Oś czasu ciąży: co dzieje się w każdym miesiącu i trymestrze

Ciąża dla większości kobiet (jeśli nie dla wszystkich) jest mieszanką uczucia jednocześnie podekscytowania i zdenerwowania. Nie możesz się doczekać, aż po 9 miesiącach będziesz trzymać dziecko w ramionach, ale jednocześnie odczuwasz niepokój w związku ze wszystkimi zmianami, jakie zachodzą w Twoim ciele, zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Objawy ciąży wciąż się zmieniają i ewoluują, dlatego próba ustalenia, co jest normalne, a co nie, może być przerażająca. Poniżej przedstawiamy etapy ciąży miesiąc po miesiącu, aby wyjaśnić, czego możesz się spodziewać w swoim ciele i jak rozwija się Twoje dziecko.

Należy pamiętać, że organizm każdej osoby jest inny i możesz nie doświadczyć wszystkich objawów i zmian opisanych poniżej. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących ciąży należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź naszą wizualną oś czasu ciąży i zapoznaj się ze szczegółowym przewodnikiem po ciąży według miesiąca i trymestru.

Pierwszy trymestr

Od gadających lodówek po iPhone’y — nasi eksperci są tutaj, aby pomóc uczynić świat trochę mniej skomplikowanym.

Czy wiesz, że pierwszy miesiąc ciąży zaczyna się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki? Do czasu, gdy większość kobiet wykonuje domowy test ciążowy (po spóźnieniu się miesiączki lub tuż przed jej planowanym rozpoczęciem), w środowisku medycznym zazwyczaj uważa się, że jesteś w ciąży w około 4-5 tygodniu.

slajd-2-ws

Collina Buenerkempera/CNET

Miesiąc 1 (tygodnie 1–4)

W pierwszym miesiącu ciąży możesz nie zauważyć żadnych wyraźnych objawów. Dla niektórych charakterystycznym znakiem jest lekkie plamienieco może wskazywać, że zarodek przyczepił się do ściany macicy. Typowy objawy 1 miesiąca obejmują uczucie większego zmęczenia niż zwykle, konieczność częstszego oddawania moczu, tkliwość lub bolesność piersi i poranne mdłości.

Proces zajścia w ciążę rozpoczyna się w momencie zapłodnienia komórki jajowej pojedynczym plemnikiem, w wyniku czego powstaje zygota. Zygota zaczyna się dzielić i staje się zarodkiem, przemieszczając się w dół jajowodów i przyczepiając się do ściany macicy – ​​proces ten trwa kilka dni. Jeśli się pomyślnie załączy, oznacza to, że jesteś w ciąży. Jeśli nie, będziesz mieć okres, w wyniku czego wyściółka macicy i zarodek zostaną usunięte.

Miesiąc 2 (tygodnie od 5 do 8)

Do drugiego miesiąca prawdopodobnie odwiedziłaś już położnika i wykonano badanie USG, aby zobaczyć rozwijający się zarodek. Jeśli nie doświadczyłeś objawów w pierwszym miesiącu, wystąpią one teraz. Spodziewaj się porannych mdłości, tkliwości piersi, zgagi i szybszego tętna, ponieważ Twoje ciało wytwarza więcej krwi, aby utrzymać dziecko.

W tym miesiącu Twoje dziecko przechodzi wiele zmian. Serce rozwija się i zaczyna bić. Zaczynają tworzyć się zaczątki rdzenia kręgowego, mózgu i układu nerwowego, rozwija się pępowina i wyrastają zawiązki rąk i nóg. Pod koniec drugiego miesiąca zaczynają się kształtować palce u rąk i nóg, oczy i uszy.

slajd-3-ws slajd-3-ws

Collina Buenerkempera/CNET

Miesiąc 3 (tygodnie 9–12)

Gratulacje, udało Ci się dotrzeć do 3 miesiąca! Jest to moment, w którym wielu przyszłych rodziców zaczyna mówić o tym przyjaciołom i rodzinie, ponieważ ryzyko poronienia znacznie spada.

Minusem jest to, że objawy z drugiego miesiąca mogą się pogorszyć (przepraszam). Zauważysz, że Twoje piersi rosną, a otoczki ciemnieją. Jeśli masz trądzik, w tym miesiącu możesz mieć więcej wyprysków.

W trzecim miesiącu zarodek staje się płodem. Jest to czas, w którym wewnętrzne narządy płciowe rozwijają się w ostateczne formy – jajniki i macicę lub jądra i penisa. Wczesne kości, które zaczęły się formować w zeszłym miesiącu, zaczynają twardnieć i uformowały się wszystkie narządy.

Od gadających lodówek po iPhone’y — nasi eksperci są tutaj, aby pomóc uczynić świat trochę mniej skomplikowanym.

