Wybory w USA: pozostało 11 dni – co mówią sondaże, co planują Harris i Trump

Jedenaście dni przed udaniem się wyborców do urn wiceprezydent Kamala Harris zaapelowała do amerykańskiej klasy średniej na wiecu w Gruzji, który zgromadził około 20 000 osób.

Harris nie była jedyną osobą, dla której przybył tłum: kultowy muzyk Bruce Springsteen, były prezydent Barack Obama, reżyser filmowy Spike Lee oraz aktor i reżyser Tyler Perry byli tam, aby ją wesprzeć.

W międzyczasie Donald Trump zorganizował wiece w Arizonie i Nevadzie. W Arizonie powiedział, że oglądał w tym tygodniu w CNN ratusz Kamali Harris i określił jej występ jako „żałosny” – co stanowiło jedynie najnowszy z serii osobistych wtrąceń, którymi kandydaci wymieniali się w ostatnich dniach.

Jak wynika z danych pochodzących z laboratorium wyborczego Uniwersytetu Florydy, do czwartkowego wieczoru ponad 30 milionów wyborców oddało już swoje głosy. Choć w niektórych stanach pobiło to rekordy przedterminowego głosowania, dotychczasowe liczby są znacznie niższe od tych z 2020 r., kiedy – w obliczu pandemii Covid-19 – ponad 100 milionów wyborców oddało swoje głosy przed dniem wyborów.

Jakie są najnowsze informacje z ankiet?

Nowy sondaż opublikowany w czwartek przez „Financial Times” (FT) wykazał, że Trump nieznacznie wyprzedził Harrisa w kategorii kandydata, któremu Amerykanie najbardziej ufają w kwestii gospodarki.

Sondaż przeprowadzony przez FT i Ross School of Business na Uniwersytecie Michigan wykazał, że 44 procent respondentów ufa Trumpowi, jeśli chodzi o zarządzanie gospodarką, w porównaniu z 43 procentami Harrisa.

Wyniki sugerują, że przesłanie gospodarcze Harris utknęło w martwym punkcie w końcowej fazie jej coraz bardziej zaciętego wyścigu z Trumpem.

Tymczasem, z odrębnej analizy przeprowadzonej na podstawie codziennego narzędzia do śledzenia sondaży wyborczych prowadzonego przez FiveThirtyEight, według stanu na środę Harris ma niewielką przewagę w sondażach ogólnokrajowych, prowadząc Trumpa o 1,7 punktu procentowego. Długoterminowy trend pokazuje jednak, że wyścig jest coraz bliżej, a różnica zmniejsza się z 1,8 punktu na początku tygodnia.

Choć badania ogólnokrajowe dostarczają cennych informacji na temat nastrojów wyborców, o ostatecznym zwycięzcy zdecyduje Kolegium Elektorów, które odzwierciedla wyniki w poszczególnych stanach.

Siedem kluczowych stanów wahadłowych, które mogą przesądzić o wyniku wyborów, to Pensylwania, Karolina Północna, Georgia, Michigan, Arizona, Wisconsin i Nevada. Na te stany przypada łącznie 93 głosy Kolegium Elektorów.

Według codziennego sondażu FiveThirtyEight poparcie dla Harrisa w Michigan nieznacznie wzrosło, z niecałych pół punktu procentowego do 0,7 procent. Wiceprezydent ma minimalną przewagę w Wisconsin. Tymczasem Trump ma niewielką przewagę nad Harrisem w Pensylwanii i nieco większą przewagę w Karolinie Północnej, Arizonie i Gruzji. W Nevadzie Trump i Harris są w śmiertelnym szoku.

Jednak wyniki każdego stanu mieszczą się w marginesie błędu sondaży, co wskazuje, że wyścig pozostaje bardzo zacięty i że te wahadłowe stany mogą nadal przechylić się na korzyść któregokolwiek z kandydatów.

Co Kamala Harris robiła w czwartek?

Harris prowadził kampanię wraz z Obamą podczas wydarzenia, na którym wystąpili także Springsteen i reżyser Perry.

Ostatnim mówcą była wiceprezydent, która rozpoczęła swoje przemówienie, wychwalając Obamę.

„Dziękuję, panie prezydencie” – powiedziała. Harris wyraził pewność zwycięstwa, dodając: „Jak powiedziałby pewien były prezydent: «Tak, możemy»”.

Harris podkreśliła swoje propozycje dotyczące opieki zdrowotnej i gospodarki, podkreślając konieczność ograniczania kosztów i przedstawiając swoje plany wobec małych przedsiębiorstw, określając jednocześnie zakazy aborcji jako „niemoralne”.

Bruce Springsteen po wykonaniu swojej ballady The Promised Land powiedział: „Jestem tu dzisiaj, aby wesprzeć Kamalę Harris i Tima Walza.

„Trump stara się zostać amerykańskim tyranem” – dodał przed występami „Kraina nadziei” i „Dancing in the Dark”.

Perry wszedł do sali przy melodii „Respect” Arethy Franklin i opowiedział, jak przez 30 lat mieszkał w Gruzji.

„Tutaj odnalazłem amerykański sen” – powiedział. „Wiem, jak to jest być bezdomnym tutaj, w Gruzji” – kontynuował. „I wiem też – posłuchaj mnie – jak drogie jest bycie biednym”. Przed przedstawieniem Obamy wezwał ludzi do głosowania na Harrisa.

„Dzisiaj głosowałem na Kamalę Harris” – powiedział Tyler Perry. „A w Gruzji Trumpa i Bidena rozdzieliło około 11 400 głosów [in 2020]. Zatem każdy głos się liczy.

„Błagam, błagam, wyjdźmy i uczynimy Kamalę Harris 47. prezydentem” – dodał przed przedstawieniem Obamy.

