Luka w wykorzystaniu: 120 milionów Nigeryjczyków nie ma połączenia z internetem mobilnym – GSMA

GSMA, globalna organizacja operatorów sieci komórkowych, podała, że ​​na koniec 2023 r. około 120 milionów Nigeryjczyków nie miało dostępu do mobilnego Internetu, co spowodowało ogromną lukę w wykorzystaniu tego kraju.

Organ ujawnił to w właśnie opublikowanym „Raporcie o stanie łączności mobilnej na rok 2024”. Opisano lukę w wykorzystaniu jako liczbę ludności zamieszkującej zasięg mobilnej sieci szerokopasmowej, ale nie korzystającej z mobilnego Internetu.

Według GSMA na całym świecie pod koniec ubiegłego roku około 3,45 miliarda ludzi, co stanowi 43% światowej populacji, nadal nie miało dostępu do mobilnego Internetu.

„Najsłabiej połączonym regionem na świecie jest Afryka Subsaharyjska, gdzie tylko 27% populacji korzysta z mobilnych usług internetowych, co oznacza 13% lukę w zasięgu i 60% lukę w wykorzystaniu” – stwierdziło GSMA.

Bariery dostępu

W raporcie zauważono, że dla osób nieposiadających dostępu do internetu w krajach o niskich i średnich dochodach (LMIC), do których zalicza się Nigerię, głównymi barierami w upowszechnianiu mobilnego Internetu są przystępność cenowa urządzeń oraz umiejętności cyfrowe i umiejętność czytania i pisania.

„W tych krajach podstawowe urządzenia z dostępem do Internetu kosztują 18% średniego miesięcznego dochodu, a w przypadku 20% najuboższych na świecie odsetek ten wzrasta do 51%.

„W Afryce Subsaharyjskiej, która zamieszkuje jedną czwartą światowej populacji pozbawionej dostępu do internetu, odsetek ten wzrasta do 99% średniego miesięcznego dochodu 20% najbiedniejszych w regionie” – czytamy w raporcie.D.

  • Następnie wskazano, że brak umiejętności cyfrowych i umiejętności czytania i pisania jest drugą co do wielkości barierą ogółem, ale najważniejszą kwestią w krajach azjatyckich objętych badaniem w ramach nowego raportu.
  • Inne ustalone bariery dla osób korzystających z mobilnego internetu to brak odpowiednich, zlokalizowanych treści i usług, obawy dotyczące bezpieczeństwa oraz ograniczony dostęp do dodatkowej infrastruktury i usług krytycznych, takich jak energia elektryczna.

Umożliwianie znaczącej łączności

W raporcie zauważono, że chociaż większość osób korzystających z mobilnego Internetu robi to codziennie, zazwyczaj dotyczy to jedynie stosunkowo niewielkiej liczby najpopularniejszych przypadków użycia, dodając, że średnio 43% użytkowników mobilnego internetu w badanych krajach zgłosiło chęć korzystania z niego używaj go więcej.

„Wśród osób już korzystających z mobilnego Internetu najczęściej zgłaszanymi barierami utrudniającymi zwiększone wykorzystanie są obawy dotyczące bezpieczeństwa, przystępności cenowej (w szczególności danych, ale także telefonów komórkowych) oraz problemów z łącznością” – stwierdziła GSMA w raporcie

  • Dodał, że choć zdecydowana większość ludzi na całym świecie korzysta obecnie z Internetu za pomocą smartfona 4G lub 5G, jeden na pięciu abonentów Internetu mobilnego nadal korzysta ze smartfonów 3G lub telefonu z internetem.
  • Sięga to ponad jednej trzeciej w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach oraz w regionie MENA oraz prawie dwóch trzecich w Afryce Subsaharyjskiej, ograniczając zakres i głębię doświadczeń użytkowników online i cyfrowych.

Wypełnianie luki

Komentując wyniki ankiety, John Giusti, dyrektor ds. regulacji w GSMA, stwierdził, że choć nadal czyni się postęp w ulepszaniu infrastruktury i zwiększaniu wykorzystania mobilnego Internetu, istnieją znaczne podziały cyfrowe.

„Ponadto, chociaż większość użytkowników codziennie korzysta z mobilnego Internetu, ich działania często ograniczają się do jednej lub dwóch czynności, mimo że wielu wyraża chęć zrobienia więcej.

„To uwydatnia utrzymujące się bariery – przystępność cenowa, brak umiejętności i umiejętności czytania i pisania, obawy dotyczące bezpieczeństwa oraz brak odpowiednich treści i usług – które uniemożliwiają użytkownikom połączenie się z Internetem, a następnie korzystanie z Internetu mobilnego w celu zaspokojenia swoich potrzeb życiowych, gdy już będą online.

„Rządy, operatorzy komórkowi i organizacje międzynarodowe muszą współpracować, aby wyeliminować bariery, takie jak przystępność cenowa, umiejętności cyfrowe oraz świadomość dotycząca Internetu mobilnego i korzyści, jakie może on zapewnić.

„Wysiłki te muszą również koncentrować się na inwestowaniu w produkty lokalne, cyfrowez ekosystemów i zapewnienie solidnych ram bezpieczeństwa w Internecie” – powiedział.

Co powinieneś wiedzieć

Według danych Nigeryjskiej Komisji Łączności (NCC) liczba abonamentów na internet mobilny w Nigerii w grudniu 2023 r. wyniosła 163,3 mln.

W tym samym okresie liczba aktywnie podłączonych linii komórkowych wyniosła 224 miliony, co wskazuje, że około 61 milionów podłączonych linii nie było wykorzystywanych do uzyskania dostępu do Internetu.

Zrodlo