Czy Igor Julio będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie Fabiana Hurzelera na solidność w defensywie?

Igor Julio sprawił głównemu trenerowi Fabianowi Hurzelerowi nie lada problem w sercu obrony Brighton & Hove Albion.

Kapitan Lewis Dunk i reprezentant Holandii Jan Paul van Hecke nie są automatycznie wybieraną parą, jaką zdawali się być na początku sezonu.

Igor jest mocnym kandydatem, który może pokazać Wolverhampton Wanderers, dlaczego byli zainteresowani pozyskaniem Brazylijczyka podczas letniego okna transferowego, kiedy w sobotę odwiedzą stadion Amex.

26-latek znalazł się wśród celów zidentyfikowanych po sprzedaży przez Wilki byłego kapitana Maximiliana Kilmana do West Ham, ale Igor chciał zostać, aby walczyć o miejsce pod wodzą Hurzelera. Brighton nie chciało go stracić bez wystawienia 35-letniego niemieckiego weterana Matsa Hummelsa, który dołączył do Romy jako wolny agent po zamknięciu okna.

Wywiad z Fabianem Hurzelerem: „Byłem ze sobą szczery – nie byłem czołowym zawodnikiem, więc zostałem trenerem”

Hurzeler sprawił niespodziankę w ubiegłą sobotę w Newcastle, dotrzymując wiary Igorowi, pomimo powrotu Van Hecke do formy po opuszczeniu dwóch meczów z powodu kontuzji pachwiny. Hurzeler, przemawiając przed meczem, powiedział: „Kiedy niektórzy gracze doznają kontuzji, naprawdę zauważasz, jak bardzo za nimi tęsknisz. Tak było w przypadku Jana Paula van Hecke.

„To osobowość i komunikator. Zawsze chce wygrywać każdy mecz i sesję treningową. Brakowało nam tego. Co więcej, ma indywidualną jakość, która czyni go holenderskim zawodnikiem narodowym, a właśnie tej jakości potrzebujemy w naszym składzie.

Rola, jaką Igor odegrał w wygranym 1:0 meczu z Newcastle – podczas jego 18. występu w Premier League od czasu transferu z Fiorentiny za 17 milionów funtów zeszłego lata pod wodzą byłego głównego trenera Roberto De Zerbiego – wzmocniła jego szanse na utrzymanie w wyjściowym składzie.

Choć w pierwszej połowie na St James’ Park podopieczni Hurzelera mieli szczęście, Igor w dużym stopniu przyczynił się do zachowania czystego konta, co widać poniżej. Wykonał także siedem wybić, najwięcej spośród wszystkich zawodników w meczu z kolegą z drużyny Ferdim Kadioglu.

Żadne dalsze bramki nie wyciekły, gdy Igor po raz pierwszy dostał czas gry od Hurzelera w Premier League, zastępując w 57. minucie Adama Webstera w przegranym 4:2 meczu z Chelsea pod koniec września. Następnie nastąpiła przerwa w drugiej połowie wygranego 3:2 meczu z Tottenhamem Hotspur u siebie, przed październikową przerwą reprezentacyjną. Igor zastąpił kontuzjowanego Webstera po dziewięciu minutach tego meczu.

Hurzeler powiedział na czwartkowej konferencji prasowej: „Igor miał bardzo trudną sytuację przed meczem z Tottenhamem, w którym zespół cierpiał od pierwszej minuty, a potem straciliśmy dwa gole. Ale pokazanie osobowości, a nie ukrywanie się, to coś wyjątkowego.

„Nie ukrywał się, żeby przejąć piłkę. Nie ukrywał, że chce brać udział w pojedynkach. A potem rozegrał świetną drugą połowę przeciwko Tottenhamowi. Rozegrał teraz dobry mecz przeciwko Newcastle i nie byłem tym zaskoczony, ponieważ widuję go na każdej sesji treningowej i jest niesamowitym profesjonalistą.

„Zawsze chce dawać z siebie wszystko. Zawsze chce być najlepszą wersją siebie. W tych dwóch meczach dostanie to, na co zasłużył, i teraz musimy podjąć decyzję. Musimy także zadbać o to, aby w krótkim czasie rozegrać trzy mecze (po Wolves, Liverpool u siebie w Pucharze Carabao w środę i trzy dni później na wyjeździe z Liverpoolem w Premier League).

