Premier Japonii Ishiba twierdzi, że pozostanie na stanowisku pomimo niepowodzeń w wyborach

Sondaże wyjściowe i media wykazały, że niedzielne przedterminowe wybory były najgorszym wynikiem partii rządzącej od 15 lat.

Premier Japonii Shigeru Ishiba zapowiedział, że pozostanie na stanowisku pomimo otrzymania poważnego ciosu w niedzielnych przedterminowych wyborach, jak sam siebie nazwał, aby zwiększyć poparcie dla swojej partii.

W poniedziałek Ishiba powiedział reporterom, że nie dopuści do powstania „próżni politycznej” po tym, jak koalicja rządząca w Japonii utraciła większość parlamentarną w wyniku znaczącej porażki jego Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP), która rządzi krajem niemal nieprzerwanie od 1955 r.

67-letni Ishiba zwołał głosowanie kilka dni po objęciu urzędu 1 października. Jednak wyborcy, wściekli na skandal z finansowaniem, ukarali LDP, zmniejszając jej liczbę do 191 mandatów w porównaniu z 259 w izbie niższej parlamentu liczącej 465 członków. Koalicyjny partner LDP Komeito zdobył 24 mandaty.

Przedterminowe wybory były najgorszym wynikiem koalicji rządzącej od 15 lat, jak wykazały sondaże wyjściowe i wyniki podawane przez ogólnokrajowego nadawcę NHK i inne media. Po opublikowaniu wyników jen osiągnął najniższy poziom od trzech miesięcy.

Mimo to Ishiba powiedział: „Chcę wypełnić swój obowiązek, chroniąc życie ludzi, chroniąc Japonię”.

„Podejrzliwość, nieufność i złość ludzi” wywołana skandalem związanym z funduszami slush – w wyniku którego figurki LDP wpłacały pieniądze z imprez związanych ze zbiórką pieniędzy i który pomógł zatopić jego poprzednika Fumio Kishidę – wpłynęły na wynik wyborów, powiedział Ishiba.

„Wprowadzę fundamentalną reformę w kwestii pieniędzy i polityki” – podkreślił Ishiba, powtarzając, że wyborcy wydali „surową ocenę” partii.

Japońskie media spekulowały wcześniej, że jeśli LDP straci większość, Ishiba może ustąpić ze stanowiska, stając się premierem z najkrótszym stażem w kraju od zakończenia II wojny światowej.

Szef komisji wyborczej LDP, syn byłego premiera Junichiro Koizumiego, Shinjiro Koizumi, złożył w poniedziałek rezygnację ze stanowiska.

Co dalej?

Oczekuje się, że Ishiba będzie starał się stanąć na czele rządu mniejszościowego, a podzielona opozycja jest postrzegana jako prawdopodobnie niezdolna do utworzenia własnej koalicji – twierdzą analitycy.

Jednak w poniedziałek premier powiedział, że „na tym etapie” nie rozważa utworzenia szerszej koalicji. Zgodnie z konstytucją partie mają teraz 30 dni na znalezienie ugrupowania, które będzie mogło rządzić.

Opozycja pod przewodnictwem Partii Konstytucyjno-Demokratycznej (CDP) byłego premiera Yoshihiko Nody odniosła znaczny wzrost, co zwiększyło jej przewidywaną liczbę mandatów do 148 z 96 w ostatnich wyborach.

„Wyborcy wybrali, która partia będzie najlepiej nalegać na reformy polityczne” – powiedział Noda w niedzielę późnym wieczorem, dodając, że „administracja LDP-Komeito nie może kontynuować pracy”.

Jak podała w poniedziałek Kyodo News, cytując wiele anonimowych źródeł, japoński rząd i urzędnicy koalicji rządzącej planują zwołać specjalną sesję parlamentu w celu wyboru premiera na 11 listopada.

„Ustawodawcy zgodni z [former Prime Minister Shinzo] Abe okazał zimną krew pod rządami Ishiby, więc mogli potencjalnie skorzystać z okazji, aby się zemścić” – powiedział agencji prasowej AFP Yu Uchiyama, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Tokijskim.

„Ale jednocześnie, biorąc pod uwagę tak dużą redukcję liczby mandatów LDP, mogliby na razie pójść główną drogą i wspierać Ishibę, uważając, że to nie czas na konflikty wewnętrzne” – dodał.

Zrodlo