Uganda skazuje dowódcę LRA Thomasa Kwoyelo na 40 lat za zbrodnie wojenne

Sąd w Ugandzie skazał dowódcę Armii Bożego Oporu (LRA) Thomasa Kwoyelo na 40 lat więzienia po przełomowym procesie o zbrodnie wojenne w związku z jego rolą w dwudziestoletnim panowaniu przemocy tej grupy.

Wyrok ogłosił w piątek Michael Elubu, główny sędzia w sprawie, przed sądem w północnym mieście Gulu.

Sędzia Duncan Gasagwa, jeden z czterech sędziów zajmujących się tą sprawą, powiedział, że „skazany odegrał znaczącą rolę w planowaniu, strategii i faktycznym wykonaniu przestępstw o ​​wyjątkowej wadze”.

Dodał, że „ofiary odczuwają trwały ból i cierpienie fizyczne i psychiczne”.

W sierpniu Kwoyelo został uznany za winnego popełnienia 44 przestępstw, w tym morderstwa i gwałtu, ale nie był winny trzech zarzutów morderstwa. Trzydzieści jeden przestępstw alternatywnych zostało oddalonych.

Przełomowy proces

Proces ten był pierwszym procesem, w którym członek LRA stanął przed sądem Ugandy. Była to także pierwsza sprawa o okrucieństwo rozpatrywana przez specjalny wydział Sądu Najwyższego zajmujący się zbrodniami międzynarodowymi.

Założona pod koniec lat 80. XX w. w celu obalenia rządu prezydenta Ugandy Yoweriego Museveniego, LRA przez prawie 20 lat brutalnie traktowała Ugandyjczyków pod przywództwem Josepha Kony’ego, walcząc z wojskiem z baz w północnej Ugandzie.

Bojownicy byli znani z przerażających aktów okrucieństwa, w tym odcinania ofiarom kończyn i warg oraz używania prymitywnych narzędzi do tłuczenia ludzi na śmierć.

Z jego zeznań wynika, że ​​Kwoyelo, prawdopodobnie około pięćdziesiątki, był dowódcą niskiego szczebla LRA, którego zadaniem było opiekowanie się rannymi członkami grupy.

Mówi, że został zmuszony do wstąpienia do LRA w 1987 r. po tym, jak członkowie grupy porwali go w drodze do szkoły, gdy miał 12 lat, u szczytu konfliktu rebeliantów. Następnie został starszym dowódcą, posługując się pseudonimem Latoni i nadzorując leczenie rannych bojowników.

W 2009 r. Kwoyelo został schwytany w sąsiedniej Demokratycznej Republice Konga (DRK) podczas nalotu sił regionalnych. Rebelianci LRA zostali kilka lat wcześniej zmuszeni do opuszczenia północnej Ugandy do DRK i innych sąsiadujących krajów z powodu ofensywy ugandyjskiego wojska na tę grupę.

Kwoyelo został przywieziony z powrotem do Ugandy po tym, jak doznał rany postrzałowej w brzuch.

Następne 14 lat spędził w więzieniu, gdyż prokuratura wniosła przeciwko niemu akta oskarżenia.

Byli uprowadzeni z Ugandy w ośrodku rehabilitacji wojennej w Gulu. Przedłużający się konflikt na północy doprowadził do uprowadzeń dziesiątek tysięcy dzieci, niektóre nawet w wieku sześciu lat, które zmuszano do walki i niewolnictwa seksualnego [File: Marco Di Lauro/Getty Images]

Ze względu na długi okres tymczasowego aresztowania Kwoyelo przez władze ugandyjskie niektórzy opowiadali się za jego uwolnieniem.

„Nasze dzieci są niewinne, ponieważ zostały siłą wcielone do walki” – powiedział w lutym Al Jazeerze Okello Okuna, rzecznik Ker Kwaro Acholi, tradycyjnego królestwa w Gulu.

Organizacje prawnicze, takie jak Avocats Sans Frontieres, zwróciły uwagę, że przetrzymywanie Kwoyelo w areszcie przez ponad dziesięć lat utrudniało sprawę prokuraturze.

Inni jednak, w tym ofiary, twierdzą, że Kwoyelo był zamieszany w zabójstwa i tortury i dlatego powinien stanąć przed sądem.

„Był niegrzeczną osobą i bojownikiem” – ofiara urodzona w niewoli LRA i zidentyfikowana dopiero, jak Jaqueline powiedziała Al Jazeerze w lutym, dodając, że Kwoyelo zabiła swojego ojca za niezastosowanie się do rozkazów.

Główny obrońca Caleb Akala konsekwentnie utrzymywał, że Kwoyelo jest niewinny, argumentując, że on sam był dziecięcą ofiarą LRA.

Jednak świadkowie utrzymywali, że Kwoyelo przewodził kilku najazdom LRA i brał udział w zabójstwach.

Sędzia Gasagwa powiedział, że Kwoyelo uniknął wyroku śmierci, ponieważ w młodym wieku został zwerbowany przez LRA, nie należał do czołowych dowódców oraz wyraził skruchę i chęć pojednania z ofiarami.

Grupa uprowadziła tysiące dzieci i wykorzystała je jako niewolnice seksualne lub dzieci-żołnierze.

LRA została uznana za grupę terrorystyczną przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Unię Europejską.

Zrodlo