Zachęcający początek pod wodzą Hurzelera – czwarte zwycięstwo w ośmiu meczach z Newcastle podniosło Brighton na piąte miejsce w tabeli – nie towarzyszyła solidność w defensywie, której poszukują Niemcy. Jego drużyna z St. Pauli zdobyła w zeszłym sezonie tytuł Bundesligi 2, mając najlepszy wynik w defensywie w lidze.

(Steven Paston/PA Images za pośrednictwem Getty Images)

Tylko Fulham spośród drużyn z górnej połowy tabeli Premier League straciło więcej bramek (11), a po dwie w każdym z trzech ostatnich meczów na stadionie Amex we wszystkich rozgrywkach, w tym w wygranym 3:2 meczu z Wilkami w Puchar Carabao.

Hurzeler przemawiając dzień po zwycięstwie z Tottenhamem, powiedział: „St Pauli zdobyło mistrzostwo dzięki naszej obronie. A przeciętnie, jeśli spojrzeć na zwycięzców Premier League, myślę, że w ciągu ostatnich siedmiu lub ośmiu lat nie stracili więcej niż 31 bramek.

„Tak więc obrona wygrywa mistrzostwa. To stare zdanie, ale w końcu to prawda. Aby zachować równowagę, nie zawsze chodzi o posiadanie piłki. To znalezienie równowagi pomiędzy kontrolowaniem gry i dobrą obroną. ”

Hurzelerowi nie pomogły kontuzje i choroby, które podważyły ​​​​spójność selekcji w obronie. W pierwszych czterech meczach ligowych wystawił tę samą czwórkę obrońców: Joel Veltman, Van Hecke, Dunk i Jack Hinshelwood zastępujący lewego obrońcę, a Pervis Estupinan wciąż wracał do zdrowia po operacji kostki na tym etapie, podczas gdy debiut Kadioglu został opóźniony z powodu drobnego uda zapukać po podpisaniu kontraktu z Fenerbahce pod koniec sierpnia.

W tym okresie strzelono tylko dwa gole podczas zwycięstw z Manchesterem United i Evertonem oraz remisów z Arsenalem i Ipswich. Hurzeler wystawiał inną czwórkę obrońców w każdym z czterech ostatnich meczów ligowych, a liczba straconych bramek wzrosła czterokrotnie, do ośmiu.

Od czasu objęcia obowiązków trenera Brighton zmienił taktykę, porzucając system trzech środkowych obrońców, którego używał w większości meczów w walce o tytuł St. Pauli. Częściowo ma to na celu ściągnięcie na boisko jak największej liczby atakujących zawodników.

Z dziewięciu nowych transferów dokonanych latem za prawie 200 milionów funtów pięciu to skrzydłowi lub napastnicy. Hurzeler powiedział Sportowiec swojej strategii: „W moim byłym klubie istniały elastyczne formacje. Przeważnie graliśmy trójką z tyłu, ale zdarzało nam się też grać czwórką. To bardzo płynne.

– Mamy w składzie wielu świetnych ofensywnych zawodników. Musisz także znaleźć najlepszą formację dla drużyny, a nie dla siebie. Nadal mamy taką elastyczność, jeśli chodzi o zawodników, że możemy z łatwością zmienić ich na pięciu z tyłu. To bardzo płynna formacja, płynna gra. Są momenty, w których możesz zobaczyć, jak się dostosowujemy i gramy pięcioma z tyłu.

Trudno wyobrazić sobie, aby Hurzeler zmienił system w dającej się przewidzieć przyszłości, biorąc pod uwagę, że mamy tylko czterech naturalnych środkowych obrońców, a Webster będzie pauzował przez kolejne dwa do trzech tygodni z powodu kontuzji ścięgna podkolanowego. Veltman grał na środku obrony, a także na prawym obrońcy w byłym klubie Ajax, ale zdecydowana większość ze 127 ligowych występów 32-latka w ciągu pięciu sezonów w Brighton przypadała na tę drugą z tych ról.

Pozyskanie kolejnego środkowego obrońcy może powrócić do porządku dziennego w styczniu. Kontuzje Van Hecke i Webstera uwydatniły jedyny obszar drużyny, który wygląda na bezbronny, ale forma Igora zwiększyła rywalizację o miejsca.

(Zdjęcie na górze: Glyn Kirk/AFP za pośrednictwem Getty Images)