Senat nalegał, aby Duterte wysłał „zeznania” do MTK

BĘDZIE DECORUM W poniedziałek naród dostał nową dawkę pełnych przekleństw tyrad Rodrigo Duterte, gdy były prezydent pojawił się w Senacie i po raz pierwszy od końca swojej kadencji stanął przed oficjalnym organem powracającym do swojej krwawej wojny na narkotykach. —Grig C. Montegrande

MANILA, Filipiny – Ustawodawcy bloku Makabayan we wtorek wezwali Senat do przedłożenia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK) akt dotyczących przyznania się byłego prezydenta Rodrigo Duterte do nawoływania policjantów do „zachęcania” podejrzanych do walki jako pretekstu do zabicia ich podczas poprzedniej brutalna wojna administracji z narkotykami.

Zastępczyni przywódcy mniejszości w Izbie Reprezentantów Arlene Brosas zwróciła się również do administracji Marcosa o zaprzestanie blokowania śledztwa MTK po „bezczelnym i bezprzepraszającym” przyznaniu się Duterte podczas poniedziałkowego dochodzenia podkomisji ds. błękitnej wstążki Senatu, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za pozasądowe zabójstwa (EJK) w wojnie narkotykowej.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Brosas argumentował, że Filipiny powinny współpracować z MTK, aby oddać sprawiedliwość tysiącom niewinnych ofiar kampanii antynarkotykowej.

PRZECZYTAJ: Duterte: Moi szefowie PNP byli szefami „szwadronów śmierci”.

„Potępiające wyznanie”

Według zastępcy przywódcy mniejszości w Izbie Reprezentantów France Castro zeznania Duterte są „potępiającym wyznaniem, które potwierdza to, co mówią obrońcy praw człowieka od lat”, wskazując, że „jego przyznanie się do zachęcania policji do prowokowania podejrzanych do walki pod pretekstem do ich zabicia to nie tylko niepokojące, to jawne naruszenie praw człowieka i należytych procesów”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Przedstawicielka listy Partii Nauczycielskiej ACT podkreśliła, że ​​narracja „nanlaban” (walka) była systematycznie wykorzystywana do usprawiedliwiania tysięcy ofiar śmiertelnych wojen narkotykowych, ubolewając, że „pod przykrywką „nanlaban” zginęło wiele niewinnych osób, nawet jeśli ofiary wyraźnie tego nie zrobiły. oprzeć się. Teraz mamy bezpośrednie potwierdzenie, że rzeczywiście była to oficjalna polityka”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Gdy Duterte przyznał się do odpowiedzialności, nie powinno być więcej opóźnień w dochodzeniu sprawiedliwości. Jego wyznanie wymaga pełnej współpracy z MTK, ponieważ w naszym kraju wciąż trudno o sprawiedliwość, zwłaszcza gdy ma się do czynienia z byłym prezydentem” – zauważył Castro.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Rejestr publiczny

Przewodniczący Senatu Francis Escudero powiedział we wtorek, że ICC może otrzymać kopię oficjalnego protokołu przesłuchania i innych powiązanych dokumentów, ponieważ są one uznawane za dokumenty publiczne.

Zauważył jednak, że nie otrzymałem „formalnego komunikatu ani listu od MTK, dzięki któremu mógłbym dokonać świadomej oceny tego, co MTK zrobi lub gdzie się obecnie znajduje w obecnej sytuacji”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

We wtorek na forum medialnym Kapihan sa Senado Escudero powiedział również, że Duterte nie mógł wygodnie twierdzić, że tylko opowiada dowcipy, kiedy podczas poniedziałkowego przesłuchania w Senacie pod przysięgą złożył kilka obciążających zeznań w sprawie jego śmiercionośnej wojny z narkotykami

„Większość rzeczy, które powiedział, nie była tak naprawdę nowa, prawda? Jedyna różnica polega na tym, że teraz wypowiedział te słowa pod przysięgą” – powiedział Escudero.

