Podekscytowany przekupstwem 3 sędziów prokurator generalny bada źródło funduszy prawnika Ronalda Tannura

Środa, 30 października 2024 – 04:30 WIB

Djakarta – Biuro Prokuratora Generalnego (Kejagung) bada obecnie źródło środków pieniężnych, z których korzystał prawnik LR Gregorius Ronald Tannur w związku z rzekomym przekupstwem trzech sędziów prowadzących sprawę jego klienta.

Przeczytaj także:

Były śledczy KPK twierdzi, że Zarof Ricar jest kluczem do demontażu mafii sądowej, w którą wciągnie się wiele partii

Ronald Tannur, który był zamieszany w sprawę znęcania się i morderstwa swojej dziewczyny, Dini Sera Afriyanti, jest podejrzany o angażowanie LR w celu wywarcia wpływu na decyzje prawne poprzez wręczanie łapówek.

Dochodzenie wszczęto po tym, jak pojawiły się zarzuty, że LR miał dostęp do podejrzanych funduszy, które rzekomo wykorzystywano do przekupywania sędziów.

Przeczytaj także:

Sprawa sędziego dotycząca przekupstwa uwalnia Ronalda Tannura i Edwarda Tannura podejrzanych o udział

W swoim oświadczeniu Biuro Prokuratora Generalnego stwierdziło, że dokładne dochodzenie dotyczące źródła tych funduszy jest bardzo ważne dla zapewnienia rzetelności procesu sądowego i podejmowania działań w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi domniemanych oszustw podważających wymiar sprawiedliwości.

Sprawa ta spotkała się również z szerokim zainteresowaniem opinii publicznej, biorąc pod uwagę wysoki poziom nadziei społecznej na przejrzystość i sprawiedliwość w sprawach dotyczących życia ofiary.

Przeczytaj także:

Mówi się, że Zarof Ricar jest pośrednikiem w sprawach od 2012 r., MA wyraża się bez ogródek

„Dzięki temu LR będziemy w dalszym ciągu badać źródło środków. Czy środki te przygotowała dana osoba? Od kogo pochodzą te środki?” powiedział szef Centrum Informacji Prawnej Prokuratora Generalnego (Kapuspenkum), Harli Siregar, w budynku Prokuratora Generalnego w Dżakarcie, w poniedziałek 28 października 2024 r., jak podaje Antara.

Biuro Prokuratora Generalnego powiąże także oświadczenie LR z oświadczeniami trzech sędziów Sądu Rejonowego w Surabaya (PN), podejrzanych o przyjmowanie łapówek w celu uniewinnienia Ronalda Tannura.

Poza tym Biuro Prokuratora Generalnego zestawi te informacje z informacjami otrzymanymi od ZR (Zarofa Ricara), byłego szefa Sądu Najwyższego (MA) Agencji Badań i Rozwoju ds. Edukacji i Szkoleń Kumdil, oskarżonego o pośrednictwo w usiłowaniu o zmianę decyzji kasacyjnej w celu zmniejszenia wyroku Tannura.

Rzekome zaangażowanie ZR jako pośrednika w tej sprawie dodatkowo wzmacnia dochodzenie Prokuratora Generalnego w sprawie sieci umożliwiającej przekupstwo w procesie sądowym.

„Później śledczy będą oczywiście nadal rozwijać ten incydent, aby można było zawiązać węzły. Wszystko będzie nadal badane, aby znaleźć odpowiedź i umożliwić naprawdę właściwe rozwiązanie tego przestępstwa” – dodał. powiedział.

Ronald Tannur w ośrodku zatrzymań klasy I w Surabaya w Medaeng, w regencji Sidoarjo. (Zdjęcie: Specjalne)

Zdjęcie:

  • VIVA.co.id/Nur Faishal (Surabaja)

Dodał, że śledczy ustalają również pochodzenie 920 miliardów IDR w gotówce i 51 kilogramów złota Antam znalezionych w rezydencji ZR w rejonie Senayan w Dżakarcie.

„Później zbadamy położenie 920 miliardów rupii i 51 kilogramów złota. Czy ma to związek z przestępczym czynem Ronalda Tannura? A może z oświadczenia wynika, że ​​pieniądze te osoba zainteresowana zdobywała w latach 2012–2022? (karny akt zaspokojenia, red..)? Zatem wiąże się to z kontekstem rzekomych artykułów w tej sprawie. Zatem to właśnie należy zbadać” – wyjaśnił.

Wiadomo, że LR jest zamieszana w dwa przypadki podejrzeń o przekupstwo. W pierwszej sprawie LR jest podejrzany o przekupienie trzech sędziów Sądu Rejonowego w Surabaya, a mianowicie ED (Erintuah Damanik), HH (Heru Hanindyo) i M (Mangapul), w celu wpłynięcia na orzeczenie, które zostanie wydane w procesie.

Za te działania sędziom, którzy otrzymali łapówki, a mianowicie ED, HH i M, postawiono zarzuty karnych czynów korupcyjnych, a mianowicie art. 5 ust. 2 w związku z art. 6 ust. 2 jo. Artykuł 12 litera e jo. Artykuł 12b jo. Artykuł 18 ustawy nr 31 z 1999 r. dotyczącej zwalczania przestępstw korupcyjnych, zmienionej ustawą nr 20 z 2001 r. jo. Art. 55 ust. 1 pkt 1 Kodeksu karnego.

Tymczasem LR jako wręczający łapówkę został oskarżony na podstawie art. 5 ust. 1 jo. Artykuł 6 ust. 1 jo. Artykuł 18 ustawy o zwalczaniu korupcji jo. Art. 55 § 1 1 Kodeksu karnego.

W drugiej sprawie LR rzekomo zaangażował ZR, byłego urzędnika wysokiego szczebla Sądu Najwyższego, do zmiany decyzji kasacyjnej, która miała zostać przekazana Ronaldowi Tannurowi.

LR obiecał kwotę 5 miliardów IDR trzem sędziom Sądu Najwyższego o inicjałach S, A i S, natomiast ZR obiecano wynagrodzenie w wysokości 1 miliarda IDR, aby to ułatwić. Obiecane pieniądze nie zostały jednak przekazane przez ZR sędziom

Za to zaangażowanie LR został obciążony na podstawie art. 5 ust. 1 jo. Artykuł 15 jo. Artykuł 18 ustawy o zwalczaniu korupcji. Tymczasem ZR podlegał dodatkowym artykułom, a mianowicie art. 12B jo. Artykuł 18 ustawy nr 31 z 1999 r. zmienionej ustawą nr 20 z 2021 r.

Następna strona

Poza tym Biuro Prokuratora Generalnego zestawi te informacje z informacjami otrzymanymi od ZR (Zarofa Ricara), byłego szefa Sądu Najwyższego (MA) Agencji Badań i Rozwoju ds. Edukacji i Szkoleń Kumdil, oskarżonego o pośrednictwo w usiłowaniu o zmianę decyzji kasacyjnej w celu zmniejszenia wyroku Tannura.

Następna strona



Zrodlo