Nowy film Julianne Moore i Tildy Swinton stawia wszystkie najważniejsze pytania dotyczące brania śmierci w swoje ręce

The Room Next Door to pierwszy anglojęzyczny film fabularny hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara, który jest najbardziej znany ze współpracy z Penélope Cruz i Antonio Banderasem przy takich filmach jak Volver i Kobiety na skraju załamania nerwowego. Podobnie jak w ostatnim filmie Almodóvara nakręconym z Banderasem, „Ból i blask” z 2019 r., „Pokój obok” również stawia pytanie, w jaki sposób radzimy sobie ze starzejącymi się ciałami i schyłkiem, ale ten ostatni idzie dalej.

W filmie występują Julianne Moore i Tilda Swinton w rolach Ingrid i Marty, starych przyjaciół i byłych kolegów, którzy ponownie nawiązują kontakt, gdy Ingrid dowiaduje się od wspólnego znajomego, że Marta jest w trakcie leczenia raka w pobliskim szpitalu w Nowym Jorku. Ingrid składa jej wizytę i para ponownie nawiązuje kontakt, nadrabiając stracony czas i łącząc się wspólnymi wspomnieniami z dni pracy w tym samym magazynie. Kiedy Marta dowiaduje się, że jej eksperymentalne leczenie nie zadziałało, odmawia poddania się dalszym rundom i zamiast tego kupuje pigułkę eutanazyjną w ciemnej sieci. Planuje zabrać go podczas podróży na północ stanu, ale jest pewien haczyk – nie chce umierać samotnie i chce, aby Ingrid była w tym czasie w pokoju obok.

Sprawa miłości i śmierci

(Zdjęcie: Warner Bros. Pictures)

Ingrid to pisarka, której najnowsza książka opowiada o pogodzeniu się ze śmiercią – i jej niemożnością – a propozycja Marty wywołuje w niej spore zamęty psychiczne. Z drugiej strony Marta była korespondentką wojenną, zanim zachorowała i otaczała ją śmierć lub groźba jej śmierci, co widzimy w retrospekcjach, gdy raczy Ingrid opowieściami ze szpitalnego łóżka.

W centrum uwagi na dużym ekranie

Rzucamy światło na ukryte premiery kinowe, o których warto wiedzieć, dzięki nowemu artykułowi w każdy piątek

Zrodlo