Wydmy Maspalomas wydobywają 60 000 metrów sześciennych piasku

On Projekt Masdunas, rozpoczęty w 2018 roku w celu regeneracji rezerwatu przyrody Maspalomas na południu Gran Canarii, udało się odzyskać wydmę przybrzeżną dzięki działaniom prowadzonym w ciągu tych sześciu lat, między innymi wsypanie 60 000 metrów sześciennych piasku i plantację balancones aż do osiągnięcia 1061 okazów.

Minister Środowiska Cabildo na Gran Canarii, Raúl García Brink, wraz z osobami odpowiedzialnymi za projekt opracowany przez spółkę Planowania i Zarządzania Terytorialnego i Środowiskowego (Gesplan) rządu Wysp Kanaryjskich, przedstawili wyniki tego złożony projekt, ponieważ jest to dynamiczne środowisko.

Masdunas jest w drugiej fazie i od chwili jego powstania w renaturyzację tej rezerwy zainwestowano prawie dwa miliony euro.

A zmiany widać już „gołym okiem”, po podjęciu różnorodnych działań mających na celu zatrzymanie procesu degradacji środowiska na skutek rozwoju turystyki i zmian klimatycznych – podkreślił doradca.

Każdy, kto spaceruje z Playa del Inglés do Punta de la Bajeta i zna ten obszar od lat, z pewnością doceni rezultaty” – podkreślił García Brink.

Odpowiedzialna za projekt, Lidia Suárez, podkreśliła, że ​​„wyzwaniem” jest osiągnięcie renaturalizacji tej przestrzeni, w której oprócz wsypania piasku oraz sadzenia i konserwacji balkonów, z ekranami ochronnymi, które sprzyjają usunięto jego porost, drewno opałowe i goros skalne, uregulowano korzystanie ze szlaków, a teren hamaków przeniesiono, ponieważ ma to między innymi wpływ również na ekosystem.

Według doktora zarządzania wybrzeżem z Uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria Manuela Viery, odpowiedzialnego za monitorowanie projektu, hamaki znajdujące się na plaży wypierają do 60% osadu, który powinien pozostać na wydmie przybrzeżnej, w związku z czym warunkowanie miało „niezbędne znaczenie” i prace nad tą kwestią trwają.

Zauważył, że nieprzezroczyste ekrany zainstalowane na balkonach to kolejne decydujące działanie na rzecz przetrwania tej rośliny, która jest gatunkiem chronionym.

Osoba odpowiedzialna za rezerwat, Marta Martínez, poinformowała, że ​​podjęto również prace mające na celu wyeliminowanie inwazyjnej egzotycznej fauny i flory w celu ochrony gatunków rodzimych.

Podobnie podkreślił, że balancone i system wydm odgrywają zasadniczą rolę w ochronie wybrzeża i zwalczaniu erozji, a także bronił konieczności kontynuowania projektu w celu zapewnienia ochrony rezerwatu w obliczu zagrożenia stwarzanego przez zmiany klimatyczne i presja turystyczna.

Drugi etap Masdunas kończy się w 2025 r., chociaż García Brink zapewnił jego ciągłość ze względu na znaczenie Rezerwatu Przyrody Maspalomas.

Z tego powodu opracowano także kampanię „Twój wygląd, jedyny ślad”, zachęcającą do wycieczek z przewodnikiem i podnoszącą świadomość na temat wartości tego środowiska naturalnego, a także realizowany będzie plan poprawy Impulsa Maspalomas w zakresie zrównoważonego rozwoju turystyki .

Suárez wspomina, że ​​tą przestrzenią można się cieszyć poprzez utworzone osiem kilometrów szlaków, obserwatorium ptaków i park rezerwatowy Tony’ego Gallardo.

Departament Środowiska Cabildo opublikował w celach edukacyjnych publikację dotyczącą projektu Masdunas pt. „Renaturalizacja w obliczu zmian klimatycznych”.

Zrodlo