Watykańska Rada ds. wykorzystywania seksualnego wzywa do odszkodowania dla ofiar

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich skrytykowała złe podejście Kościoła katolickiego do przypadków niewłaściwego postępowania duchownych

Rada ds. ochrony dzieci papieża Franciszka wezwała do większej przejrzystości ze strony biura watykańskiego odpowiedzialnego za rozpatrywanie skarg dotyczących wykorzystywania seksualnego duchownych, a także publicznych przeprosin i rekompensat finansowych dla ofiar, próbując zaradzić kryzysowi w szeregach Kościoła katolickiego.

W swoim pilocie coroczny W opublikowanym we wtorek raporcie Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich stwierdziła, że ​​ofiary nadużyć ze strony urzędników powinny mieć większy dostęp do informacji na temat swoich spraw oraz że potrzebna jest jasna polityka w zakresie odszkodowań.

Komisja stwierdziła również, że powolne rozpatrywanie spraw przez Biuro Watykańskie i zachowanie tajemnicy powodują ponowną traumę u ofiar, natomiast nadal trwa odmowa publicznego udostępnienia pełnych informacji statystycznych na temat jego działalności „wzbudzać nieufność wśród wiernych, zwłaszcza wśród społeczności ofiar/ocalałych”.

W raporcie to stwierdzono „Procesy cywilne i kanoniczne mogą być trudne, powolne, a nawet stanowić źródło ciągłej wiktymizacji”. Podkreśliła również, że ofiary powinny mieć prawo do odszkodowania za znęcanie się, w tym zadośćuczynienia finansowego „Ważne jest, aby osoby, które przeżyły, zostały odpowiednio wysłuchane, aby towarzyszyły im i wspierały”.

Komisja przedstawiła szereg ustaleń z całego świata i wydała odpowiednie zalecenia dotyczące ochrony nieletnich. Ostrzegł, że postęp w tej kwestii znacznie się różni na całym świecie, zauważając, że nadużycia w Kościele nie były jeszcze zjawiskiem powszechnym „nagłośniony problem” w niektórych społeczeństwach i ostrzegł, że w niektórych częściach Ameryki Środkowej i Południowej, Afryce i Azji istnieją zabezpieczenia “niewystarczający.” Zaproponowała także powołanie specjalnego watykańskiego adwokata lub rzecznika praw obywatelskich, który zajmowałby się potrzebami ofiar.




Od dziesięcioleci Kościołem rzymskokatolickim wstrząsają skandale związane z wykorzystywaniem seksualnym duchownych na całym świecie. W 2023 r. całoroczne badanie dotyczące wykorzystywania seksualnego przez księży katolickich i inne osoby w Szwajcarii wykazało ponad 1000 takich przypadków od połowy XX wieku.

W 2021 r. zaskakujący raport Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE) wykazał, że od lat pięćdziesiątych do 2020 r. we Francji aż 330 000 dzieci mogło być wykorzystywanych seksualnie przez duchownych i świeckich.

Papież Franciszek powołał Komisję ds. Ochrony Małoletnich w 2014 r., rok po swoim wyborze. W 2019 r. zniósł tzw. tajemnicę papieską dotyczącą wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych.

Jedna z grup wsparcia zajmująca się śledzeniem sprawców przemocy odpowiedziała na nowy raport, twierdząc, że najnowsze ustalenia komisji są takie „skrępowani przez ich ograniczony cel”.

„Jedynym testem ochronnym, który ma znaczenie, jest to, czy biskupi usuwają sprawców przemocy” – dodał. Anne Barrett Boyle powiedziała Associated Press, stwierdzając, że raport „nie daje na to żadnego miernika, ponieważ sama komisja nie jest w stanie tego zrobić”.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo