Wiceminister Thomas ujawnia, że ​​konflikty geopolityczne wywierają presję na wzrost gospodarczy

Djakarta – Wiceminister finansów (Wamenkeu) Thomas Djiwandono powiedział, że konflikty geopolityczne zahamowały wzrost gospodarczy. Przekazał to na dorocznym spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Grupy Banku Światowego (WBG).

Przeczytaj także:

Ridwan Kamil ćwiczy wystąpienia publiczne „szybko, dokładnie i zabawnie”, aby stawić czoła drugiej debacie

Thomas stwierdził, że ważne jest wzmocnienie współpracy wielostronnej poprzez reformy strukturalne i ekologiczne inwestycje. W tym przypadku chodzi o utrzymanie trwałości długoterminowego wzrostu gospodarczego.

„Rosnące globalne ryzyko gospodarcze i konflikty geopolityczne wywarły presję na wzrost gospodarczy” – stwierdził Thomas w swoim oficjalnym oświadczeniu z poniedziałku 28 października 2024 r.

Przeczytaj także:

PKS: Odważna i wizjonerska polityka Prabowonomics

Na tym spotkaniu omówiono kwestie globalne, w tym ewolucyjną mapę drogową Banku Światowego dotyczącą pomocy krajom członkowskim w zaspokajaniu potrzeb w zakresie globalnych dóbr publicznych, takich jak zielona energia, żywność, zdrowie, infrastruktura i rozwój zasobów ludzkich. Ma to wspierać realizację celów zrównoważonego rozwoju, a także rolę MFW w radzeniu sobie z rosnącym ryzykiem gospodarczym, monetarnym i geopolitycznym.

Thomas Djiwandono Zadzwonił do Prabowa w Kartanegarze

Przeczytaj także:

Seria wyzwań dla rządu Prabowa-Gibranu mających na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego Indonezji w 2025 roku

Rozpoczynając swoją wizytę, Thomas wziął udział w 12. spotkaniu ministerialnym Koalicji Ministrów Finansów na rzecz Działań Klimatycznych.

Thomas podkreślił zaangażowanie Indonezji na rzecz wspierania rynków emisji dwutlenku węgla i finansowania, a także rolę sektora prywatnego w łagodzeniu skutków i dostosowaniu się do osiągnięcia NDC. Ponadto wiceminister finansów wyjaśnił innowacyjne inicjatywy finansowe Indonezji, takie jak Debt-for-Nature-Swap (DNS) oraz emisję ponad 7 miliardów dolarów w ramach zielonego finansowania w sukuk oraz obligacji na rzecz odporności na zmianę klimatu i ochrony środowiska.

Ponadto wiceminister finansów wziął udział w dorocznym okrągłym stole ASEAN-IMF za zamkniętymi drzwiami w ramach programu finansów ASEAN, aby omówić wyzwania i priorytety regionu Azji Południowo-Wschodniej, w tym regionalne łańcuchy dostaw, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę cyfrową za pośrednictwem ASEAN Umowa ramowa o gospodarce cyfrowej (DEFA).

Oprócz tego, na marginesie dorocznego spotkania MFW-WBG, Thomas był także prelegentem podczas Okrągłego Stołu Grupy Eurazja, wyjaśniając obecny stan indonezyjskiej gospodarki oraz priorytety nowego rządu, do których należy poprawa jakości zasobów ludzkich, żywności bezpieczeństwo, energia, woda, rewitalizacja sektora produkcyjnego oraz inwestycje w strategiczne sektory surowców mineralnych i rolnictwa.

Thomas wziął także udział w 4. posiedzeniu ministrów finansów i prezesów banków centralnych grupy G20, które było ostatnim spotkaniem w ramach prezydencji Brazylii w grupie G20.

Na spotkaniu omawiano kwestię wzmacniania Wielostronnych Banków Rozwoju (MDB), sektora finansowego i włączenia finansowego, a także kwestie globalnej gospodarki, a także obchody 25. rocznicy utworzenia ścieżki finansowej G20.

Niepokój budzą także różne wyzwania globalne, takie jak produkcja i handel, koncentracja dochodów i dobrobytu, zmiana klimatu, finansowanie opieki zdrowotnej, a także niestabilność polityczna i geoekonomiczna.

