Na Krzyżu Atapuerca królują Burundyjscy Kwizera i kazachscy Jepkemei

Sportowiec z Burundi mieszkający w Hiszpanii Rodrigue Kwizera spełnił wszystkie przewidywania i został ogłoszony mistrzem w kategorii mężczyzn XX Międzynarodowego Krzyża Atapuerca (Burgos) pokonując Ugandę Oskar Chelimo i Kenijczykowi Mateusz Kipsang, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

W kategorii kobiet kazachska lekkoatletka urodzona w Kenii Daisy Jepkemei została ogłoszona mistrzynią po tym, jak na ostatnim odcinku wyprzedziła swoją byłą rodaczkę Grace Nawowuna teraz wielki faworyt, sportowiec z Burindi Francine jest kochanką.

Wyścig mężczyzn rozpoczął się od igrzysk olimpijskich Dani Arce na czele wyścigu, jak zwykle pokazując się w przełajach swojego kraju następnie Adela Mechaalanatomiast za grupą pozostała zjednoczona przez pierwsze pięć minut wyścigu.

Egide Cię nie zawiedzie Dogonił Arce’a i Mechaala i narzucił tempo, które wyłoniło pięciu zawodników, którzy będą walczyć o zwycięstwo.

Za burundyjskim sportowcem uplasował się jego rodak Kwizera, Ugandyjczyk Martin KiproticKenijczyk Matthew Kipsang i Ugandyjczyk Oscar Chelimo. Za grupą Hiszpanów z Mechaalem, Arce i Carlosem Mayo oraz Etiopczykami Jailemariam Amare i Ayele Tadesse.

Na trzy okrążenia przed wyścigiem Kiprotich objął prowadzenie, za nim podążyło czterech afrykańskich zawodników, a tylko Mechaal jechał w szalonym tempie narzuconym przez Kenijczyka, co jednak odbiło się na nim na ostatnim okrążeniu, kiedy Nie nadążał za zmianą tempa Chelimo, który do walki o wyścig wybrał jedynie ugandyjskiego zawodnika wraz z Kwizerą i Kipsangiem.

Doświadczenie Kwizery było na wagę złota, bo wiedział, jak poczekać na odpowiedni moment, aby przeprowadzić długi atak Odpuścił Chelimo i poszedł do kopców.

Długi krok Burundyjski sportowiec mieszkający w Hiszpanii, który wkrótce oczekuje obywatelstwa hiszpańskiego Dało mu to wystarczającą przewagę, aby na mecie Atapuerca zwyciężyć, zatrzymując zegar o 25:37, Chelimo dojechał 2 sekundy później, a Kipsang 9 sekund później.

Najlepszym Hiszpanem i Europejczykiem był Adel Mechaalktóry mimo znoszenia rytmów afrykańskich sportowców, w sprincie z etiopskim Tadesse wywalczył szóste miejsce, kończąc na czas 26:11.

Kwizera stanowi idealne dopełnienie swojego udziału w Krzyżu Atapuerca, który wygrywa po raz pierwszy po zajęciu drugiego miejsca w 2021 r. i trzeciego miejsca w 2022 i 2023 r.

Wyścig kobiet

W wyścigu kobiet przed pierwszym kilometrem Francine Niyomukunzi, Grace Nawowuna i Daisy Jepkemei Już rozpoczęli atak, szybko przełamując wyścig na pół, choć z tyłu Karolina Robles facet przetrwał w niektórych chwilach w towarzystwie Maria Forero ale w wielu innych samodzielnie.

Nawowuna i Jepkemei szli łeb w łeb, aby rywalizować w wyścigu na dwa okrążenia przed końcem natomiast za klasą trzecią dystans był coraz większy, co oznaczało, że wyścig toczył się pomiędzy Kazachem a Kenijczykiem.

Na ostatnim odcinku Jepkemei, specjalista w biegu na 3000 przeszkód – złoto świata juniorów w Barcelonie 2012, jeszcze jako Kenijczyk – a obecnie startujący pod banderą Kazachstanu, wcześniej podkręcił wyścig, utrzymując dobre tempo (3:05) aż do mety i zdobywając swój pierwszy Krzyż Atapuerca.

Jepkemei zwyciężył z czasem 25:00, dwie sekundy mniej od Nawowuny i 1:18 od Niyomukunzi, który stanął na podium.

Pierwszą Hiszpanką była Carolina Robles, czwarta ze stratą 1:40 do zwycięzcy. The aktualny mistrz Hiszpanii w przełajach Sezon przełajowy rozpoczyna się od świetnego wyniku.