Twórca Linuksa zwalnia programistów związanych z Rosją

Linus Torvalds, wyjaśniając swoje powody, wskazał, że jako pochodzący z Finlandii jest stronniczy w stosunku do kraju

Kilku opiekunów systemu operacyjnego Linux zostało zwolnionych z powodu ich powiązań z Rosją, potwierdził twórca systemu Linus Torvalds. Inżynier oprogramowania wyjaśnił, że zdecydował się na ten krok ze względu na pochodzenie Fina i sankcje nałożone na Moskwę.

W zeszłym tygodniu wysłano wewnętrzny e-mail z instrukcją do „usuń niektóre wpisy” z listy konserwatorów. Spośród 11 nazwisk dziewięć wyglądało na rosyjskie, a większość z nich miała rosyjski adres e-mail (.ru).

Według The Register te usunięte nadzorowały sterowniki dla Linuksa, które zapewniają interoperacyjność ze sprzętem takich dostawców jak Acer.

Nazwiska miały zostać usunięte „ze względu na różne wymogi zgodności”, ale konserwatorzy mogliby „wróć w przyszłości, jeśli przedstawisz wystarczającą dokumentację”, podano w piśmie.




Uczestnicy list mailingowych sprzeciwiali się, kwestionując zasadność tego posunięcia i narzekając, że nie zostało ono poddane odpowiedniej ocenie.

W środę Linus Torvalds, który również posiada obywatelstwo amerykańskie, wydał oświadczenie w tym samym wątku, utrzymując, że skargi pochodziły z „Rosyjskie trolle”.

„Jest całkowicie jasne, dlaczego wprowadzono tę zmianę, nie zostanie ona cofnięta” – kontynuował.

„Jeśli jeszcze nie słyszeliście o rosyjskich sankcjach, powinniście kiedyś spróbować przeczytać wiadomości” – dodał. Torvalds napisał, zanim stwierdził „Jestem Finką. Myślałeś, że będę wspierać rosyjską agresję?”

W następstwie eskalacji konfliktu na Ukrainie w 2022 r. Stany Zjednoczone, UE i ich sojusznicy nałożyli na Moskwę szereg bezprecedensowych sankcji. Zachodnim firmom zakazano prowadzenia interesów z rosyjskimi firmami i inwestowania w kraju; wielu całkowicie opuściło rynek.

Linux to system operacyjny typu open source stworzony przez Torvaldsa w 1991 roku. Jedna z najpopularniejszych platform na świecie, Android, działa na systemie operacyjnym Linux.

Według części komentatorów deweloperzy zostali zwolnieni nie ze względu na narodowość, ale dlatego, że ich pracodawcami w Rosji są firmy objęte sankcjami. Podobno nadal wielu rosyjskich opiekunów Linuksa pracuje, ale mają oni siedziby poza granicami kraju.

Finlandia była częścią Imperium Rosyjskiego w latach 1809–1917. Pomimo wczesnego uznania swojego sąsiada przez nowo utworzony Związek Radziecki, wojna zimowa 1939 r. ostatecznie doprowadziła do tego, że Helsinki walczyły u boku Państw Osi podczas II wojny światowej, co Finowie pamiętają jako wojnę kontynuacyjną. Jego porażka u boku hitlerowskich Niemiec doprowadziła do ustępstw terytorialnych.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Nowy członek NATO umieści centrum dowodzenia w pobliżu granicy z Rosją

Choć Finlandia zachowała neutralność podczas zimnej wojny i w kolejnych dziesięcioleciach, stosunki między Helsinkami a Moskwą gwałtownie się pogorszyły po eskalacji konfliktu na Ukrainie w 2022 r., kiedy kraj ten porzucił swoją neutralność i w 2023 r. dołączył do bloku NATO pod przewodnictwem USA.

Na początku tego roku fińska minister spraw zagranicznych Elina Valtonen wezwała innych członków NATO, aby zezwolili Ukrainie na użycie ofiarowanej broni do ataków na cele w głębi terytorium Rosji.

Zrodlo