Wiadomości ze świata Chiny wysłały nową załogę na swoją stację kosmiczną, aby rozszerzyć eksplorację

Jiuquan, 30 października (AP) Chiny wysłały nową, trzyosobową załogę na swoją orbitującą stację kosmiczną, ponieważ kraj ten stara się rozszerzyć eksplorację kosmosu o misje na Księżyc i dalej.

Po wycofaniu się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Chiny zbudowały własną stację kosmiczną, głównie ze względu na obawy USA dotyczące Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, czyli całkowitej kontroli wojska Komunistycznej Partii Chin nad programem kosmicznym. Chiński program księżycowy wpisuje się w rosnącą konkurencję ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami, w tym Japonią i Indiami.

Przeczytaj także | Stany Zjednoczone zwiększają deportację nielegalnych imigrantów z Indii; „W 2024 r. 1100 Hindusów zostanie repatriowanych” – mówi urzędnik DHS.

Załoga złożona z dwóch mężczyzn i jednej kobiety zastąpi astronautów, którzy przez ostatnie sześć miesięcy mieszkali na stacji kosmicznej Tiangong. Mają pozostać do kwietnia lub maja przyszłego roku.

Nowy dowódca misji Cai Xuze udał się w przestrzeń kosmiczną w 2022 r. w ramach misji Shenzhou-14, podczas gdy pozostali dwaj, Song Lindong i Wang Haozhe, to urodzeni w latach 90. XX wieku po raz pierwszy podróżujący w przestrzeń kosmiczną.

Przeczytaj także | Pedro Sanchez korzysta z UPI w Indiach: Hiszpański prezydent po raz pierwszy w Indiach dokonuje cyfrowej transakcji płatniczej, kupując posąg Ganesha w Bombaju (patrz zdjęcia).

Song był pilotem Sił Powietrznych, a Wang inżynierem w China Aerospace Science and Technology Corporation. Wang będzie specjalistką załogi od ładunku i trzecią Chinką biorącą udział w misji załogi.

Statek kosmiczny Shenzhou-19, na pokładzie którego znajdowała się cała trójka, wystartował o godzinie 4:27 czasu lokalnego z Centrum Wystrzeliwania Satelity Jiuquan w północno-zachodnich Chinach na rakiecie Long March-2F, która jest podstawą chińskich misji kosmicznych z załogą.

Oprócz umieszczenia stacji kosmicznej na orbicie chińska agencja kosmiczna wysłała także badacza na Marsa. Jego celem jest wysłanie człowieka na Księżyc do 2030 r., dzięki czemu Chiny staną się drugim co do wielkości krajem po Stanach Zjednoczonych. Planuje także budowę stacji badawczej na Księżycu i po raz pierwszy na świecie dostarczył już próbki skał i gleby z mało zbadanej powierzchni Księżyca.

Stany Zjednoczone nadal przewodzą eksploracji kosmosu i planują wylądować astronautów na Księżycu po raz pierwszy od ponad 50 lat, chociaż NASA przesunęła tę docelową datę na rok 2026, wcześniej w tym roku.

Nowa załoga wyrusza w kosmos i instaluje nowy sprzęt, aby chronić stację przed śmieciami kosmicznymi, z których część pochodzi z Chin.

Według NASA duże kawałki gruzu powstały w wyniku „eksplozji i zderzeń satelitów”. Wystrzelenie przez Chiny rakiety mającej na celu zniszczenie dodatkowego satelity pogodowego w 2007 r. oraz „przypadkowe zderzenie amerykańskich i rosyjskich satelitów komunikacyjnych w 2009 r. znacznie zwiększyły ilość śmieci na orbicie” – czytamy w raporcie.

Chińskie władze kosmiczne twierdzą, że jeśli ich astronauci będą zmuszeni wcześniej wrócić na Ziemię.

Chiny rozpoczęły swoją pierwszą misję załogową w 2003 r., stając się dopiero trzecim krajem po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, który to zrobił. Program kosmiczny jest źródłem wielkiej dumy narodowej i oznaką postępu technologicznego Chin w ciągu ostatnich dwóch dekad. (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)



Zrodlo