Wybory w USA: pozostało 8 dni – Co mówią sondaże, co zamierzają Harris i Trump

Na osiem dni przed wyborami były prezydent Donald Trump był gospodarzem wiecu w Madison Square Garden w swoim rodzinnym mieście Nowy Jork, podczas gdy wiceprezydent Kamala Harris prowadziła kampanię w kluczowym, wahadłowym stanie Pensylwanii.

Podczas niedzielnego wiecu w Madison Square Garden Trump wielokrotnie wciskał w życie swoje plany powstrzymania nielegalnej imigracji i deportacji migrantów, których określił jako „okrutnych i żądnych krwi przestępców”.

Tymczasem wiceprezydent Kamala Harris powiedziała w Filadelfii, że nikt nie powinien siedzieć z boku. „Koncentrujemy się na przyszłości i potrzebach narodu amerykańskiego” – powiedziała.

Według danych Laboratorium Wyborczego Uniwersytetu Florydy do niedzielnego południa (16:00 GMT) ponad 41 milionów Amerykanów wzięło już udział w wczesnym głosowaniu osobistym lub za pośrednictwem kart do głosowania korespondencyjnych. W 2020 r., w obliczu pandemii Covid-19, przed dniem wyborów swoje głosy oddało ponad 100 milionów wyborców.

Jakie są najnowsze informacje z ankiet?

Harris i Trump pozostają łeb w łeb w tym bardzo zaciętym wyścigu.

Opublikowany w niedzielę sondaż CBS News/YouGov wykazał, że Harris prowadzi Trumpa w kraju z 50% w porównaniu z 49% Trumpa, ale wynik pozostaje zależny od marginesu błędu sondażu.

Sondaż pokazał również, że istnieje duża różnica w wyścigu ze względu na płeć – więcej mężczyzn woli Trumpa, a więcej kobiet Harrisa. Jak wynika z sondażu, Trump ma przewagę wśród wyborców płci męskiej o 54 do 45 procent, podczas gdy Harris prowadzi wśród wyborców kobiet o 55 do 43 procent.

Jak wynika z sondażu, mężczyźni częściej postrzegają Trumpa jako silnego przywódcę (64% do 50%), podczas gdy kobiety częściej twierdzą, że Harris ma odpowiednie „zdrowie psychiczne i poznawcze”, aby zostać prezydentem.

Z oddzielnej analizy przeprowadzonej na podstawie codziennego narzędzia do śledzenia sondaży wyborczych prowadzonego przez FiveThirtyEight wynika, że ​​Harris miał w niedzielę niewielką przewagę w sondażach ogólnokrajowych, wyprzedzając Trumpa o 1,4 punktu procentowego. Długoterminowy trend pokazuje jednak, że wyścig jest coraz bliżej, a różnica zmniejsza się z 1,7 punktu w zeszłym tygodniu.

O wyniku wyborów zadecyduje prawdopodobnie siedem stanów wahadłowych w USA.

Według codziennego sondażu FiveThirtyEight Harris utrzymuje niewielką przewagę w Michigan i Wisconsin. Tymczasem Trump ma lekką przewagę nad Harrisem w Pensylwanii i Nevadzie oraz ma większą przewagę w Karolinie Północnej, Arizonie i Gruzji.

Jednak we wszystkich siedmiu stanach kandydaci dzielą od siebie mniej niż dwa punkty, czyli znacznie w granicach błędu sondaży, co pozostawia każdy stan z losowaniem na kilka dni przed ostatecznym głosowaniem.

Co Kamala Harris robiła w niedzielę?

W niedzielę kandydatka Demokratów przemawiała w kościele Chrześcijańskiego Współczucia w Filadelfii, gdzie podkreśliła stawkę wyborów, określając je jako „najważniejsze wybory w naszym życiu”.

„W ciągu zaledwie dziewięciu dni będziemy mogli zadecydować o losach naszego narodu na przyszłe pokolenia” – stwierdził Harris w komentarzach nadesłanych przez CBS Philadelphia.

„Tu, w Pensylwanii, teraz każdy z nas ma szansę coś zmienić” – powiedziała. „Wspaniałą rzeczą w życiu w demokracji jest to, że my, ludzie, mamy wybór, aby odpowiedzieć na to pytanie. Odpowiadajmy więc nie tylko naszymi słowami, ale także naszymi uczynkami”.

Harris zwrócił się także do młodych wyborców, nazywając ich „słusznie niecierpliwymi wobec zmian”.

W niedzielę Harris została zapytana przez reporterów, czy jest zaniepokojona niedawnymi rozmowami Trumpa z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Obaj łączyli bliskie relacje podczas prezydentury Trumpa.

Zapytana, czy rozmowy te mogą podważyć cele obecnego rządu USA, odpowiedziała: „Nie”.

„Uważam, że niezwykle ważne jest, abyśmy jako Stany Zjednoczone Ameryki aktywnie uczestniczyli w zachęcaniu do jednego, do zakończenia tej wojny, do uwolnienia zakładników, ale także do tego, aby między narodami istniało rzeczywiste zaangażowanie na rzecz dwustronnego rozwiązanie państwowe i „dzień po” [in Gaza]– powiedział Harris reporterom.

