Departament Sprawiedliwości mówi DepEd: PEAC jest nadal podmiotem prywatnym

Fasada Departamentu Sprawiedliwości. ZDJĘCIE Z FACEBOOKA

MANILA, Filipiny — Komitet ds. Pomocy w Edukacji Prywatnej (PEAC) jest w dalszym ciągu podmiotem prywatnym.

Oto odpowiedź Departamentu Sprawiedliwości (DOJ) na prośbę Departamentu Edukacji (DepEd) o wyjaśnienie statusu PEAC.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Według Departamentu Sprawiedliwości „DepEd stwierdził, że PEAC, będący narzędziem rządu, wynika z jego utworzenia na mocy zarządzenia wykonawczego jako komitetu podlegającego Kancelarii Prezydenta”. DepEd powiedział również, że PEAC „funkcjonuje jako instrument rządowy, a nie prywatna korporacja”.

W swoim dochodzeniu DepEd odwołał się do memorandum na rok 2020 sporządzonego przez byłą sekretarz edukacji Leonor Briones do ówczesnego prezydenta Rodrigo Duterte oraz do listu wiceprezydenta i byłej sekretarz edukacji Sary Duterte do prezydenta Ferdinanda Marcosa Jr. z dnia 27 września 2022 r.

Według DepEd w obu dokumentach stwierdzono, że PEAC należy uważać za instrument publiczny.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Stanowisko DepEd w sprawie osobowości prawnej PEAC jest zgodne z punktem widzenia Komisji ds. Audytu (COA) dotyczącym publicznego charakteru PEAC, jak wyjaśniono w sprawozdaniu COA z kontroli wykonania zadań za rok 2018.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Jednak w pięciostronicowej opinii podsekretarz stanu Departament Sprawiedliwości Raul Vasquez potwierdził, że PEAC jest podmiotem prywatnym, powołując się na zarządzenia wykonawcze, na mocy których utworzono Fundusz Pomocy Edukacji Prywatnej (FAPE), który wyznaczył PEAC na swojego powiernika.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Po dokładnym zapoznaniu się z odpowiednimi przepisami i orzecznictwem podtrzymujemy nasze stanowisko, że PEAC jest podmiotem prywatnym. Rozporządzenie wykonawcze (EO) nr 1561, seria 1968, zmienione EO nr 150, seria 1994, utworzyło nieodwołalny fundusz powierniczy, Fundusz Pomocy Edukacji Prywatnej (FAPE)” – stwierdził Vasquez w liście.

Departament Sprawiedliwości zauważył ponadto, że „PEAC będzie administrował, zarządzał i nadzorował działalność FAPE” jako jej powiernik, co czyni go podmiotem prywatnym.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Na PEAC spoczywa między innymi obowiązek i odpowiedzialność za ustalanie polityki inwestycyjnej FAPE, zapewnianie przyjmowania i przetwarzania projektów ubiegających się o finansowanie przez FAPE, podejmowanie wszelkich decyzji dotyczących wykorzystania jego dochodów i kapitału zysków, w tym ostateczne działania w sprawie poszczególnych wniosków o dotacje i/lub pożyczki, oraz wykonywać takie działania i rzeczy, jakie mogą być konieczne, właściwe lub sprzyjające celom i celom FAPE i jego programów” – dodał Departament Sprawiedliwości.

Według Vasqueza nie jest to pierwszy przypadek, gdy przed Departamentem Sprawiedliwości podnoszono kwestię, czy PEAC jest podmiotem publicznym czy prywatnym, powołując się na opinię z 14 stycznia 1969 r.

„Z analizy wspomnianej umowy w sprawie projektu i zarządzenia wykonawczego jasno wynika, że ​​fundusz utworzony na jej podstawie jest jedynie „funduszem powierniczym”, a komitet, który nim zarządza, jest „powiernikiem”. Z warunków wspomnianego porozumienia i zarządzenia wykonawczego nie wynika żaden zamiar ani próba powołania agencji lub instrumentu rządowego lub powołania członków komitetu na funkcjonariuszy publicznych” – stwierdzono w opinii z 1969 roku.

Co więcej, Departament Sprawiedliwości argumentował, że chociaż PEAC został utworzony na mocy zarządzenia wykonawczego, nie jest automatycznie uważany za agencję rządową lub instrument publiczny.

„Utworzenie PEAC na mocy rozporządzenia wykonawczego samo w sobie nie czyni go automatycznie agencją lub instrumentem rządowym podlegającym ogólnemu nadzorowi administracyjnemu Kancelarii Prezydenta zgodnie z Konstytucją z 1987 r. i Kodeksem administracyjnym” – czytamy w oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości. .

„PEAC nie wchodzi również w zakres pojęcia „instrumentalności” zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie administracyjnym” – dodał.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

PRZECZYTAJ: Rozszerzony zasięg GASTPE



Zrodlo