13,8 mln mieszkańców Lagosu cierpi na nadciśnienie, cukrzycę i otyłość – Raport

Według nowych danych rządu stanu Lagos, około 13,8 miliona mieszkańców Lagos cierpi na nadciśnienie, cukrzycę i otyłość.

Nadciśnienie tętnicze dotyka 8,67 miliona ludzi, a ponad 6 milionów nie jest tego świadomych.

Otyłość dotyka 3,48 miliona, a cukrzyca dotyka 1,73 miliona, z czego połowa jest nieświadoma i niezdiagnozowana.

Aby stawić czoła cichym zabójcom, Forum Gubernatorów Nigerii uruchomiło bezpłatny program badań przesiewowych obejmujący cały stan. Federalne Ministerstwo Zdrowia zamierza także zbadać 10 milionów Nigeryjczyków pod kątem cukrzycy i nadciśnienia w okresie od 28 października do 3 listopada.

Zrozumienie cichych zabójców

Prof. Akin Abayomi, stanowy komisarz ds. zdrowia, który w piątek podczas niedawnej prezentacji powiedział, że w ramach kampanii oznaczonej hasłem „Poznaj swoje liczby, kontroluj swoje liczby” w ciągu tygodnia obejmie 800 000 mieszkańców Lagosu.

  • Abayomi podkreślił powagę zjawiska, które nazwał „cichymi zabójcami”: cukrzycy, otyłości i nadciśnienia. Schorzenia te często rozwijają się bez zauważalnych objawów, po cichu uszkadzając ważne narządy, takie jak serce, nerki i oczy. „Chociaż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się łagodne, mogą powodować katastrofalne problemy zdrowotne” – ostrzegł.
  • Powiedział, że ta kampania stanowi potężny wysiłek w walce z nadciśnieniem i cukrzycą, które często pozostają niezdiagnozowane do czasu pojawienia się poważnych powikłań, „Zachęciłam mieszkańców do aktywnego udziału w kampanii na rzecz zrozumienia swojego zdrowia i zarządzania nim”.

Wysokie wskaźniki rozpowszechnienia

Podczas swojej prezentacji prof. Abayomi wyjaśnił, że znaczna część 30-milionowej populacji miasta cierpi na nadciśnienie, cukrzycę i otyłość, choć wielu z nich nie jest świadomych swojej tragicznej sytuacji.

  • „Przy wskaźniku występowania nadciśnienia tętniczego wynoszącym 30%, problem ten dotyka około 8,67 miliona osób, a co niepokojące, 70% z nich nie jest świadomych swojego stanu.
  • „Nadciśnienie jest główną przyczyną chorób serca, udarów mózgu i niewydolności nerek, dlatego brak świadomości jest szczególnie niebezpieczny” – zauważył.
  • Otyłość, główna przyczyna zarówno nadciśnienia, jak i cukrzycy, dotyka 3,48 miliona mieszkańców Lagozy (około 12% populacji).

Prof. Abayomi jako czynniki zaostrzające wymienił wzrost siedzącego trybu życia i złe nawyki żywieniowe, przy czym otyłość zwiększa ryzyko chorób zagrażających życiu.

Ryzyko cukrzycy i jej objawy

Cukrzyca to kolejny palący problem zdrowotny, którego częstość występowania wśród mieszkańców Lagozy wynosi 6%, co przekłada się na 1,73 miliona mieszkańców. Szokujące jest to, że około 50% tych osób nie jest świadomych swojej choroby.

  • Abayomi przestrzegła, że ​​nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, w tym ślepoty i chorób układu krążenia.

Opisał typowe objawy cukrzycy, takie jak ciągłe pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie i wolno gojące się rany. Nadciśnienie często pozostaje niezauważone, dopóki nie wystąpią objawy, takie jak bóle głowy, zawroty głowy lub ból w klatce piersiowej. „Ci milczący zabójcy mogą prowadzić do krytycznych kryzysów zdrowotnych, jeśli nie zostaną kontrolowani” – dodał. – ostrzegł.

Aby promować dostępną opiekę zdrowotną, rząd stanu Lagos, za pośrednictwem programu ubezpieczenia zdrowotnego Ilera Eko, oferuje abonentom coroczne badania kontrolne pod kątem nadciśnienia i cukrzycy w ramach standardowego pakietu premium.

„Naszym celem jest wyeliminowanie barier w regularnych kontrolach zdrowotnych” Prof. Abayomi stwierdziła, podkreślając, że wczesna diagnoza i zmiany stylu życia mogą złagodzić długoterminowe problemy zdrowotne.

W tygodniu kampanii mieszkańcy Lagosu mogą udać się do dowolnego z 300 ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej i 30 szpitali ogólnych w stanie na bezpłatne badania przesiewowe. Zapewnione zostaną testy ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi i obliczenia BMI, co pomoże obywatelom lepiej zrozumieć swoje zdrowie i lepiej nim zarządzać.

Niedawno, w sierpniu 2024 r., 14 krajów afrykańskich, w tym Nigeria, przekazało ponad 45 mln dolarów podczas pierwszej w historii rundy inwestycyjnej Światowej Organizacji Zdrowia WHO w celu wygenerowania trwałego finansowania kluczowych inicjatyw zdrowotnych, które obejmują zwalczanie chorób niezakaźnych (NCD), takich jak nadciśnienie, cukrzyca i otyłość.

Eksperci ds. zdrowia podkreślili znaczenie zarówno badań lekarskich, jak i zmian w stylu życia w walce z tymi cichymi zabójcami. „Kluczowe znaczenie ma aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia soli oraz unikanie palenia i nadmiernego spożycia alkoholu. Utrata masy ciała może również znacznie obniżyć ciśnienie krwi. W przypadku osób, u których zdiagnozowano nadciśnienie, konsekwentne stosowanie leków jest niezbędne, aby zapobiec powikłaniom.

Zrodlo