Niedawny sondaż Arab News/YouGov wykazał, że poparcie arabsko-amerykańskie dla Trumpa (45 procent) nieznacznie przewyższało poparcie dla Harrisa (43 procent), przy czym więcej respondentów postrzegało również Trumpa jako osobę z większym prawdopodobieństwem rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Co Donald Trump robił w niedzielę?

Kandydat Republikanów zebrał swoją bazę Make America Great Again (MAGA) podczas wydarzenia w Nowym Jorku, obiecując stłumić migrację i wycelować w Harrisa.

„5 listopada będzie najważniejszą datą w historii naszego kraju i wspólnie sprawimy, że Ameryka znów będzie potężna” – powiedział były prezydent, który namalował portret kraju nękanego kryzysami gospodarczymi i społecznymi.

Trump oskarżył także Harrisa – którego określił jako „radykalnego lewicowego marksistę”, który jest nieinteligentny i „niezdolny” do pełnienia funkcji prezydenta – za problemy, przed którymi stoi kraj. „Zniszczyliście nasz kraj” – powiedział, odnosząc się do wiceprezydenta USA.

Trump przemawia podczas wiecu w Madison Square Garden w Nowym Jorku [Andrew Kelly/Reuters]

Osobną kwestią jest kontrowersyjny występ komika, który wywołał burzę, gdy nazwał Puerto Rico „pływającą wyspą śmieci”.

Komik Tony Hinchcliffe zapytał: „Gdzie są dziś wieczorem moi dumni Latynosi?”, po czym wdał się w serię żartów na temat imigracji i granicy Teksasu z Meksykiem. „Rozumiecie, co mam na myśli? Jest szeroko otwarte; jest ich mnóstwo” – dodał.

Występ Hinchcliffe’a przybrał drastyczny obrót, gdy porównał Puerto Rico, terytorium Stanów Zjednoczonych, do odpadów oceanicznych.

„Wiele się dzieje. Nie wiem, czy o tym wiecie, ale w tej chwili na środku oceanu znajduje się dosłownie pływająca wyspa śmieci. Tak. Myślę, że nazywa się to Puerto Rico” – powiedział Hinchcliffe.

Jego żart został natychmiast skrytykowany przez kampanię Harrisa, która konkuruje z Trumpem o pozyskanie społeczności portorykańskich w Pensylwanii i innych swingujących stanach. Portorykańska supergwiazda muzyczna Bad Bunny wsparła Harrisa wkrótce po komentarzach Hinchcliffe’a.

Zwykle zadziorna kampania Trumpa podjęła rzadki krok i zdystansowała się od Hinchcliffe’a. „Ten żart nie odzwierciedla poglądów prezydenta Trumpa ani kampanii” – stwierdziła w oświadczeniu starsza doradczyni Danielle Alvarez.

Donald Trump przemawia podczas wiecu w Madison Square Garden
Trump przemawia podczas wiecu w Madison Square Garden [EPA]

Co dalej z kampaniami Harrisa i Trumpa?

Kamala Harris i Tim Walz – wspólny wiec w Michigan

Harris i kandydat na wiceprezydenta Tim Walz organizują wiec wyborczy i koncert w Ann Arbor, mieście uniwersyteckim w stanie Michigan. Wydarzenie uświetni występ piosenkarki i autorki tekstów Maggie Rogers.

W Michigan Harris i Trump walczą o względy wyborców, w tym amerykańską ludność arabską i muzułmańską, głęboko zaniepokojoną wojną Izraela z Gazą.

Trump w pełni popiera Izrael, ale nie powiedział, jak zakończy konflikt. Mimo to wydaje się, że zyskuje poparcie części amerykańskich muzułmanów, którzy są niezadowoleni z dotychczasowego wsparcia Izraela dla Izraela przez prezydenta Joe Bidena i Harrisa przez całą wojnę.

„Można śmiało powiedzieć, że dla Kamali Harris jest to stan, który musi wygrać, a jednak arabscy ​​Amerykanie – którzy od 2004 roku znacznie bardziej wspierają Demokratów niż Republikanów oraz Irak i Abu Ghraib – byli naprawdę zniechęceni administracją Bidena i polityką Kamali Harris brak dystansowania się od administracji Bidena w kwestii Gazy [and] obecnie Liban” – powiedział Al Jazeerze John Zogby, ankieter i założyciel John Zogby Strategies.

Wiec Trumpa w Gruzji

W poniedziałek Trump będzie przemawiał w Atlancie.

Rozpocznie się przemówieniem na Narodowym Szczycie Wiary w Powder Springs, a zakończy wiecem w Georgia Tech.

Według doniesień lokalnych mediów Trump najpierw przemówi do ponad 1000 pastorów i przywódców religijnych, a następnie uda się do McCamish Pavilion na zaplanowany wiec wyborczy.

Oczekuje się, że Trump będzie kładł nacisk na kwestie gospodarcze i promował wcześniejsze głosowanie.

Gruzja z 16 głosami Kolegium Elektorów to kolejne kluczowe państwo na polu bitwy – Trump wygrał ją w 2016 r., ale w 2020 r. nieznacznie przegrał z prezydentem Bidenem.



Zrodlo