Uwięziony na ekranie

Jako społeczeństwo jesteśmy świadomi zagrożeń związanych z pozostawieniem dziecka samego na ulicy. Jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę, co to znaczy zostawić dziecko samo przed ekranem.

Mimo to ważne jest, aby zrozumieć, że to, co może im się przydarzyć w świecie cyfrowym, nie różni się zbytnio od tego, co może się wydarzyć w świecie analogowym. Dlatego pilnie konieczne jest, aby najmłodsi posiadali umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się… Z tego powodu Fundacja La Caixa promowała projekt pod nazwą „Labirynt informacyjny”… interaktywne źródło pedagogiczne działające na treściach medialnych umiejętność czytania i pisania oraz krytyczne myślenie w celu wykrywania i powstrzymywania dezinformacji w klasach podstawowych. María Espinet jest dyrektorką działu edukacji Fundacji la Caixa.

„Umiejętności krytycznego myślenia, takie jak umiejętność odróżniania informacji od dezinformacji, zwalczanie zatrucia, zrozumienie strategii reklamowych lub wpływu, jaki sieci społecznościowe mogą mieć na zdrowie psychiczne, ich wpływu na nasze nawyki związane ze snem, nawyki żywieniowe, sport, poczucie własnej wartości, socjalizacja…”

„Labirynt informacyjny” ma być kompleksowym, interaktywnym narzędziem, które można dostosować do różnych kontekstów i podmiotów: od nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, po rodziny i wychowawców. To innowacyjna gra cyfrowa, którą można znaleźć na stronie educaixa.org

„Uczniowie będą mogli pomóc bohaterom wydostać się z labiryntu. Dzięki tym wyzwaniom dzieci nauczą się identyfikować dezinformację, wiarygodne źródła, odróżniać opinie od faktów, a także reklam, a ostatecznie bezpiecznie poruszać się po sieci.

Pilnie należy pracować nad tymi umiejętnościami w szkole… ponieważ dla wielu dzieci klasa może być jedynym środowiskiem, w którym mają możliwość uczenia się i trenowania w krytycznym środowisku cyfrowym.

Zrodlo