SC rozszerza wykorzystanie sztucznej inteligencji w sądzie, mówi prezes Sądu Najwyższego

Prezes Sądu Najwyższego Aleksander Gesmundo

MANILA, Filipiny – Dwa lata po ogłoszeniu przez Sąd Najwyższy bezprecedensowych reform w systemie wymiaru sprawiedliwości, prezes Sądu Najwyższego Alexander Gesmundo w czwartek ujawnił plan sądu dotyczący integracji i rozszerzenia wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w systemie sądowniczym.

Plan wykorzystania sztucznej inteligencji w usprawnianiu wymiaru sprawiedliwości w kraju został uwzględniony w Planie strategicznym Sądu Najwyższego na rzecz innowacji w sądownictwie na lata 2022–2026.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Podczas krajowej konwencji i seminarium Filipińskiego Stowarzyszenia Sędziów w Iloilo City Gesmundo stwierdził, że nie można dłużej ignorować postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji, ponieważ jej potencjał w zwiększaniu efektywności procesów sądowych staje się oczywisty.

„Dzięki możliwości szybkiego analizowania obszernych zbiorów danych, przewidywania wyników i automatyzacji mechanicznych i powtarzalnych zadań sztuczna inteligencja zmienia sposób świadczenia usług prawnych i działanie systemów sądowych” – powiedział Gesmundo.

PRZECZYTAJ: Sąd Najwyższy rozpoczyna pilotażowy test AI pod kątem transkrypcji, badań

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Według Prezesa Sądu Najwyższego oprogramowanie sztucznej inteligencji o nazwie Scriptix z funkcją zamiany głosu na tekst przechodzi już testy w sądach pierwszej i drugiej instancji jako stenografowie. Powiedział, że poprzez opłacalny środek chcą zaradzić niedoborom stenografów sądowych.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Sąd Najwyższy testuje również wykorzystanie platform obsługujących sztuczną inteligencję do badań prawnych, aby skrócić czas poświęcany na badania i zapewnić więcej czasu na analizę.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Strony pro se”

Pomaganie „stronom zaangażowanym w proces” lub tym, którzy decydują się bronić w sądzie, może również w przyszłości skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji przy generowaniu pism procesowych.

„Sąd ma na celu pomaganie osobom reprezentującym się w sądzie w przygotowywaniu pism procesowych i innych dokumentów prawnych poprzez generowanie odpowiednich wzorów prawnych do ich łatwego wykorzystania” – powiedział Gesmundo.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Podkreślił, że rola sztucznej inteligencji polega jedynie na pomaganiu prawnikom w zwiększaniu efektywności systemu wymiaru sprawiedliwości, a jej stosowanie musi w dalszym ciągu opierać się na kwestiach etycznych, a nie tylko praktycznych.

„Jednak sztuczna inteligencja może nie rozumieć ludzkiej koncepcji odpowiedzialności i służy jedynie jako osoba stosująca zasady prawne, a nie jako skuteczna egzekwująca sprawiedliwość” – powiedział Gesmundo.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.



Zrodlo