Sprzedaż iPhone’a z serii 16 w Indonezji zablokowana ze względu na niespełnione wymagania inwestycyjne

Indonezja zablokowała Apple Inc. sprzedaż swoich najnowszych iPhone’ów w największej gospodarce Azji Południowo-Wschodniej, twierdząc, że firma nie spełniła jeszcze lokalnych wymogów inwestycyjnych. Wprowadzony na rynek we wrześniu iPhone 16 nie może być sprzedawany na rynku krajowym, ponieważ jednostka lokalna PT Apple Indonezja nie spełniła obowiązujących w tym kraju wymogów dotyczących zawartości 40% treści krajowych w smartfonach i tabletach, podało Ministerstwo Przemysłu w oświadczeniu z 25 października. Starsze produkty Apple nadal można sprzedawać w Indonezji.

To wybój dla Apple, które odnotowało dobrą początkową sprzedaż swojego flagowego produktu na innych rynkach azjatyckich, takich jak Chiny. Choć Apple znajduje się poza szóstką największych marek smartfonów w Indonezji, jest to rynek o potencjalnym wzroście, z młodą, coraz bardziej zaznajomioną z technologią populacją. Według danych rządowych w gospodarce wartej 1 bilion dolarów znajduje się ponad 350 milionów aktywnych telefonów komórkowych, czyli znacznie więcej niż 270-milionowa populacja kraju.

Ministerstwo przemysłu podało na początku października, że ​​Apple zainwestował w Indonezji zaledwie 1,5 biliona rupii (95 milionów dolarów), czyli poniżej swoich zobowiązań wynoszących 1,7 biliona rupii. Zamiast zakładać lokalny zakład produkcyjny, Apple zbudował w kraju cztery akademie programistów, chociaż dyrektor generalny Tim Cook powiedział w kwietniu, że firma rozważa wykonalność takiego przedsięwzięcia.

Przedstawiciele Apple nie odpowiedzieli natychmiast na wysłaną e-mailem prośbę o komentarz poza zwykłymi godzinami pracy w USA.

Konkurencyjni producenci telefonów, tacy jak Samsung Electronics Co. i Xiaomi Corp., utworzyli fabryki w Indonezji, aby zapewnić zgodność z krajowymi przepisami dotyczącymi treści wprowadzonymi w 2017 r. Inne sposoby na zwiększenie podaży treści lokalnych obejmują pozyskiwanie materiałów lub zatrudnianie pracowników w kraju.

Indonezja ma długą historię stosowania ograniczeń handlowych, aby nakłonić zagraniczne firmy do produkcji większej ilości towarów na rynku krajowym, choć z mieszanym sukcesem.

Rząd zaostrzył w tym roku przepisy dotyczące importu szerokiej gamy produktów, co doprowadziło do niedoborów takich artykułów, jak laptopy i opony samochodowe, oraz tłoków w portach. Jednakże długoterminowy zakaz eksportu rud mineralnych, takich jak nikiel, doprowadził do szybkiego rozwoju sektora akumulatorów.

Ministerstwo przemysłu podało, że do Indonezji przybyło dotychczas około 9 000 iPhone’ów 16, przewożonych ręcznie przez pasażerów i załogę lub dostarczonych pocztą. Są one dozwolone wyłącznie do użytku osobistego i nie można nimi handlować – stwierdził. Jednak nawet ta trasa może nie być łatwa dla zainteresowanych nabywców iPhone’a 16. Od 2020 r. Indonezja wymaga, aby wszystkie telefony zakupione za granicą były rejestrowane przez rząd i podlegają wysokiemu podatkowi.

© 2024 Bloomberg LP

(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie udostępnianego kanału.)

Zrodlo