Potępienie, wezwanie do powściągliwości: świat reaguje na izraelskie ataki na Iran

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na bazy wojskowe w Iranie, uderzając w około 20 miejsc w ciągu kilku godzin w Ilam, Chuzestanie i Teheranie.

Iran potwierdził, że celem sobotnich ataków były bazy wojskowe, ale ich skutkiem były jedynie „ograniczone szkody”, a ostrzał oznaczał eskalację trwającego napięcia między obydwoma krajami.

Armia izraelska ogłosiła zakończenie operacji, a rzecznik wojskowy Daniel Hagari powiedział, że jeśli Iran przeprowadzi ataki odwetowe, Izrael będzie „obowiązkowy odpowiedzieć”.

Dowództwo irańskiej obrony powietrznej oświadczyło, że „agresywna akcja została skutecznie przechwycona i skontrowana przez zintegrowany system obrony powietrznej kraju”.

Oto niektóre reakcje świata:

Stany Zjednoczone

„Wzywamy Iran do zaprzestania ataków na Izrael, aby cykl walk mógł się zakończyć bez dalszej eskalacji” – powiedział reporterom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Sean Savett.

„Ich odpowiedź była ćwiczeniem samoobrony i w szczególności unikała obszarów zaludnionych i skupiała się wyłącznie na celach wojskowych, w przeciwieństwie do ataku Iranu na Izrael, którego celem było najbardziej zaludnione miasto Izraela” – dodał.

Podkreślając, że USA nie biorą udziału w operacji, stwierdził, że „naszym celem jest przyspieszenie działań dyplomatycznych i deeskalacja napięć w regionie Bliskiego Wschodu”.

Starszy urzędnik Białego Domu powiedział, że administracja Bidena uważa, że ​​izraelska operacja powinna „zamknąć” bezpośrednią wymianę wojskową między Izraelem a Iranem. Prezydent USA Joe Biden był na bieżąco informowany o rozwoju izraelskiej operacji i o tym, jak Izraelczycy przeprowadzali ataki – powiedział urzędnik.

Rzecznik Pentagonu Patrick Ryder zamieścił w serwisie X informację, że Sekretarz Obrony Lloyd Austin rozmawiał ze swoim izraelskim odpowiednikiem Yoavem Gallantem i „potwierdził niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Izraela i prawa do samoobrony”.

Arabia Saudyjska

Potępiając wojsko wymierzone w Iran jako „pogwałcenie jego suwerenności” i prawa międzynarodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało wszystkie strony do „zachowania najwyższej powściągliwości i ograniczenia eskalacji”.

Ministerstwo stwierdziło w oświadczeniu: „Królestwo potwierdza swoje zdecydowane stanowisko, odrzucając ciągłą eskalację w regionie i rozwój konfliktu, który zagraża bezpieczeństwu i stabilności krajów i narodów regionu”.

W ostatnich miesiącach stosunki między Arabią Saudyjską a Iranem uległy poprawie dzięki spotkaniom na wysokim szczeblu urzędników obu stron.

W 2023 r. oba kraje zgodziły się na przywrócenie stosunków dyplomatycznych i ponowne otwarcie ambasad w ramach porozumienia osiągniętego w Chinach.

Irak

Izrael „kontynuuje swoją agresywną politykę i ekspansję konfliktu w regionie, stosując rażące akty agresji bez odstraszania” – czytamy w oświadczeniu kancelarii premiera.

Stwierdzono, że Irak „podtrzymuje swoje zdecydowane stanowisko wzywające do zawieszenia broni w Gazie i Libanie oraz do podjęcia kompleksowych wysiłków regionalnych i międzynarodowych na rzecz wspierania stabilności w regionie”.

(Al Jazeera)

Hamas

Grupa palestyńska oświadczyła, że ​​potępia „syjonistyczną agresję” na Iran.

„Uważamy to za rażące naruszenie suwerenności Iranu i eskalację wymierzoną w bezpieczeństwo regionu i bezpieczeństwo jego narodów, co obciąża okupację pełną odpowiedzialnością za skutki tej agresji wspieranej przez Stany Zjednoczone Ameryki”.

Zjednoczone Królestwo

Premier Keir Starmer powiedział, że Iran nie powinien reagować na falę izraelskich ataków, wzywając wszystkie strony do powściągliwości.

„Jestem jasne, że Izrael ma prawo bronić się przed irańską agresją. Jestem równie jasna, że ​​musimy unikać dalszej eskalacji regionalnej i wzywamy wszystkie strony do wykazania się powściągliwością. Iran nie powinien reagować” – powiedział na konferencji prasowej na Samoa, gdzie brał udział w spotkaniu przywódców Wspólnoty Narodów.

Pakistan

Izraelskie ataki wojskowe „przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej” Iranu „stanowią poważne naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego” – stwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ataki „podważają drogę do pokoju i stabilności w regionie, a także stanowią niebezpieczną eskalację w i tak już niestabilnym regionie” – stwierdzono w oświadczeniu ministerstwa, dodając, że „Izrael ponosi pełną odpowiedzialność za obecny cykl eskalacji i ekspansji konfliktu w regionie”. .

Wezwała także Radę Bezpieczeństwa ONZ „do odegrania swojej roli w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz do podjęcia natychmiastowych kroków w celu położenia kresu lekkomyślności Izraela w regionie i jego przestępczemu zachowaniu”.

Emiraty Arabskie

Kraj Zatoki Perskiej potępił cel wojskowy Iranu i wyraził „głębokie zaniepokojenie ciągłą eskalacją i jej wpływem na bezpieczeństwo i stabilność w regionie”.

W oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło „znaczenie zachowania najwyższego poziomu powściągliwości i mądrości, aby uniknąć ryzyka i ekspansji konfliktu”.

Malezja

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało izraelskie strajki „wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego”, które „poważnie podważa bezpieczeństwo regionalne”.

Stwierdzono także, że „Malezja wzywa do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych i zakończenia cyklu przemocy”.

W oświadczeniu ministerstwa dodało, że ciągłe ataki Izraela na kraje Bliskiego Wschodu w dalszym ciągu przybliżają region na skraj szerszej wojny.

Zrodlo