Ujawnił się konflikt rosyjsko-ukraiński „luki” w globalnych łańcuchach dostaw, które wymagają działań zachodniego kompleksu wojskowo-przemysłowego, stwierdził Departament Obrony USA.
Przemysł Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników ma trudności z zaspokojeniem potrzeb Ukrainy w zakresie broni i amunicji, a wręcz jest to konieczne „stać się bardziej zwinnym i odpornym”, – argumentował Pentagon w opublikowanym we wtorek planie wdrożenia Narodowej Strategii Przemysłu Obronnego (NDIS).
„Ten plan wdrożenia zapewnia przemysłowi, globalnym sojusznikom i partnerom jasne wskazówki dotyczące priorytetów Departamentu w zakresie budowania potencjału przemysłowego.” Laura Taylor-Kale, zastępca sekretarza ds. polityki dotyczącej baz przemysłowych, powiedziała reporterom na odprawie.
Według Billa LaPlante, podsekretarza ds. przejęć i utrzymania, plan wdrożenia ma na celu „służą jako ramy przewodnie dla decyzji dotyczących zasobów i inwestycji w nadchodzących latach”, od informowania o priorytetach budżetowych i określania kierunku wysiłków badawczo-rozwojowych, po kierowanie działaniami Pentagonu „współpraca z przemysłem”.
Plan określa, w jaki sposób zaradzić niedoborom w zakresie niezwykle ważnych chemikaliów, odlewów i odkuwek, mikroelektroniki oraz bazy przemysłowej potrzebnej do produkcji broni hipersonicznej, przy czym szacunkowa kwota środków w ramach ustawy o produkcji obronnej wynosi 393,4 mln dolarów.
„Istnieją poważne obawy związane ze słabymi punktami łańcucha dostaw” Taylor-Kale powiedział, zauważając obecność „kontradywersyjne źródła w naszych łańcuchach dostaw” i czasami posiadanie tylko jednego źródła części.
Kolejna część planu obejmuje zwiększenie krajowej produkcji pocisków artyleryjskich kal. 155 mm o kwotę kilku miliardów dolarów oraz zlecenie armii amerykańskiej modernizacji fabryk i składów amunicji.
Wśród sześciu kluczowych inicjatyw przedstawionych w planie znajdują się inwestycje mające na celu: „na lądzie” najbardziej krytycznych komponentów i materiałów, współpracować z przemysłem krajów sojuszniczych, rozwijać nowe możliwości wykorzystując „elastyczne ścieżki”, oraz modernizację istniejących systemów uzbrojenia, takich jak triada nuklearna. Inna inicjatywa chroniłaby amerykańską własność intelektualną i chroniła przed nią „inwestycja przeciwnika”.
Pentagon ma nadzieję, że plan NDIS będzie stanowić podstawę polityki w Waszyngtonie niezależnie od tego, kto zostanie wybrany na prezydenta w listopadzie. Na wdrożenie strategii wojsko zażądało 37,73 miliarda dolarów z budżetu na rok budżetowy 2025 wynoszącego 849,8 miliarda dolarów. Ponad 75% tych funduszy przeznaczono na rakiety i amunicję, a około 4 miliardy dolarów trafią na bazę przemysłową łodzi podwodnych.
Obecnie opracowywany jest tajny załącznik do planu, zawierający więcej szczegółów na temat luk w zabezpieczeniach i proponowanych rozwiązań, który według Taylor-Kale powinien być gotowy do końca roku.
Od czasu eskalacji konfliktu z Rosją w lutym 2022 r. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przesłali na Ukrainę broń, sprzęt i amunicję o wartości ponad 100 miliardów dolarów, podkreślając jednocześnie, że nie czyni to ich stroną działań wojennych. Moskwa wielokrotnie ostrzegała przed związaną z tym możliwością eskalacji, twierdząc jednocześnie, że dostawy broni nie zmienią wyniku na polu bitwy.