystrzelenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej jest wydarzeniem stosunkowo rzadkim. Ostatni taki test odbył się w grudniu 2023 roku, kiedy pocisk w czasie 73-minutowego lotu przeleciał około 1000 km.
Korea Północna wielokrotnie potępiała wspólne ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej, postrzegając je jako przygotowanie do ewentualnej inwazji. Na początku tego miesiąca Pjongjang oskarżył także Seul o zrzucanie ulotek propagandowych. Korea Północna wysadziła później odcinek dróg i linii kolejowych w pobliżu granicy ze swoim południowym sąsiadem.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: