Irański reżyser Mohammad Rasoulof ma nadzieję na Oscara Nasienie świętej figi zdobył szóstą edycję Nagrody Arabskich Krytyków dla Filmów Europejskich, wspólnej inicjatywy Europejskiej Promocji Filmu (EFP) i Centrum Kina Arabskiego (ACC).
Dramat, wyprodukowany przez niemiecką wytwórnię Run Way Pictures w koprodukcji z Parallel45, ARTE France Cinéma, znalazł się wśród 22 filmów wyprodukowanych w Europie ubiegających się o tę nagrodę. W głosowaniu wzięło w nim udział 89 krytyków z 15 krajów arabskich,
Czerpiąc inspirację z irańskich protestów pod hasłem Wolność Życia Kobiety, film opowiada historię pobożnego mężczyzny, który zostaje awansowany na stanowisko sędziego śledczego w Sądzie Rewolucyjnym w Teheranie, w chwili, gdy jego córki zostają wciągnięte w ruch na rzecz równych praw i demokracji.
Nagroda została ogłoszona przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w El Gouna w Egipcie. Rasoulof nie mógł być obecny osobiście, ale przesłał pozdrowienia za pośrednictwem wiadomości wideo, a trofeum w jego imieniu odebrał producent Mani Tilgner z Run Way Pictures.
„To wyróżnienie utwierdza nas w przekonaniu, że nie tylko udało nam się nakręcić dobry film w trudnych warunkach, ale także opowiedzieć historię, która porusza ludzi na całym świecie – czy to w USA, Europie, czy w krajach arabskich” – powiedział Tilgner.
Film reprezentujący Niemcy w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Film Fabularny 97. ceremonii wręczenia Oscarów miał swoją premierę w Konkursie na Festiwalu Filmowym w Cannes wkrótce po dramatycznej ucieczce dysydenta Rasoulofa do Europy,
Tam otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Konkursu, Nagrodę FIPRESCI, Nagrodę Europejskiego Kina Art House (AFCAE), Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz Prix François Chalais dla najlepszego filmu.
Od tego czasu film zdobył nagrodę dla najlepszego filmu europejskiego w San Sebastian, najlepszy scenariusz w Chicago, Nagrodę Publiczności w Sydney, a także grał między innymi w Locarno i Toronto. Film będzie wyświetlany poza konkursem na El Gounie od 24 października do 1 listopada.
Wśród poprzednich laureatów Nagrody Arabskich Krytyków dla Filmów Europejskich, przyznawanej od 2019 r., są m.in Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia Teony Strugar Mitevskiej (2019), Rusałka autorstwa Christiana Petzolda (2020), 107 matek autorstwa Pétera Kerekesa (2021), EO by Jerzy Skolimowski (2022) and Opadłe liście autor: Aki Kaurismäki (2023).
„Zaprezentowaliśmy 22 filmy z najważniejszych europejskich produkcji roku. Filmy te były pokazywane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach i zdobywały różne nagrody” – powiedziała Ola Al-Sheikh, dyrektor Nagrody Krytyków Arabskich.
„Chciałbym wyrazić wdzięczność moim arabskim krytykom, którzy zasiadali w jury, w którym zasiadało 89 krytyków z 15 krajów arabskich. Chciałbym także podziękować nowym członkom jury, którzy w tym roku dołączyli do jury, za ich poświęcenie i wysiłek włożony w oglądanie filmów za pośrednictwem strony internetowej Festival Scope oraz udział w głosowaniu.”