Podczas spotkania Thomas wezwał do wspólnego zaangażowania krajów członkowskich G20 w celu przezwyciężenia tych wyzwań i wzmocnienia roli G20 jako głównego forum międzynarodowej współpracy gospodarczej.

Poza tym w ramach tej serii porządków obrad G20 Thomas wziął udział w posiedzeniu Grupy Zadaniowej ds. Globalnej Mobilizacji Przeciwko Zmianom Klimatu (TF-CLIMA), które jest inicjatywą brazylijskiej prezydencji G20, która zgromadziła Szerpów i Finance Tracks w celu omówienia osiągnięcia cele klimatyczne zgodnie z Porozumieniem paryskim.

Wyraził poparcie Indonezji dla wysiłków TF-CLIMA na rzecz zapewnienia przejściowych instrumentów finansowych, które mogą świadczyć różne usługi i produkty zachęcające do dekarbonizacji. Transformację energetyczną należy przeprowadzić w sposób sprawiedliwy i niedrogi, minimalizując skutki społeczne i gospodarcze, a także rolę każdego kraju, uwzględniając zasadę wspólnych, ale zróżnicowanych obowiązków i odpowiednich możliwości (CBDR-RC).

Ilustracja wzrostu gospodarczego

Ilustracja wzrostu gospodarczego

Oprócz tego Thomas docenił także kroki Banku Światowego mające na celu pomoc krajom członkowskim w stawianiu czoła wyzwaniom poprzez Mapę drogową Banku Światowego dotyczącą ewolucji, która obejmuje zwiększenie zdolności finansowania o 150 miliardów dolarów w ciągu 10 lat poprzez innowacje finansowe.

Następnie wdrożenie Framework for Financial Incentives (FFI) i Livable Planet Fund (LPF) w celu uzyskania dotacji na wyzwania globalne. Następnie należy obniżyć wskaźnik kapitału własnego do zadłużenia, aby zwiększyć zdolność finansowania bez obniżania ratingu IBRD na poziomie AAA. Jak również wzmocnienie zdolności absorpcyjnej projektów i obniżenie stóp procentowych pożyczek dla krajów członkowskich.

Wiceminister finansów wyraził także swoje poparcie dla dodatkowego finansowania w ramach 21. uzupełnienia ARP (IDA21), aby pomóc krajom biednym, bezbronnym i dotkniętym konfliktem poprzez niskooprocentowane finansowanie i dotacje.

Oprócz udziału w głównym agendzie, Wiceminister Finansów odbył spotkania dwustronne z kilkoma krajami partnerskimi i wielostronnymi bankami rozwoju. Podczas kilku z tych spotkań wiceminister finansów przekazał informację o sukcesie transformacji rządu w Indonezji, która zapewniła stabilność polityczną i trwałość programu rozwoju.

Oprócz tego Wiceminister Finansów wyjaśnił także priorytety nowego rządu, do których zaliczają się bezpieczeństwo żywnościowe, energetyczne i wodne, oraz podkreślił, że transformacja rządów przebiegała sprawnie wraz z przygotowaniem APBN 2025, który wspiera ciągłość programów rozwojowych z docelowym rosnącego wzrostu gospodarczego.

Ponadto rozwój infrastruktury będzie koncentrował się na współpracy rządu z podmiotami biznesowymi, a także angażowaniu większej liczby ról z sektora prywatnego. Wiceminister finansów liczy na wsparcie rządowych projektów priorytetowych, wpisujących się w strategiczny kierunek MDB, takich jak zmiany klimatyczne, transformacja energetyczna, zdrowie, rozwój zasobów ludzkich czy infrastruktura łączności.

Następna strona

Oprócz tego, na marginesie dorocznego spotkania MFW-WBG, Thomas był także prelegentem podczas Okrągłego Stołu Grupy Eurazja, wyjaśniając obecny stan indonezyjskiej gospodarki oraz priorytety nowego rządu, do których należy poprawa jakości zasobów ludzkich, żywności bezpieczeństwo, energia, woda, rewitalizacja sektora produkcyjnego oraz inwestycje w strategiczne sektory surowców mineralnych i rolnictwa.

Następna strona



Zrodlo