AMLC: PH na ostatnim etapie opuszczenia szarej listy organów nadzorujących pranie pieniędzy

AMLC: PH na ostatnim etapie opuszczenia szarej listy organów nadzorujących pranie pieniędzy

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF). Zdjęcie z FATF/Facebooka

MANILA, Filipiny – Rada ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AMLC) w swoim piątkowym oświadczeniu stwierdziła, że ​​Filipiny są na „ostatnim kroku”, aby opuścić „szarą listę” globalnej grupy zadaniowej ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy (FATF).

Również w piątek FATF stwierdził, że Filipiny „w zasadzie ukończyły” swój plan działania przeciwko praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Do wniosków doszło pod koniec październikowego posiedzenia plenarnego organu nadzoru, w którym uczestniczyli delegaci z ponad 200 krajów i organizacji międzynarodowych.

Umieszczenie na „szarej liście” oznacza wzmożone monitorowanie przez FATF w celu usunięcia braków w wysiłkach danego kraju w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Od 2021 r. Filipiny znajdują się na „szarej liście” FATF.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

W oświadczeniu FATF stwierdził, że kraj wprowadził 18 reform, w tym następujące:

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

  • Nadzór oparty na ryzyku nad wyznaczonymi przedsiębiorstwami i zawodami niefinansowymi
  • Stosowanie przez organy nadzoru środków kontroli przeciwdziałających praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w celu ograniczenia ryzyka związanego ze śmieciami w kasynach
  • Nowe wymogi rejestracyjne w przypadku usług przekazów pieniężnych lub wartościowych oraz nakładanie sankcji na niezarejestrowanych i nielegalnych operatorów przekazów pieniężnych
  • Zwiększanie i usprawnianie dostępu organów ścigania do informacji o beneficjentach rzeczywistych oraz podejmowanie kroków zapewniających ich dokładność i aktualność
  • Zwiększenie wykorzystania wywiadu finansowego oraz zwiększenie liczby dochodzeń i postępowań karnych dotyczących prania pieniędzy zgodnie z ryzykiem
  • Zwiększenie wykrywalności, prowadzenia dochodzeń i ścigania przypadków finansowania terroryzmu
  • Odpowiednie środki w odniesieniu do sektora organizacji non-profit, w tym niezarejestrowanych organizacji non-profit, bez zakłócania legalnej działalności
  • Zwiększenie skuteczności ram ukierunkowanych sankcji finansowych zarówno w przypadku finansowania terroryzmu, jak i finansowania proliferacji

AMLC potwierdziło, że Grupa Azji i Pacyfiku FATF złoży wizytę na Filipinach na początku 2025 r., aby zweryfikować trwałość planów.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„To ostatni krok w kierunku usunięcia kraju z szarej listy” – dodała AMLC.

Zdaniem AMLC brak realizacji planu działania rządu grozi wpisaniem Filipin na „czarną listę” FATF, co oznacza możliwe ograniczenia i odmowę transakcji finansowych przez inne państwa członkowskie.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

PRZECZYTAJ: AMLC: PH zbliża się do wyjścia z „szarej listy” FATF

Sekretarz wykonawczy Lucas Bersamin powiedział w oświadczeniu: „Ten kamień milowy stanowi świadectwo ciężkiej pracy i koordynacji między agencjami rządowymi”.

„Odzwierciedla to nasze silne zaangażowanie w spełnianie rygorystycznych standardów FATF i zapewnienie długoterminowej ochrony naszego systemu finansowego. Jesteśmy przekonani, że postęp ten zostanie potwierdzony podczas wizyty na miejscu” – dodał.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Bersamin jest także przewodniczącym Krajowego Komitetu Koordynacyjnego ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i finansowaniu przeciwdziałania proliferacji.



Zrodlo