Wybory w USA: pozostało 10 dni – co mówią sondaże, co planują Harris i Trump

Na 10 dni do dnia wyborów wyścig o Biały Dom pomiędzy wiceprezydent Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem jest nadal bardzo zacięty we wszystkich stanach będących na polu bitwy.

Kandydaci Harris, Trump i ich zastępcy z pełną mocą ruszyli na szlak kampanii.

Piosenkarka Beyonce Knowles, jej była koleżanka z zespołu Destiny’s Child Kelly Rowland i piosenkarz country Willie Nelson próbowali wykorzystać swoją gwiazdorską moc, aby pozyskać wyborców na Harrisa w Teksasie.

Tymczasem Trump spotkał się z trzygodzinnym wywiadem z podcasterem Joe Roganem. Następnie udał się do Michigan, gdzie z opóźnieniem zwrócił się do przerzedzonego tłumu z powodu opóźnienia.

Jakie są najnowsze informacje z ankiet?

Z najnowszego ogólnokrajowego sondażu przeprowadzonego przez New York Times i Siena College w dniach 20–23 października 2024 r. wynika, że ​​udział Harrisa i Trumpa w całym kraju wynosi 48%. Pozostałe 4 proc. to niezdecydowani.

Wśród prawdopodobnych wyborców płci żeńskiej Harris ma przewagę od 54 do 42 procent nad Trumpem. Ale były prezydent nadrabia to wśród wyborców płci męskiej – 55 procent w porównaniu z 41 procentami popierającymi Harrisa.

Harris uzyskał najwyższe poparcie od wyborców w wieku od 18 do 29 lat – 55 procent w porównaniu z 43 procentami Trumpa, podczas gdy Trump ma przewagę 51 procent do 44 procent wśród wyborców w wieku od 45 do 64 lat.

Niepokojące dla Harrisa jest to, że 61 procent respondentów stwierdziło, że kraj zmierza na złą drogę, podczas gdy 27 procent stwierdziło, że jest na dobrej drodze.

Tymczasem narzędzie do śledzenia sondaży FiveThirtyEight, które oblicza średnią z kilku sondaży ogólnokrajowych, pokazuje, że Harris utrzymuje niewielką przewagę 48% nad 46,6% Trumpa. Jednak jej przewaga wynosząca 1,4 punktu procentowego jest niższa niż 1,8 procent na początku tygodnia.

Choć badania ogólnokrajowe dostarczają cennych informacji na temat nastrojów wyborców, o ostatecznym zwycięzcy zdecyduje Kolegium Elektorów, które odzwierciedla wyniki w poszczególnych stanach.

Siedem kluczowych stanów wahadłowych, które mogą zadecydować o wyniku wyborów, to Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Karolina Północna, Pensylwania i Wisconsin. Razem te stany stanowią 93 – czyli jedną trzecią – z 270 Kolegium Elektorów niezbędnych do wygrania wyborów.

Według średniej najnowszej ankiety FiveThirtyEight Trump ma 1% przewagi w Karolinie Północnej i 2% przewagi w Arizonie i Gruzji. Harrisa i Trumpa dzieli mniej niż pół punktu procentowego w Michigan, Nevadzie, Pensylwanii i Wisconsin, przy czym Trump ma minimalną przewagę w Pensylwanii i Nevadzie, a Harris ma cienką jak brzytwa przewagę w Michigan i Wisconsin.

Wszystkie wyniki mieszczą się w granicach błędu i wynik głosowania może się wahać w obie strony.

Co Kamala Harris robiła w piątek?

Harris prowadził kampanię z muzykami Beyonce Knowles, Kelly Rowland i Williem Nelsonem w Houston w Teksasie.

Podczas zatrzymania Harris podkreśliła swoje poparcie dla praw do aborcji, próbując kontrastować z Trumpem i zyskać przewagę wśród wyborców.

Teksas nie popierał demokratycznego prezydenta od 1976 r., a republikanin Trump jest prawie pewien, że zdobędzie 40 głosów Kolegium Elektorów tego stanu.

Demokraci zakładają jednak, że Harris będzie dla niego mocnym tłem do rozmów o prawach do aborcji w ostatnich dniach przed wyborami zaplanowanymi na 5 listopada. Stan pod rządami republikańskiego gubernatora Grega Abbotta przyjął jedne z najsurowszych w kraju przepisów antyaborcyjnych.

Co Donald Trump robił w piątek?

W piątek Trump prowadził także kampanię w Teksasie, zatrzymując się w Austin, aby nagrać odcinek „The Joe Rogan Experience”. Rogan to prawdopodobnie najpopularniejszy podcaster w Stanach Zjednoczonych, mający dziesiątki milionów obserwujących w mediach społecznościowych, w większości mężczyzn. Podcast Rogana ma 17,5 miliona subskrybentów w samym YouTube i 14 milionów w Spotify. Według Media Monitors średni wiek jego słuchaczy to 24 lata.

W wywiadzie dla Rogana Trump ponownie zasugerował, że opowiada się za wyeliminowaniem podatku dochodowego i zastąpieniem utraconych dochodów cłami.

Następnie Trump udał się na wiec w Traverse City w stanie Michigan, gdzie omówił zmagania Harrisa z dużą populacją arabsko-amerykańskią w stanie, które mogą zadecydować o wyniku bardzo zaciętego wyścigu.

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Arab News/YouGov, Trump prowadzi Harrisa 45 do 43 procent wśród arabskich Amerykanów na dwa tygodnie przed wybraniem przez wyborców kolejnego prezydenta USA. Duża część społeczności jest wściekła na administrację Bidena, że ​​Harris część, za niezachwiane poparcie dla wojny Izraela z Gazą i Libanem.

„Kamala również znajduje się w całkowitym swobodnym spadku wraz z populacją arabską i muzułmańską w Michigan. Spada swobodnie” – powiedział Trump. „Wysłała ich pracę za granicę, sprowadziła przestępczość do ich miast, a dziś wieczorem na Bliskim Wschodzie jest jak pudełko z proszkiem, które zaraz eksploduje. Ludzie są zabijani na skalę, jakiej nigdy wcześniej nie widzieliśmy”.

Odniósł się także do mało prawdopodobnego sojuszu Harrisa z byłą republikańską kongresmenką Liz Cheney, która ubiega się o wiceprezydenta. Cheney, od dawna tocząca spór z Trumpem, jest córką byłego wiceprezydenta Dicka Cheneya, głównej postaci inwazji na Irak w 2003 roku. „A dlaczego muzułmanie mieliby wspierać Kamalę, gdy obejmuje ona nienawidzącą muzułmanów Liz Cheney?” – zapytał Trump, przemawiając do tłumu.

Co dalej z kampaniami Harrisa i Trumpa?

W sobotę Harris będzie prowadził kampanię w mieście Kalamazoo w stanie Michigan wraz z byłą pierwszą damą Michelle Obamą.

Wieczór zachęcający do głosowania będzie pierwszym wydarzeniem Michelle Obamy na szlaku kampanii Harrisa.

Sobota to pierwszy dzień przedterminowego głosowania w całym stanie Michigan.

Tymczasem Trump ma w sobotę zorganizować kilka wydarzeń w Pensylwanii, ale dzień rozpocznie od wiecu w Michigan.

Kolega Trumpa, JD Vance, zatrzyma się w kampanii w Atlancie w stanie Georgia, a następnie uda się do Erie i Harrisburga w Pensylwanii.

Zrodlo