Coraz więcej fińskich firm rozważa inwestycje w PH

MANILA, Filipiny — Fińskie firmy wykazują rosnące zainteresowanie inwestycjami na Filipinach, do czego zachęca wzrost gospodarczy kraju, a niektóre firmy chcą rozwijać elektrownie i systemy gospodarki odpadami, a także przyczynić się do budowy nowego lotniska tutaj.

Ville Tavio, fiński minister handlu zagranicznego i rozwoju, określił Filipiny jako „bardzo obiecujący kraj” pod względem możliwości gospodarczych, wyrażając optymizm co do wzmocnienia więzi handlowych w kontekście toczących się dyskusji na temat umowy o wolnym handlu (FTA) z Unią Europejską.

Podczas swojej wizyty w dniach 24–25 października – pierwszej wizyty ministerialnej od czasu ponownego otwarcia ambasady przez Finlandię w 2020 r. – Tavio spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Enrique Manalo i podsekretarzem ds. handlu Ceferino Rodolfo.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

CZYTAĆ: PH otworzy w tym roku ambasadę w Helsinkach

W wywiadzie dla Mandaluyong City Tavio powiedział, że omawiał politykę handlową z urzędnikami z Filipin i wskazał na „bardzo dobre doświadczenia” UE z nowymi umowami o wolnym handlu w Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza w Wietnamie.

Według Tavio umowa handlowa z Wietnamem zwiększyła wymianę handlową między UE a Wietnamem aż o 40 procent w ciągu mniej więcej czterech lat i przewiduje podobny wzrost w przypadku Filipin po sfinalizowaniu umowy o wolnym handlu.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Tavio przewodził delegacji około 10 fińskich firm zainteresowanych projektami związanymi z gospodarką energią, odpadami i wodą oraz infrastrukturą lotnisk i portów morskich.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Właściwie zastanawiamy się nad budową elektrowni i centrów gospodarki odpadami. Recykling odpadów i gospodarka o obiegu zamkniętym to nasze mocne strony i chcemy również wziąć udział w budowie nowego lotniska” – powiedział Tavio.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Podkreślił zaangażowanie Finlandii w energię odnawialną, ponieważ kraj pracuje nad wyeliminowaniem elektrowni węglowych i osiągnięciem „ambitnego” celu, jakim jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2035 roku.

Tavio podkreślił także wydajny system gospodarki odpadami w Helsinkach, w którym tylko 1 procent odpadów trafia na składowiska.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Chcieliśmy zbudować centra recyklingu odpadów i pomóc miastom rozwijać się dzięki urbanizacji i tak zwanym inteligentnym budynkom” – powiedział Tavio.

Według Tavio fiński eksport na Filipiny obejmuje głównie zaawansowane technologicznie maszyny, a wszystkie fińskie firmy oferują rozwiązania cyfrowe.

Zapytany o potencjalne zaangażowanie w budowę lotniska w Manili, Tavio odpowiedział, że fińska firma inżynieryjna Kone mogłaby dostarczyć windy i „walkalatory”, czyli ruchome chodniki.

„Mamy firmę technologiczną budującą bramy do hangarów, a także firmy, które budują różne typy podnośników i ciężkich podnośników… do załadunku ładunku” – powiedział.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Oprócz międzynarodowego portu lotniczego Nowa Manila w Bulacan, którego ukończenie ma nastąpić w 2028 r., główna brama wjazdowa do kraju, międzynarodowy port lotniczy Ninoy Aquino, przechodzi obecnie renowację i modernizację przez konsorcjum pod przewodnictwem San Miguel.



Zrodlo