Preferowane ICC

Prawnik Romel Bagares, dyrektor wykonawczy grupy rzeczników Centrum Prawa Międzynarodowego, powiedział we wtorek, że rodziny ofiar EJK mogą również preferować zwrócenie się o pomoc do MTK ze względu na możliwe przeszkody na drodze do sprawiedliwego oskarżenia w tej sprawie.

Dodał, że osoby odpowiedzialne za zabójstwa w wyniku wojny narkotykowej mogą być ścigane za zbrodnie przeciwko ludzkości na mocy Ustawy Republiki (RA) nr 9851 lub za morderstwo na podstawie znowelizowanego kodeksu karnego.

Podkreślił jednak, że rodziny ofiar EJK mogą mieć „wahania” przy składaniu skarg na Duterte, „biorąc pod uwagę, jak polityka często staje na przeszkodzie uczciwemu ściganiu spraw”.

„Więc ICC może być dla nich najlepszą opcją” – powiedział Bagares.

Chociaż rząd odmówił współpracy z MTK w dochodzeniu w sprawie wojny z narkotykami, Bagares stwierdził, że Filipiny nadal mają obowiązek zapewnienia pomocy, ponieważ MTK orzekł, że zachowa jurysdykcję w sprawie przestępstw popełnionych w okresie, gdy kraj był jeszcze państwo członkowskie.

Obejmuje to okres od 1 listopada 2011 r. do 16 marca 2019 r., kiedy rząd wycofał się z MTK. Duterte został prezydentem w 2016 r., a swoją kadencję zakończył w 2022 r.

Zgodnie z art. 93 Statutu Rzymskiego państwa-strony muszą zastosować się do wniosków MTK o udzielenie pomocy w dochodzeniach i postępowaniach karnych, np. poprzez dostarczenie oficjalnych rejestrów i dokumentów, zauważył Bagares.

Francis Escudero — BIURO STOSUNKÓW PUBLICZNYCH I INFORMACJI SENATU

Prezydent Senatu Francis Escudero -Senat PRIB

Jeżeli rząd odmówi zastosowania się do postanowień MTK, Bagares powiedział, że rodziny ofiar EJK mogą złożyć wniosek o wydanie mandatu, który może zostać wydany, gdy „jakikolwiek trybunał, korporacja, zarząd, urzędnik lub osoba” bezprawnie zaniedbuje swoje obowiązki, według Najwyższego Sądu Sąd.

Akcja DOJ

W przypadku czterokomisji Izby Reprezentantów badającej przestępstwa związane z wojną narkotykową zadaniem Departamentu Sprawiedliwości (DOJ) jest teraz postawienie Duterte zarzutów karnych, w tym zbrodni przeciwko ludzkości.

Przewodniczący komisji czteroosobowej stwierdzili, że słowa Duterte mogą dostarczyć dowodów niezbędnych do pociągnięcia go do odpowiedzialności na podstawie RA 9851.

„Duterte zobowiązał się wziąć odpowiedzialność i stawić czoła konsekwencjom tych czynów, zgodnie z wymogami naszego prawa. Teraz do właściwych władz należy dokładne rozważenie tego oświadczenia i ustalenie odpowiedzialności karnej odpowiedzialnych osób, czy to w ramach koncepcji odpowiedzialności dowodzenia, czy spisku” – powiedział przedstawiciel Manili Bienvenido Abante, przewodniczący komisji praw człowieka wchodzącej w skład komisji czteroosobowej.

„Kiedy przywódca świadomie pozwala na rzeź cywili znajdujących się pod jego strażą i kiedy przyznaje, że ponosi za to odpowiedzialność, jest to prawda nieunikniona: ponosi on odpowiedzialność karną” – zauważył.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się pomyślnie.

Abante podkreśliła, że ​​systematyczne zabójstwa w ramach wojny Duterte z narkotykami mogą podlegać przepisom art. 6 ustawy, który obejmuje takie czyny, jak umyślne zabijanie, tortury i wymuszone zaginięcia, jako zbrodnie przeciwko ludzkości. Przestępstwa te nie podlegają zwolnieniu za kaucją i mogą być karane dożywotnim więzieniem. —z raportem Krixia Subingsubing



Zrodlo