Senacka Komisja ds. Kodeksu Postępowania, Etyki i Petycji Publicznych wyraziła we wtorek dezaprobatę dla wojska w związku z opóźnieniami w wypłacie świadczeń ubezpieczeniowych zmarłym i emerytowanym pracownikom.
W szczególności uznał za niedopuszczalny fakt, że 174 rodziny poniosły ciężar takich opóźnień wyłącznie w nigeryjskich siłach powietrznych (NAF).
Dzieje się tak nawet w sytuacji, gdy uniemożliwiło to funkcjonariuszom NAF pod dowództwem dowódcy skrzydła Mohammeda Saliha aresztowanie głównego chorążego Rukayata Ajoke Isholi, która zwróciła się do Senatu w związku z niewypłaceniem świadczeń ubezpieczeniowych jej męża i rzekomym maltretowaniem przez władze Sił Powietrznych od czasu śmierci jej męża, nakazanego Oficer Daramola Taiwo w kwietniu 2016 r.
Niezadowolenie Senatu z powodu opóźnienia w wypłacie przez wojsko świadczeń ubezpieczeniowych zmarłemu lub emerytowanemu personelowi nastąpiło po rozpatrzeniu petycji złożonej przeciwko NAF przez starszego chorążego Rukayata Isholę.
W petycji Ishola zarzuciła, że NAF celowo opóźniała wypłatę świadczeń ubezpieczeniowych na rzecz jej zmarłego męża oraz że NAF odmówiła jej dziecku płacenia czesnego za szkołę, podobnie jak innym dzieciom zmarłych mężczyzn i oficerów wojskowych.
Dodała, że znęcanie się, jakie rzekomo spotkało ją ze strony niektórych funkcjonariuszy po śmierci męża w kwietniu 2016 r., w imię ratowania życia spowodowało, że porzuciła służbę.
Powiedziała: „Byłam zmuszona i przeżyłam traumę, aby wyjechać bez urlopu (AWOL), ponieważ świadczenia ubezpieczeniowe mojego zmarłego męża celowo nie zostały wypłacone, mojemu dziecku odmówiono płacenia czesnego przez NAF zgodnie z tradycją wojskową oraz nieuzasadnione prześladowania ze strony niektórych funkcjonariuszy i posty zagrażające życiu”.
Broniąc zarzutów w imieniu NAF, jego dyrektor ds. usług prawnych, dowódca skrzydła Mohammed Saleh, powiedział, że wypłata świadczeń ubezpieczeniowych dla zmarłego chorążego Daramoli Taiwo nie została celowo opóźniona, ponieważ około 174 rodziny w siłach powietrznych doświadczyły takich opóźnień w płatnościach.
Jednak zapytany przez komisję, której przewodniczy senator Neda Imasuen, o zdefiniowanie, co ma na myśli mówiąc o czynnej służbie, powiedział, że ci, którzy zginęli na froncie lub na polu bitwy, są klasyfikowani jako umierający w czynnej służbie, podczas gdy ci, którzy zmarli w sposób naturalny, nie są za takich uważani przed śmiercią. nowelizacja rozporządzenia w 2021 r.
Zirytowany jego oświadczeniem przewodniczący i członkowie komisji uznali za niedopuszczalne kwestię świadczeń ubezpieczeniowych dla zmarłego personelu, którzy nie byli wypłacani przez blisko dziewięć lat.
W związku z tym, jak oświadczył jej przewodniczący, komisja powiedziała oficerowi lotnictwa, że do szefa sztabu lotnictwa, marszałka lotnictwa Hassana Abubakara, zostanie przesłane zdecydowane pismo, „aby bez dalszej zwłoki ułatwić wypłatę świadczeń ubezpieczeniowych mężowi składającej petycję.
„Włączyć dziecko zmarłego jako beneficjenta czesnego opłacanego przez NAF i otworzyć okno na honorowe wyjście składającego petycję z NAF z towarzyszącymi świadczeniami emerytalnymi”.