Drugi trymestr

Drugi trymestr jest uznawany za najlepszy okres ciąży, ponieważ objawy z pierwszego trymestru zaczynają ustępować – do widzenia, poranne mdłości! (Prawdopodobnie.) Twoje dziecko jest już w pełni ukształtowane, ale będzie nadal rosło i rozwijało nowe funkcje, takie jak włosy i odciski palców.

Miesiąc 4 (tygodnie 13–16)

Miesiąc 5 (tygodnie 17–20)

Chociaż możesz nie mieć jeszcze pełnych kopnięć, w 5 miesiącu zaczniesz odczuwać drżenie ruchów, gdy płód porusza się w łonie matki. Rozwijają się mięśnie, a na głowie dziecka zaczynają rosnąć włosy.

Spodziewaj się takich samych objawów jak w miesiącu 4: zgagi, zaparć i duszności. Prawdopodobnie będziesz potrzebować nowych staników, ponieważ Twoje piersi powiększą się o rozmiar miseczki lub dwa.

slajd-5-ws slajd-5-ws

Collina Buenerkempera/CNET

Miesiąc 6 (tygodnie 21–24)

Skurcze Braxtona-Hicksa może pojawić się w szóstym miesiącu. Te skurcze są zwykle bezbolesne i normalne – to po prostu twoje ciało przygotowuje się do porodu. Jeśli jednak są bolesne lub zdarzają się często, skontaktuj się z lekarzem.

Społeczność medyczna ogólnie uważa, że ​​płód jest zdolny do życia (co oznacza, że ​​może przetrwać poza macicą pod warunkiem interwencji medycznej) w 24 tygodniu. Nawet w przypadku tych interwencji istnieje znaczne ryzyko, że dziecko nie przeżyje.

Płód urodzony przed 24 tygodniem życia może przeżyć, ale tylko pod warunkiem specjalistycznej opieki medycznej. Nawet wtedy jest tylko ok 6% szans że dziecko przeżyje.

Miesiąc 7 (tygodnie 25–28)

Siódmy miesiąc ciąży prawdopodobnie nie będzie się niczym różnił od szóstego. Będziesz mieć takie same objawy jak wcześniej i już powinieneś mieć zauważalny brzuszek.

Twoje dziecko zaczyna gromadzić tkankę tłuszczową, a jego uszy są w pełni rozwinięte, więc reaguje na dźwięki i muzykę. Jest to również etap, na którym możesz urodzić dziecko przedwcześnie, a przy zapewnieniu opieki medycznej istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeżyje. Niemowlęta nadal uważane są za „skrajnie wcześniaki” przed 28. tygodniem ciąży i są w grupie zwiększonego ryzyka długotrwałych problemów zdrowotnych.

Trzeci trymestr

To jest odcinek główny; jeszcze tylko kilka miesięcy, zanim poznasz swoje dziecko. W tym czasie Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do porodu.

Miesiąc 8 (tygodnie 29–32)

Do tej pory odczuwasz skutki noszenia prawie donoszonego dziecka, w tym ból pleców i luźne stawy. Na Twoim brzuchu prawdopodobnie pojawią się rozstępy, ponieważ szybko rosnący płód powoduje szybkie powiększanie się brzucha. Twoja macica zacznie naciskać na pęcherz, co oznacza, że ​​będziesz musiała częściej sikać.

Zaletą? Te hormony ciążowe sprawiają, że Twoje włosy wyglądają na pełniejsze i zdrowsze.

slajd-7-ws slajd-7-ws

Collina Buenerkempera/CNET

Miesiąc 9 (tygodnie 33–36)

Już prawie jesteś! W dziewiątym miesiącu poczujesz te same objawy, co w ósmym miesiącu, w tym żylaki, rozstępy i zmęczenie. Ponieważ Twój brzuch znajduje się w największym punkcie, możesz mieć problemy z zasypianiem (pomogą w tym niektóre ćwiczenia ciążowe).

Twoje dziecko jest już w pełni rozwinięte, ma pracujące płuca i skoordynowane odruchy. Mogą spokojnie przetrwać poza macicą.

Miesiąc 10 (tygodnie 37–40)

Kultura popularna mówi, że ciąża trwa dziewięć miesięcy, ale większość kobiet faktycznie rodzi od dziewięciu do dziesięciu miesięcy. Za termin donoszony uważa się czterdzieści tygodni, ale dzieci mogą urodzić się później.

Gratulacje! W 10. miesiącu Twoje dziecko jest gotowe na narodziny. Jeśli płód opadnie przed porodem, spowoduje to większy nacisk na pęcherz i będziesz musiała często sikać. Zwróć uwagę na oznaki porodu, takie jak skurcze, które pojawiają się według stałego harmonogramu. Większość dzieci rodzi się między 39 a 41 tygodniem, więc jesteś bardzo blisko zostania rodzicem.



Zrodlo