Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przeprasza za okrucieństwa na Alasce

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych oficjalnie przeprosiła ludność Tlingit z południowej Alaski za zniszczenie wioski Angoon 142 lata temu.

Amerykańskie okręty wojenne ostrzelały wioskę 26 października 1882 roku w ramach kary za “powstanie” przeciwko kompanii wielorybniczej. Następnie zwiadowcy podpalili chaty, łodzie i zapasy żywności, pozostawiając mieszkańców wioski bez środków do życia, gdy zbliżała się zima.

„Marynarka wojenna zdaje sobie sprawę z bólu i cierpienia zadawanego ludowi Tlingit i przyznajemy, że te bezprawne działania doprowadziły do ​​utraty życia, utraty zasobów, utraty kultury oraz stworzyły i spowodowały międzypokoleniową traumę w tych klanach” – dodał. Kontradmirał Mark Sucato, szef Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Northwest, powiedział podczas niedzielnej ceremonii w Angoon z okazji rocznicy okrucieństwa.

„Marynarka wojenna podchodzi do znaczenia tej akcji bardzo, bardzo poważnie i wie, że przeprosiny należą się już dawno” – dodał. dodał Sucato.

Ostatecznie Angoon odbudowano, a w 1973 r. „Tlingit” otrzymał od rządu USA ugodę w wysokości 90 000 dolarów. Jednak według AP każdego roku społeczność rozpoczynała ceremonię upamiętniającą, trzykrotnie pytając, czy ktoś z marynarki wojennej USA przyszedł przeprosić.

„Można sobie wyobrazić pokolenia ludzi, którzy zmarli od 1882 r., którzy zastanawiali się, co się stało, dlaczego tak się stało, i chcieli jakichś przeprosin, ponieważ naszym zdaniem nie zrobiliśmy nic złego” – dodał. Agencji prasowej powiedział Daniel Johnson Jr., przywódca plemienia w Angoon.




Według wersji wydarzeń Marynarki Wojennej szaman Tlingit imieniem Tith Klane zginął w wyniku eksplozji działa harpunowego na statku wielorybniczym, na którym pracował. Członkowie plemienia zepchnęli statek na brzeg, wzięli zakładników i zażądali 200 koców w ramach rekompensaty. Kompania wielorybnicza odmówiła i zwróciła się o pomoc do wojska, wymieniając: „Powstanie Tlingitów”. Tlingici utrzymują, że nigdy nie brali zakładników ani nie żądali koców od wielorybników.

Komandor Edgar C. Merriman popłynął do Angoon 25 października i zażądał od Tlingitów daniny w wysokości 400 koców w ramach kary za nieposłuszeństwo. Kiedy plemię zaoferowało zaledwie 81, zarządził atak.

„Zostawili nas bezdomnych na plaży” Bratanek Tith Klane’a, Billy Jones, powiedział w wywiadzie nagranym w latach pięćdziesiątych XX wieku i opublikowanym w 1982 roku. Miał 13 lat, gdy wioska została zniszczona.

Wśród zabitych było sześcioro dzieci „niezliczona liczba osób starszych i niemowląt, które zmarły tej zimy z powodu zimna, narażenia i głodu” Johnson powiedział AP.

Rosita Worl, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Sealaska w Juneau, powiedziała, że ​​niektórzy starsi z Tlingit „poszedłem do lasu” umrzeć tej zimy, aby młodsi członkowie plemienia mieli więcej jedzenia.

W zeszłym miesiącu Marynarka Wojenna przeprosiła za zniszczenie pobliskiej wioski Kake w 1869 r. Armia amerykańska planuje również przeprosić za ostrzał miasta Wrangell w tym samym roku, choć nie ustalono jeszcze daty.

Wojsko amerykańskie użyło siły, aby podporządkować sobie tubylców Alaski po zakupie tego terytorium od Rosji w 1867 roku za kwotę 7,2 miliona dolarów (obecnie około 153,3 miliarda dolarów). Przejęcie było krytykowane aż do 1896 roku, kiedy w Klondike odkryto złoto.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo