Liban na „szarej liście” dotyczącej prania pieniędzy

Globalny organ nadzoru dodaje Liban do swojej listy krajów podlegających wzmożonemu monitorowaniu transakcji finansowych.

Globalny organ nadzorujący przeciwdziałanie praniu pieniędzy dodał Liban do swojej „szarej listy” krajów podlegających wzmożonemu monitorowaniu transakcji finansowych.

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) z siedzibą w Paryżu stwierdziła w piątek, że Liban poczynił postępy w realizacji kilku zalecanych działań i będzie nadal wdrażać reformy.

Od 2019 r. Liban pogrążony jest w kryzysie finansowym, który przywódcy kraju pozostawili do zaostrzenia, a obecnie stoi w obliczu rosnących szkód spowodowanych izraelskimi nalotami i operacjami naziemnymi przeciwko libańskiej grupie zbrojnej Hezbollah.

Umieszczenie na szarej liście może potencjalnie jeszcze bardziej zniechęcić do inwestycji w Libanie i wpłynąć na relacje między niektórymi libańskimi bankami a światowym systemem finansowym.

„Oczywiście zdajemy sobie sprawę z niezwykle poważnej sytuacji, przed jaką stoi obecnie Liban” – powiedziała Elisa de Anda Madrazo z Meksyku, która obecnie sprawuje rotacyjną prezydencję organizacji.

Umieszczenie Libanu na szarej liście „nie powinno utrudniać wysiłków humanitarnych[…]i pracujemy nad tym, aby kanały pomocy humanitarnej pozostały otwarte” – stwierdziła.

De Anda powiedział, że umieszczenie na szarej liście nie stanowi „środka karnego” i stanowi część procesu pomagania krajom w opracowywaniu planów działania mających na celu wprowadzenie ulepszeń.

FATF poinformował również, że dodał Algierię, Angolę i Wybrzeże Kości Słoniowej do swojej szarej listy.

Senegal został usunięty z szarej listy, a FATF odnotował poprawę, w tym pod względem zdolności do prowadzenia dochodzeń i ścigania przypadków prania pieniędzy powiązanych z korupcją.

FATF nie wprowadził żadnych zmian na swojej „czarnej liście” krajów, przeciwko którym należy podjąć środki zaradcze w celu ochrony międzynarodowego systemu finansowego przed ryzykiem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu ze strony tych krajów.

Na czarnej liście znajdują się Iran, Birma i Korea Północna.

Zrodlo