Łazik NASA Perseverance przerwał niedawno wspinanie się na krater Jezero podczas swojej misji na Marsie, a niedawno przerwał wspinanie się na zachodnią krawędź krateru Jezero, aby uchwycić rozległy widok terenu. Krater Jezero o szerokości 45 km, w którym w 2021 r. wylądował Perseverance, jest centralnym punktem prac łazika zbierającego próbki i poszukującego dowodów na istnienie starożytnego życia. Ta wymagająca wspinaczka oferuje świeże spojrzenie na surowy krajobraz Marsa.
Podróż i misja wytrwałości
Misja Perseverance w kraterze prowadziła go przez różne krajobrazy, zanim skierował się na krawędź. Po wykonaniu zadań na dnie krateru łazik zaczął wspinać się po 20-stopniowym wzniesieniu w kierunku nowego terenu. Najnowsze zdjęcia wykonane 27 września przedstawiają mozaikę złożoną z 44 zdjęć. Te udoskonalone kolorowe grafiki przedstawiają miejsca eksploracji z przeszłości i stromą ścieżkę przed nimi, ilustrując złożoność tej trudnej wspinaczki.
Wyzwania związane ze zboczem krateru Jezero
Poruszanie się po tej części Jezero wiąże się z wyjątkowymi trudnościami dla sześciokołowego łazika. Zbocze Marsa łączy w sobie luźny piasek, pył i delikatną skorupę. Camden Miller, „kierowca” łazika w Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA, powiedział, że wspinaczka Perseverance wymaga strategii polegającej na przezwyciężeniu poślizgu i utrzymaniu przyczepności, co okazało się powolne i trudne.
Aby ułatwić wspinaczkę, stosuje się różne podejścia. Wśród nich jazda do tyłu i jazda wzdłuż północnej krawędzi pomogły przeciwdziałać poślizgowi. Ta północna trasa zapewnia lepszą przyczepność dzięki większym skałom pod powierzchnią.
Plany i cele na przyszłość
Zespół Perseverance jest oddany i zaangażowany w osiągnięcie szczytu na początku grudnia. Zbadanie szczytu krawędzi krateru motywuje zespół misyjny do przyspieszenia wspinaczki. Starannie dostosowując się do nieprzewidzianych wyzwań. W miarę jak Perseverance pnie się w górę, te zdjęcia i odkrycia pomagają naukowcom i inżynierom ocenić trudności i potencjalne odkrycia na nierównym terenie Marsa.