Dyrektor Spike Lee przemawia podczas wiecu wyborczego [EPA]

Na początku przemówienia Obama kpił z Trumpa, mówiąc, że przypomina starszego członka rodziny potrzebującego interwencji.

„Hej, zauważyłeś, dziadku, on zachowuje się tam trochę dziwnie?” Obama powiedział. Powiedział także, że rozumie, dlaczego ludzie próbowali znaleźć kogoś, kto „wstrząsnąłby sytuacją”.

„Nie mogę zrozumieć, dlaczego ktokolwiek mógłby pomyśleć, że Donald Trump wstrząśnie sprawami w sposób dobry dla ciebie, ponieważ nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, że ten człowiek myśli o kimkolwiek innym niż o sobie” – dodał.

Kampania Obamy z kandydatką Demokratów na prezydenta, wiceprezydent USA Kamalą Harris,
Kampania Obamy z kandydatem Demokratów na prezydenta Harrisem [EPA]

Co Donald Trump robił w czwartek?

W czwartek Trump zebrał się w Las Vegas w Nevadzie i Tempe w Arizonie.

Podczas swojego wiecu w Arizonie obiecał rozpoczęcie największej operacji deportacyjnej w historii. Potępiając brutalne gangi, powiedział: „Musimy szybko wydostać stąd te zwierzęta”.

W Las Vegas przybył na duży wiec zorganizowany przez konserwatywną organizację Turning Point Action.

Podczas swojego przemówienia kpił z Harrisa i próbował dotrzeć do społeczności mniejszościowych. „Pod administracją Trumpa zbudujemy gospodarkę, która podniesie na duchu wszystkich Amerykanów, w tym Afroamerykanów, Amerykanów pochodzenia latynoskiego, a także członków naszej wspaniałej społeczności Azjatów i mieszkańców wysp Pacyfiku, z których wielu jest tu dzisiaj”.

Trump bierze udział w wydarzeniu sponsorowanym przez konserwatywną grupę Turning Point Action w Las Vegas
Trump bierze udział w wydarzeniu sponsorowanym przez konserwatywną grupę Turning Point Action w Las Vegas w stanie Nevada [Ronda Churchill/Reuters]

John Holman z Al Jazeery relacjonujący wiec w Las Vegas powiedział, że osoby, z którymi rozmawiał, wyrażały obawy dotyczące „kosztów życia, braku pracy i inflacji”.

„Ludzie mówią, że chcą, aby Donald Trump naprawił gospodarkę, obniżył inflację i ceny. To jedna grupa ludzi” – powiedział Holman. Druga grupa mówiła o granicy – ​​powiedział.

„Słuchaliśmy wcześniej wiecu, który Trump zorganizował w Arizonie, która sama w sobie jest stanem granicznym, gdzie naprawdę skupił się na kwestii imigracji” – powiedział Holman.

„Powiedział, że Stany Zjednoczone stały się śmietnikiem, do którego przybywają ludzie z innych krajów. Mówił o inwazji, o „gangach migrantów”, które przedostają się, o ich armii, jak powiedział, do Stanów Zjednoczonych” – dodał.

Na ostatnim etapie wyścigu Trump zintensyfikował swoją i tak już podżegającą retorykę, oskarżając Harrisa o popełnienie „nikczemnej zdrady Ameryki”.

Donalda Trumpa
Trumpa w Las Vegas w Nevadzie [Eloisa Lopez/Reuters]

Co dalej z kampaniami Harrisa i Trumpa?

Harris wyrusza do Teksasu

W piątek po południu Harris ma zorganizować wiec w Houston w Teksasie.

Strona internetowa Partii Demokratycznej podaje, że w wiecu weźmie udział legenda muzyki country Willie Nelson.

Kilka serwisów informacyjnych doniosło, że na tym wydarzeniu pojawi się także Beyonce, choć nie jest jasne, czy wystąpi.

Długo oczekiwane poparcie Beyonce następuje po wsparciu innych supergwiazd, które wspierały Harrisa, w tym Taylor Swift, Eminema i Springsteena. Piosenka Beyonce Freedom stała się nieoficjalnym hymnem kampanii Harrisa, często odtwarzanym podczas obecności wiceprezydenta na wiecach.

Harris przemawia w Houston, aby zwrócić uwagę na skrajne ograniczenia dotyczące aborcji w Teksasie.

Trump wystąpi w podcaście Joe Rogana

Trump pojawi się w piątek w wywiadzie z popularnym podcasterem Joe Roganem w „The Joe Rogan Experience”.

Rozmowa odbędzie się w studiu Rogana w Austin w Teksasie. Gospodarz ma oddanych fanów, liczących miliony słuchaczy. W Spotify ma ponad 14 milionów obserwujących, ponad 19 milionów obserwujących na Instagramie i 17 milionów obserwujących na YouTube.

Ankieta YouGov przeprowadzona w zeszłym roku wykazała, że ​​81 procent jego słuchaczy to mężczyźni, z czego 56 procent to osoby poniżej 35 roku życia, co faworyzuje Trumpa nad Harrisem.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy wywiad zostanie upubliczniony.

Rogan już wcześniej krytykował Trumpa, określając go w lipcu 2022 r. mianem „egzystencjalnego zagrożenia dla demokracji”. Jednak ostatnio wyraził podziw dla Trumpa, stwierdzając w zeszłym miesiącu, że gospodarka kwitła podczas prezydentury Trumpa. Oczekuje się, że Trump zorganizuje także wiec w Michigan, kluczowym stanie wahadłowym, w którym jedynie nieznacznie ustępuje Harrisowi. Trump wygrał Michigan w 2016 r., ale przegrał go w 2020 r.



Zrodlo