Praca pilotów: "W Ferrol niektóre konsole pomagają przy wjeździe gazowców"

Co to jest pilotaż? Ilu pilotów jest w Hiszpanii i w Galicji?

Raúl Villa Caro wyjaśnia nam to w swoim artykule. Villa jest inżynierem marynarki wojennej, oficerem marynarki wojennej, kapitanem marynarki handlowej i sekretarzem Fundacji. Wyjaśnienie.

CZYM JEST PRAKTYKA?

Pod pojęciem pilotażu rozumie się obowiązkową usługę doradczą polegającą na ułatwianiu wejścia i wyjścia statku, dostępną dla kapitanów i dowódców statków. Piloci zapewniają bezpieczeństwo statku, ludzi, obiektów portowych i środowiska, doradzając jednocześnie w zakresie kierunku nawigacyjnego manewru, generalnie dźwigając jego ciężar.

Obecnie w naszym kraju praktykuje 251 pilotów cywilnych, obecnych w 56 portach, zgrupowanych w Korporacje i będących stroną umowy z 28 istniejącymi Zarządami Portów. Ponadto pięć z nich świadczy usługi w terminalach prywatnych.

W porcie Ferrol, wyposażonym w czterech pilotów, usługa pilotażu jest obowiązkowa dla statków o tonażu równym lub większym niż 500 GT (podobnie jak w pozostałej części Hiszpanii). Istnieją trzy punkty wejścia na pokład, a statek musi wezwać pilota na 24 godziny przed przybyciem za pośrednictwem odbiorcy. Następnie należy zadzwonić do Prácticos de Ferrol na godzinę przed przybyciem na kanał 14 VHF, podając charakterystykę manewrowości, zanurzenie, braki wpływające na manewrowość oraz niezbędne holowniki.

W przypadku manewrów wejścia dużych gazowców do terminalu Mugardos, odbywają się one w świetle dziennym, przy dobrej widoczności i z udziałem dwóch pilotów (jeden odpowiada za nawigację wzrokową, drugi za elektronikę) ).

WYKORZYSTANIE NOWYCH TECHNOLOGII

Aby wykonywać swoje usługi, piloci korzystają z pomocy technologicznych, zarówno zewnętrznych, jak i własnych. Wśród zewnętrznych wyróżniają się istniejące w niektórych portach pomoce dokujące, a względem własnych najczęściej wykorzystywanymi systemami są konsole PPU (Pilot Portable Unit, Pilotage Aid Units).

PPU to lekki system zaprojektowany tak, aby pilot mógł go nosić ze sobą (w małym plecaku) w momencie wejścia na pokład i szybko go zainstalować, przyczepiając go do statku w przeznaczonym dla niego miejscu w celu przechwytywania informacji AIS (system który przekazuje pozycję i identyfikację statku) oraz dostarczają do konsoli niezbędnych informacji, aby pilot mógł zdalnie śledzić manewr z dowolnej części statku.

ROLA KOBIET

Obecnie w naszym kraju zarejestrowanych jest pięć „pani pilotów”, do których dochodzi pilot wojskowy. W Galicji mamy dwie pilotki cywilne i to też Galicyjkę. Sabrina z Monfortiny i Antía z Vilagarcia bronią portów, na których czele stoją prywatne fabryki. Pierwszy w San Cibrao (port zależny od fabryki Alcoa, na wybrzeżu Lugo), a drugi w Corcubión, Laxe i Sada (A Coruña). Kilka miesięcy temu Antía na konferencji zorganizowanej w szkole żeglarskiej (marynarki cywilnej) w Coruña zachęcała przyszłe pokolenia kobiet, aby poszły w jej ślady, mówiąc: „Jeśli mi się to udało, ty też możesz to zrobić”, bagatelizując wagę jej osiągnięcia.

Pod względem kobiecej praktyki wojskowej Ferrol zajmuje czołowe miejsce. Asturyjska komandor porucznik Anita Sánchez Pandal jest pierwszym i jedynym jak dotąd pilotem wojskowym w naszym krajui zostaje przydzielony jako pilot w Arsenale Wojskowym Ferrol wraz z trzema towarzyszami płci męskiej. Mieszkanka równin Anita zajmuje trzecią pozycję pilota Arsenalu od 2017 roku,

Zrodlo